Засідання Ради безпеки ООН з приводу російського удару по Охматдиту

Засідання Ради безпеки ООН з приводу російського удару по Охматдиту

Головуючий (Росія):

Лист України про допуск до цього засідання містив грубі порушення, в ньому не було обов’язкових дипломатичних формул. Ми просили українців написати на наше ім’я коректний лист, але вони цього так і не зробили. Допускаємо Україну до засідання тільки через прохання США. Шкода, що Україна не здатна діяти самостійно навіть у процедурних питаннях, навіть у цьому нею керують її спонсори. Секретаріат, запросіть Україну для участі у засіданні.

Джойс Мсуя, заступниця генсекретаря ООН з гуманітарних питань:

З нашого минулого засідання українському суспільству не стало жити краще. Я шокована вчорашніми ракетними обстрілами. Відділення діалізу найбільшої дитячої лікарні повністю зруйноване. Дітей лікували прямо в парку біля лікарні. Нагадую Раді безпеки, що лікарні перебувають під захистом гуманітарного права, удари по них – воєнні злочини. Є тенденція ударів по цивільних об’єктах, з весни 2024 року таких ударів стало більше. Дуже погано живеться в Україні, тисячі дітей вчаться в бункерах, мільйони людей потребують допомоги. Недавно в Дніпрі зруйнували квартал просто поруч з тамтешнім офісом ООН. Ми не маємо доступу до сотень тисяч людей на окупованих територіях України, а їм теж потрібна допомога. Наближається зима, ознак припинення бойових дій нема, ми потратимо на підтримку України 55 млн доларів.

Володимир Жовнір, директор Охматдиту:

У нас лікуються приблизно 18 тисяч дітей щороку, лікуємо пацієнтів з інших країн. Вчора в 9:52 ранку зазвучала сирена, понад 600 пацієнтів і приблизно стільки ж медпрацівників було в лікарні. Діти були на крапельницях, в реанімації, в операційних йшли три операції на серцях. О 10:42 ми відчули потужний вибух, діти і дорослі кричали від жаху і болю. Російська ракета влучила по реанімації і токсикологічному відділенню. Люди просили про допомогу з-під завалів. Двоє дорослих загинули, 24 відділення лікарні пошкоджені. Російський удар призведе до важких довгострокових наслідків для українських дітей. Удар по дитячій лікарні – не просто воєнний злочин, це виходить за межі людської свідомості. Ми не здамося.

Франція:

В понеділок Росія провела масові удари по чисельним цивільним об’єктам в Україні. Знову Росія навмисно б’є по лікарнях, Франція рішуче засуджує такі удари, це черговий пункт у списку воєнних злочинів. Наша підтримка Україні повинна збільшуватись. Росія не переможе у цій війні, Франція продовжить відправляти Україні допомогу стільки, скільки потрібно буде. Закликаємо Росію вивести свої війська з України.

Еквадор:

Еквадор з великим занепокоєнням спостерігає за інтенсифікацією бойових дій в Україні. Особливо неприйнятне руйнування лікарні «Охматдит». Медичні об’єкти повинні бути забезпечені захистом в усіх обставинах. Ми очікуємо, що цей факт буде належним чином розслідуваним, а винні понесуть відповідальність. Картинки цієї війни, в тому числі паніки на кримському пляжі, показують, яка війна жахлива. Закликаємо сторони проявляти обережність. Бойові дії потрібно вести за межами населених пунктів. Цей конфлікт – це трагедія російського і українського народів, він повинен закінчитися якнайшвидше. Треба відійти від логіки сили і перейти до логіки дипломатії і мирного урегулювання спорів. Доєднуюсь до заклику до Росії вивести війська з території України.

Швейцарія:

Ми шоковані тим, що саме дитяча лікарня постраждала у зв’язку з російським ударом. Ми рішуче засуджуємо ці удари. Кінця-краю жаху, який відчувають діти і їхні батьки, не видно. Замість того, щоб ходити до школи, діти у прифронтових містах проводять по 3-5 тисяч годин на рік у бомбосховищах і на станціях метро. Жодна дитина не повинна рости під загрозою ракетного удару, лікарня повинна буде безпечним місцем для лікування. Щоб це стало можливим, Росія повинна припинити свою агресію і вивести свої війська з території України. У Швейцарії був саміт миру, ми продовжимо діяти так і в майбутньому.

