Топ новиною минулого тижня стала Угода між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду (далі Угода), яку скорочено називають Угодою про корисні копалини. В публічному просторі одразу з’явились досить різнопланові оцінки Угоди.
Я розумію всі складнощі стосунків з США сьогодні та безумовну важливість мати США на боці України, але при цьому вважаю за необхідне чесно та прямо ставити питання щодо наслідків такого роду домовленостей для України. Вибачте за пафос.
Одразу зазначу, що нинішній текст Угоди принципово відрізняється в кращу сторону від тих варіантів, які ми бачили в різних джерелах раніше. І це успіх. Ну а тепер мої наївні питання юридичного невігласа та диванного експерта по тексту.
❗️1. Безпека: зброя. Прямі гарантії безпеки відсутні. Водночас Угода містить пункт про те, що частиною капітального внеску США стане оціночна вартість військової допомоги (Стаття VI, п. 5).
⁉️Питання 1: про які саме обсяги та номенклатуру військової допомоги йде мова (зброя, розвідувальна інформація, ремонт, ще щось)? Очевидно, що ці питання вирішуватимуться за межами Угоди. Питання 2: як США надалі співпрацюватимуть з іншими країнами щодо постачання зброї Україні іншими країнами? Ну і філософське питання, яке сьогодні чомусь практично не обговорюється: а якою буде політика США в сфері торгівлі зброєю та передачі відповідних технологій?
❗️2. Безпека: території. За даними Forbes за 2023 рік, понад 70% загальної суми від сукупної вартості корисних копалин в Україні припада¬ють на три області — Донецьку, Дніпропетровську та Луганську. За даними SecDev на окупованих територіях знаходиться 33% всіх українських рідкісноземельних металів. Питання до США: якщо ви пропонуєте віддати ці території РФ, то ви віддаєте «свої» гроші Путіну? Чи буде США активно боротись за повернення цих територій Україні в тому числі з економічних міркувань? А які будуть дії США, якщо рф захоче видобувати природні копалини на цих територіях?
❗️3. Статус Партнерства. «У разі будь-якої невідповідності між законодавством України та цією Угодою, ця Угода <має> переважну силу щодо такої невідповідності» (Стаття ІІ, п. 3). І плюс до цього пункту - звільнення всіх платежів Партнерства від оподаткування, платежів, зборів тощо передбачених українським законодавством (Стаття IV, п. 2). Питання: чи є в Україні приклади інституцій з таким «екстериторіальним» статусом.
❗️4. Інвестиційні процеси (Стаття VII). Угода передбачає механізм обов’язкового надання інвестиційної інформації Партнерству, яка стосується предмету його діяльності. Виникає питання, а як Партнерство використовуватиме цю інформацію, як щодо захисту комерційної таємниці інвесторів. До того ж Партнерство має безумовне право провести з інвестором «добросовісні переговори». Мета та статус цих переговорів для мене неочевидна.
❗️5. Валютні обмеження (Стаття V). Україна «може вжити розумних захисних заходів у вигляді обмежень на конвертацію гривні в долари», але при цьому «зобов'язується відшкодувати витрати та звільнити Партнерство (..Партнера з обмеженою відповідальністю … та Генерального партнера …) від усіх спричинених цим витрат та збитків».
⁉️Виникає питання, а як щодо інших економічних агентів, які працюють з доларами, євро та іншими валютами? Чи не отримаємо ми купу позовів від зацікавлених сторін?
❗️6. Євроінтеграція (Стаття VII). У разі додаткових зобов'язань, пов'язаних з набуттям членства України в Євросоюзі, які стосуються надання інформації Партнерству, «сторони повинні провести сумлінні консультації та переговори з метою прийняття відповідних поправок».
⁉️Незрозуміло, чи йде мова про зміни до Угоди чи про щось інше?
❗️7. Генеральний партнер. Цей та інші подібні терміни згадуються в тексті Угоди, але в Додатку відсутнє їх визначення. Тут я визнаю, що це питання може виглядати кумедним для юриста. І, можливо, ці моменти будуть враховані в установчих документах фонду. Але все-таки?
❗️8. Внесок України. Україна передаватиме партнерству «узгоджений з Україною дохід», джерелом якого буде серед іншого 50% отриманих репарацій «від
Росії або її уповноважених осіб … за вторгнення Росії в Україну». Реалізація цього пункту можлива за умови або капітуляції росії, або добровільного зобов’язання рф здійснити відповідні виплати.
⁉️Але, як на мене, добитись цього можна лише завдяки консолідованим зусиллям всіх наших союзників. І тут виникає питання, наскільки наші партнери погодяться з таким варіантом використання коштів. Розумію, що сьогодні це питання має риторичний характер. Але все-таки? Заявка на майбутнє?
⁉️⁉️⁉️10 думок замість висновків.
⚡️❗️1. Угода має на меті поліпшити стосунки зі США. Подобається нам чи ні, але США були і залишаються глобальним військово-політичним та економічним гравцем. Компенсувати втрату такого союзника – це глобальний виклик.
❗️2. Нинішній документ - це безумовний успіх порівняно з попередніми текстами, якщо їх вважати автентичними. До речі, «ресурсна» ініціатива – це елемент мирного плану Зеленського. ⁉️Це до питання про те, що різного роду ініціативи можуть матеріалізуватись в цілком конкретні і не завжди «приємні» вимоги з боку партнерів.
❗️3. Запропоноване партнерство, як на мене, це вельми специфічний інститут, який матиме багато в чому безпрецедентний статус та вплив на відповідні інвестиційні процеси в Україні.
⚡️❗️4. У мене склалось враження, що гібридна війна народила «гібридну дипломатію», прикладом чого є дана Угода. Патентую цей термін.
❗️5. Виникає питання, а чи розглядались альтернативні варіанти співпраці зі США. Наприклад, щось на кшталт «розширеного» ленд-лізу (ленд-лізу з інвестиційними зобов’язаннями).
❗️6. Угода може зіграти позитивну роль, але мені зараз бракує експертних оцінок її інвестиційного потенціалу. І хоча б якихось сценарних оцінок «податкових» наслідків Угоди, наскільки це зараз можливо.
❗️7. Я прекрасно розумію всю специфіку дипломатії за часів війни. Але при цьому вважаю, що процес вироблення цілого ряду зовнішньополітичних ініціатив може і має бути більш відкритим для суспільства.
❗️8. Вибачте, але багато публічних коментарів, як на мене, свідчать про те. що їх автори просто не читали текст Угоди, а скористались, так би мовити, різного роду інформаційно-описовими матеріалами про неї. Я цього не розумію.
❗️9. Як на мене, реалізація Угоди потребуватиме цілої низки законодавчих змін в тому числі в сфері державного управління. Але це питання до юристів, що та як треба буде змінити.
❗️10. Станом на зараз, мені важко оцінити роль Партнерства в інституційній системі відбудови та модернізації України.