Звісно цей текст у британській газеті «The Sunday times» про спробу американців підкупити вибори Папи можна вважати фейком, спрямованим на дискредитацію прєкрасних і мілих людей з США грязними брітами, обіженими на тарифи Трампа.
Але його написав Вільям Кеш, колишній редактор «Католік геральд». Тобто це не про насосані з пальця плітки вуличного репортера, а людини з цієї сфери. Плюс пройшла вже доба після тексту, а ніхто не спростовує спробу купити Папу, під час якої Трамп і випустив свій портрет яко Папи:
«Присутнім у готелі «Сент-Реґіс» розповіли, що фонд планує збільшити гранти до 30 мільйонів доларів щорічно, а в майбутньому залучити ще до 750 мільйонів доларів від американських благодійників. «У цій кімнаті можна зібрати мільярд на допомогу церкві, - сказав мені один з VIP-гостей. «За умови, що у нас буде правильний Папа».
В общім, раджу історію про католицькі нутряки, замішані на великих грошах. В фільмі «Конклав» з Райфом Файнзом такого не показували)))) Там зосередились на парадно-ідеологічній картинці з неправдивим кінцем. А тут мені, журналісту з великим стажем в корупційній журналістиці, якось більше схоже на правду.
Щоб зрозуміти політику Ватикану, слідкуйте за доларом США
Минулої середи ввечері під гру італійського віолончеліста на задньому плані добре одягнена група з близько 120 заможних американських католицьких філантропів і бізнесменів відвідала прийом у бальному залі «Рітц» готелю «Сент-Реґіс» в Римі.
Захід, організований впливовою американською католицькою організацією «Папська фундація», розпочався з промови її голови, кардинала Тімоті Долана, харизматичного консервативного прелата з Нью-Йорка. 75-річний Долан пожартував, що бальний зал з його люстрами, колонами і стельовими фресками досить приємний, «але не такий гарний, як Сікстинська капела», де він буде ув'язнений з середи разом з 132 іншими кардиналами на час конклаву для обрання наступного Папи Римського.
Напередодні президент Трамп, схоже, номінував Долана як свого улюбленого кандидата. Жартуючи з журналістами біля Білого дому, Трамп спочатку запропонував себе на посаду понтифіка, а потім сказав: «У нас є кардинал, який випадково вийшов з місця під назвою Нью-Йорк, і він дуже хороший, так що подивимося, що з цього вийде».
Насправді шанси американського кардинала, який отримав благословення Трампа, бути обраним Папою Римським близькі до нуля, не в останню чергу тому, що Папа Франциск, який помер у Великодній понеділок, укомплектував Колегію кардиналів ліберальними прелатами. Америка також є релігійним полем битви, де 277 католицьких єпископів є більш консервативними, ніж десять кардиналів-виборців.
Тим не менш, консервативні американські католики все ще намагаються відігравати впливову роль у формуванні майбутнього Церкви в той час, коли вона гірко розділена і стикається з глибокими фінансовими проблемами.
Справжнє папське лобіювання відбувається не під час конклаву, а напередодні, під час дев'яти днів жалоби, відомих як Новемдіали. Цей урочистий період відзначається низкою стародавніх ритуалів, молитов і формальних «загальних конгрегацій», які відвідують усі кардинали. Це також час, коли в ресторанах і клубах розгортаються плітки і дискусії, і задається тон конклаву.
Нинішній Новемдіалес збігся зі щорічним тижнем збору коштів для Католицької церкви під проводом американців, відомим як «Тиждень Америки» - також відомий у Вічному місті як «Грошовий тиждень», за словами одного з ватиканських оглядачів. Щороку, після Великодня, американські високопосадовці з Папської фундації та інших груп здійснюють «паломництво до Риму», щоб передати щорічну фінансову пожертву Ватикану. Вступний внесок до фонду, щоб стати «управителем святого Петра», становить 1 мільйон доларів. Минулого року вони роздали $14,7 млн. у вигляді грантів, стипендій та гуманітарної допомоги.