Словенія:

Немає абсолютно нічого, що могло б виправдати удари по медичних об’єктах. Вчора ми досягли чергової найнижчої точки у цій війні: удар по одній з найбільших дитячих лікарень у Європі. Ми засуджуємо удар Росії і відкидаємо, що Росія відмовляється від відповідальності за нього. Пане головуючий, припиніть війну, вона і так триває надто довго.

Південна Корея:

Ми всі бачили фотографії після вчорашніх ударів. Як ми до цього дійшли? Ми розуміємо, що жертв серед цивільних не можна уникнути, але ми б хотіли вірити, що є якісь лінії, які ми не перетнемо. Росія говорила, що веде оборонну війну, але постійні удари по цивільних цілях виправдати неможливо. Це новий найнижчий рівень, удар по дітях, по найвразливіших – це зрада всіх принципів міжнародного гуманітарного права. Відповідальні за ці жахливі діяння повинні бути покарані. Російська агресія – тяжке порушення Статуту ООН. Лише такі держави як Північна Корея визнали анексію Росією українських територій, весь світ – ні. Всі ці удари – результат вторгнення Росії, його потрібно припинити негайно. Корея продовжуватиме підтримувати України до встановлення миру на її території.

Китай:

З лютого 2022 року конфлікт призвів до багатьох цивільних жертв, були зруйновані об’єкти інфраструктури. Гуманітарна криза тривожить Китай. Ми закликаємо сторони конфлікту проявляти раціональність і стриманість, дотримуватись принципів міжнародного гуманітарного права. У конфліктах і конфронтаціях не може бути переможців. Наш керівник Сі закликав міжнародне співтовариство сприяти відновленню прямого діалогу між сторонами. Якщо всі великі країни будуть цього прагнути, то і війна швидше кінчиться. Потрібно поважати територіальну цілісність всіх країн, і законна стурбованість країн з приводу проблем безпеки теж не має залишитись без уваги. Треба якнайшвидше почати мирні переговори, міжнародне співтовариство повинно створити для цього умови. Китай продовжуватиме активно сприяти політичному урегулюванню конфлікту.

Сьєрра-Леоне:

Серед загиблих внаслідок вчорашнього удару – жінки і діти, найкраще, що є в нашому суспільстві. Ми засуджуємо удари по критичних об’єктах цивільної інфраструктури. Ми шоковані ударом по Охматдиту. Насильство повинно припинитися якнайшвидше. Потрібне незалежне розслідування, щоб притягнути до відповідальності всіх причетних. Потрібно дати шанс миру. Ми закликаємо до дипломатичної взаємодії, щоб урегулювати конфлікт. Потрібно поважати територіальну цілісність і враховувати безпекові занепокоєння всіх сторін.

Алжир:

Українці більше за всіх страждають від цієї війни. Ми не бачимо жодних ознак деескалації. Потрібно пріоритетним чином відноситися до дипломатичних зусиль. Логіка конфронтації ніколи не допомагає врегулюванню спорів, потрібно прагнути до інклюзивного діалогу. Застосування зброї призведе лише до загибелі людей, в тому числі дітей. Алжир підтримує всі зусилля, спрямовані на досягнення миру. Подальша ескалація конфлікту може мати наслідки для продовольчої і енергетичної безпеки всього світку.

Мальта:

Мальта закликає припинити удари по лікарнях та інших цивільних об’єктах в Україні. Вчорашні удари відбулися в контексті наступу Росії на Харківщині. Ми висловлюємо повну підтримку мандату Міжнародного кримінального суду і роботі по розробці механізму компенсації збитків, завданих війною. Шлях до всеохопного справедливого миру буде досягнутий, якщо Росія повністю виведе свої війська і техніку з України у її міжнародно визнаних кордонах.

Мозамбік:

Ми закликаємо утримуватися від застосування зброї вибухової дії в межах населених пунктів. Наша позиція незмінна: міжнародне гуманітарне право повинно дотримуватись за будь-яких обставин, воюючі сторони повинні оцінювати вірогідність ураження цивільним і співвідносити її з воєнною перевагою, яку вони очікують отримати. Ми закликаємо сторони негайно припинити бойові дії і приступити до мирних переговорів без попередніх умов. ООН – майданчик для початку реального діалогу для досягнення міцного миру.

Гайана:

Гайана вкрай стривожена тим, що удари по цивільних тривають. Ми не раз застерігали, що наслідки тривалої війни будуть катастрофічними. Вчорашні ракетні удари особливо вражають. Яку воєнну перевагу можна отримати від удару по дитячій лікарні? Ми повинні покласти край цій війні. Життя дітей не можуть лежати на вівтарі політичної боротьби. Сторони мають заявити про прихильність дипломатичному процесу. Гайана вимагає, щоб сторони конфлікту вживали всіх необхідних заходів для захисту цивільних. Закликаємо РФ вивести воєнні сили з міжнародно визнаної території України. Закликаємо РФ відкрити гуманітарний доступ до населення на окупованих територіях.

США:

Перейду зразу до справи. Росія, постійний член Ради безпеки, який зараз у ній головує, напав на дитячу лікарню. Мені навіть страшно вимовляти ці слова: напад на дитячу лікарню. Цей жорстокий напад – навряд чи окремий інцидент. Згадаймо пологовий будинок в Маріуполі, лікарню в Дніпрі, я можу продовжувати. Сотні дітей загинули, тисячі поранені, мільйони залишили свої домівки. А ще є діти, яких Росія насильно депортувала, позбавляючи українську молодь ідентичності. «Мирний план» Путіна – це спроба примусити Україну прийняти несправедливий мир. Путін не зацікавлений у мирі. Путін не просто б’є по лікарнях, Росія б’є по енергоінфраструктурі. Це спроба залишити мільйони українців без тепла. Росія не може виграти у цій війні, вона може вивести свої війська, припинити кампанію тортур і депортації, прислухатися до волі понад 140 країн, які вимагають припинити безумство. А поки цього не сталося, ми пітримуватимемо Україну. Закликаємо кожного члена РБ чинити так само.

Велика Британія:

Росія вже давно калічила і крала українських дітей, а вчора вона прийшла за хворими і пораненими українськими дітьми. Це боягузливий вчинок. Я була в Охматдиті минулого року, говорила там з двома дівчатками, які хотіли знову навчитися ходити – одна була з Харкова, друга постраждала від удару по залізничному вокзалу Краматорська. Такі удари – це воєнні злочини. Вчинки Росії – це сором для Ради безпеки, зокрема, для її головуючого. Ми повинні рішуче підтримати Статут ООН і міжнародне право. Сполучене Королівство забезпечуватиме, щоб Україна могла захищатися від подібних ударів. На саміті НАТО цього тижня ми продемонструємо рішучість підтримувати Україну стільки, скільки потрібно. Я високо оцінюю видатну стійкість українського народу, зокрема, рятівників і лікарів. Я знову закликаю Росію припинити агресію, безумовно вивести сили з території України і припинити вбивати українських дітей.

Японія:

З моменту початку російської агресії дітей, які повинні бути майбутнім України і всього світу, безжально вбивають. Моя делегація обурена постійним порушенням Росією норм гуманітарного права. Міжнародне співтовариство не миритиметься з цим. Ми підтверджуємо чітку позицію: ми закликаємо Росію припинити агресію і вивести свої сили з території України. Ми підтримуємо народ України.

Росія:

Дякую Франції і Еквадору за скликання цього засідання. Тема удару по лікарні явно невдячна для західних колег: вони, мабуть, бачили численні розбори по фото і відео, які чітко демонструють, що це була ракета української ППО. Для нас це засідання – можливість розповісти правду. Але правда не цікавить наших західних колег. Вони, як у випадку з Бучею чи маріупольським госпіталем, намагатимуться видати бажане за дійсне. Це лукава тактика. Записи удару одразу були в інтернеті, ось найповніший розбір (показує к’юар-код). Українські телеграм-канали, єдиний неупереджене джерело інформації в Україні, зразу повідомили правду (цитує ТГ-канал «Легитимный»): цим ударом відволікають увагу від підвищення тарифів, постійного відступу українських військ і хайпують перед самітом НАТО. Скільки б київський режим і його західні спонсори не говорили про російський удар, ця версія для простих українців не витримує жодної критики. Шкода, що в цю провокація виявився втягнутий Радбез. Якби це була російська ракета, від лікарні б нічого не залишилось і всі б загинули. Росія не завдає ударів по цивільних об’єктах. Однією з цілей в Києві став завод імені Артема, один з головних виробників озброєння. Ця ціль була вражена. Завод розташований у 2 км від Охматдиту. Українська ракета, яка влучила в Охматдит, мабуть, була призначена, щоб перехопити ракети, які летіли на Артема. Таких трагедій можна було б уникнути, якби київський режим не розміщував би установки ППО у житлових кварталів. А ще самі українці помітили, що трагедія відбулася напередодні саміту НАТО, і таке відбувається уже втретє. Спочатку в Кременчуку детонували американські боєприпаси поруч з непрацюючим торговим центром, потім у Львові уламки українських ППО пошкодили житлові будинки. Київська кліка, яка втратила легітимність, боїться скасовувати воєнний стан. Ми не раз виступали за початок переговорів і припинення бойових дій. Наші умови для завершення конфлікту детально виголосив Путін 14 червня. А до того ми будемо примушувати Україну до миру воєнним шляхом.