З 1988 року організація виділила понад 250 мільйонів доларів на проекти, визначені Ватиканом. Але це ніщо в порівнянні з їхніми планами на найближчі роки.
Присутнім у готелі «Сент-Реґіс» розповіли, що фонд планує збільшити гранти до 30 мільйонів доларів щорічно, а в майбутньому залучити ще до 750 мільйонів доларів від американських благодійників. «У цій кімнаті можна зібрати мільярд на допомогу церкві, - сказав мені один з VIP-гостей. «За умови, що у нас буде правильний Папа».
У кафе «Перу» навпроти Англійського коледжу преподобних, семінарії, заснованої в 1579 році для підготовки єлизаветинських священиків в Англії та Уельсі, я зустрічаю отця Джеррі Мюррея, провідного американського консервативного священика-богослова, який носить панаму, щоб захиститися від римського сонця.
«Цей тиждень дуже важливий, тому що більшість кардиналів ще не зустрічалися один з одним», - говорить він, вказуючи, що за час папства Франциска відбулося лише два засідання Колегії кардиналів. «Тож це шанс зустрітися, а потім шанс реалістично оцінити, хто був би хорошим кандидатом, і хто був би тим, хто міг би сподобатися людям, які його не знають».
Я чула, що кардинали були помічені в Camponeschi, вишуканому ресторані на площі Фарнезе, через річку Тибр від Ватикану, де подають макаронні страви за 32 євро, такі як лінгвіне з ікрою кефалі та кабачками, припущеними у фритюрі.
«Кардинали гуляють, - каже Томас Вільямс, колишній священик, який став аналітиком Ватикану для американських телеканалів, за піцою і вином в Bar Penitenzieri, відомому священичому питному місці на бічній вулиці біля собору Святого Петра. «Вони обідають у ватиканських ресторанах. Тож ті, хто справді зацікавлений і кому не байдуже, можуть заявити про себе прямо зараз. Це, чесно кажучи, важливіше, ніж сам конклав. На останньому конклаві в 2013 році, за словами всіх, з ким я розмовляв, вони в основному прийняли рішення ще до того, як пішли туди. І я думаю, що так буде і цього разу. Я думаю, що вони звузять коло питань».
Право голосу мають лише кардинали, яким на момент смерті Франциска було менше 80 років, і з них 108 - 80 відсотків - були призначені самим Франциском. Але збори в Новемдіалесі дають можливість старшим кардиналам висловити свою думку.
«На цьому конклаві непропорційно багато старших кардиналів, які не збираються брати участь, але хочуть, щоб їхні голоси були почуті на цих загальних зборах, - каже Вільямс. «Всім дозволено говорити, і більшість з них є більш консервативними - це переважно не призначені Франциском кардинали. Вони також дуже стурбовані майбутнім Церкви».
Молоді кардинали шукають настанов від старших державних діячів. У консервативному таборі це означає прислухатися до старих рук, таких як кардинал Джозеф Дзен, 93-річний колишній єпископ Гонконгу, італійський кардинал Камілло Руїні, 94 роки, американський кардинал Реймонд Берк, 76 років, і німецький кардинал Герхард Мюллер, 77 років.
- Познайомтеся з трьома британськими кардиналами, які мають право голосу при виборі наступного Папи Римського
Берк і Мюллер є добрими друзями німецької художниці, світської левиці і колишньої панки, принцеси Глорії Турн унд Таксис, чий палац біля Іспанських сходів працює як духовне і соціальне посольство для більш консервативно налаштованих прелатів.
Мюллер заявив, що в разі обрання неправославного Папи Римського Католицька Церква може «розколотися», а минулого тижня додав, що Церква повинна протистояти «гей-лобі», а також зайняти позицію «щодо доктрини». Він є активним прихильником традиційної латинської меси, з якою Франциск хотів покінчити (їй було надано відстрочку виконання). Погляди наступного Папи на стародавню месу стануть важливим лакмусовим папірцем, який покаже, куди рухається папство.