Україна:

На жаль, відзначаю представника терористичного путінського режиму на місці головуючого у Радбезі. Місце головуючого уже все в крові. Вчора Росія показала свою гидку версію співчуття хворим дітям. Ось траєкторія польоту російської ракети по території України (показує знімок). На відеозаписі видно, що саме Охматдит був ціллю цієї ракети. На місці падіння ракети слідчі знайшли уламки російської ракети Х-101 і навіть частину її корпусу (показує знімки). Тих дітей, яких Росія не може вкрасти і промити мізки, вона вбиває. Людина, яка сьогодні сидить на чолі стола, представляє розшукуваного злочинця, на якого виписано ордер про арешт МКС. Путінський посланець задіяв свою звичайну тактику заперечення реальності і звинувачення українських сил ППО. Інші російські пропагандисти, зет-блогери, більш відверті, ніж їхні колеги з російського дипломатичного корпусу. Один з них заявив: такі удари можуть бути корисними для нас, бо у пересічного західного обивателя може виникнути думка: це ж і по нас так може прилетіти. Вони не приховують того, що б’ють по лікарнях: вони тим самим займалися в Сирії. Такі удари свідчать про те, що Росія абсолютно не хоче брати участь у мирному процесі. Росія вимагає від міжнародної спільноти визнання за нею права порушувати міжнародне право. Росія – як рак, тільки гірше: вона припинить вбивати тільки тоді, коли вже більше не зможе цим займатися. Вбивця почуває себе абсолютно комфортно, будучи по лікоть в дитячій крові. Цей воєнний злочинець завершить свої дні в пеклі, у чистилище він не потрапить. Я не можу собі уявити, як хтось може тиснути йому руку, обідати з ним. Міжнародне співтовариство має ресурси, щоб дати агресору належні відповіді – на мові, яку він розуміє – сильні і єдині дії.

Головуючий:

У відповідності з дипломатичними традиціями я змушений подякувати Україні за її виступ.

ЄС:

Росія підтвердила свою безжальність і нещирість стосовно мирних переговорів. Перед нами парадокс: прямо зараз держава – постійний член РБ прямо зараз інтенсифікує удари по об’єктах цивільної інфраструктури України, використовує тактику «подвійних ударів», щоб вбивати рятівників, які прибувають на місце вибуху. Росія і її керівництво повинні бути притягнуті до відповідальності за цю війну і завдані нею збитки. Вперше в історії найбільша АЕС в Європі була захоплена агресором, ми очікуємо, що всі члени ООН підтримають резолюцію з цього питання. ЄС продовжить підтримувати Україну і робитиме це стільки, скільки потрібно.

Польща:

Неспровокована російська війна продовжує залишатися неспровокованою. Важливо, щоб весь світ чув правду: Росія свідомо викликає гуманітарну катастрофу в Україні і розповсюджує дезінформацію на цю тему. Діти в Україні ризикують здоров’ям і життям. За підрахунками ЗМІ, Росія потратила близько 250 млн доларів на вчорашній обстріл України. Замість того, щоб лікувати своїх дітей, Росія вбиває українських дітей. Уявіть собі, якими були б збитки від ядерної катастрофи. Давайте врятуємо дітей від бід війни.

Головуючий:

Дякую Польщі за виступ. Список ораторів добіг кінця. Засідання оголошується закритим.