Я чув, що останніми днями до квартири Мюллера на верхньому поверсі Ватикану біля собору Святого Петра «постійно стікається потік відвідувачів». Тим часом Джордж Вайгель, консервативний американський експерт з Ватикану і біограф Івана Павла ІІ, відкрив власний салон у будинку сестер-монахинь неподалік від Ватикану.
Долан, як старший римський сенатор, відіграє вирішальну роль у залученні молодих кардиналів-«новачків» - особливо з неєвропейських країн - під своє крило, як це робив консервативний кардинал Пелл.
У своїй промові в середу він порівняв патронат Папської Фундації з тим, який надавали члени «ранньої церкви» для підтримки святого Петра, додавши, що останнім часом церква переживає складні і «скелясті часи».
За словами Вільямса, «слоном у кімнаті» цього конклаву є загрозливе фінансове становище Ватикану. Церква зіткнулася з екзистенційною фінансовою кризою через серйозний дефіцит пенсійного фонду, який Франциск незадовго до своєї смерті назвав серйозною проблемою, що викликає занепокоєння.
Дійсно, фінанси Ватикану стали центром уваги сьомих загальних зборів конгрегації минулої середи, згідно з прес-релізом Святого Престолу. У 2023 році річний операційний дефіцит Ватикану становив понад 90 мільйонів доларів.
Ситуацію не покращила низка фінансових скандалів, таких як кардинал Беччіу, який відмовився від участі в голосуванні на конклаві, перевитрата коштів на будівництво нерухомості в Найтсбріджі, що коштувало Ватикану близько 100 мільйонів фунтів стерлінгів, а також новини про інвестиції Ватикану в малоймовірні кінопроєкти, такі як байопік Елтона Джона «Рокетмен».
Ніхто в Римі не припускає, що багаті американські католицькі лідери намагаються купити місце на конклаві. Але присутність такої великої кількості заможних американців у місті, які відвідують карусель благодійних обідів і прийомів, напевно, також нагадує про те, що Ватикан може потребувати американської філантропії. Разом з цим з'являється можливість деякого «м'якого» впливу на майбутнє Церкви.
Серед блискучих подій був прийом в готелі Kolbe в понеділок, організований нью-йоркською Католицькою асоціацією добробуту на Близькому Сході (CNEWA) з вечерею, яку влаштувала Аманда Боумен, колишня голова Інституту Католицького вісника, яка має надзвичайно широкі зв'язки. Вона живе в Нью-Йорку вже багато десятиліть після того, як приїхала до США в 1970-х роках, щоб допомогти заснувати нью-йоркський офіс журналу The Economist після закінчення Кембриджського університету.
Протягом багатьох років Боумен є важливою частиною католицької осі благодійності між Нью-Йорком і Ватиканом, а також співголовою щорічного благодійного гала-вечора CNEWA Gala of Hope в Нью-Йорку, який два роки тому зібрав $550 000 за один вечір. Минулого року на гала-вечері вшановували 78-річного Гейла Бенсона, католика, власника команди НФЛ «New Orleans Saints» і міської баскетбольної команди «New Orleans Pelicans». Бенсон, статки якої перевищують 7 мільярдів доларів, не має дітей і заявила, що всі свої гроші віддасть на благодійність, серед яких католицькі справи є її пріоритетом.
Минулого року Бенсон була в Римі, прилетівши на своєму літаку на ректорську вечерю Північноамериканського Папського коледжу - головну подію Тижня Америки, під час якої збираються кошти (за столами заможних жертводавців прислуговують семінаристи) на підготовку найкращих американських католицьких священиків. На прийомі перед вечерею ви можете випити Кампарі або бурбон і поспілкуватися з половиною Ватиканської курії, одягненою в червоне, з величезними перснями, подарованими їм Папою Римським.
Минулого року серед гостей був чиказький фінансист Джим Перрі, давній член Папської фундації та один з провідних американських філантропів, який разом зі своєю дружиною був меценатом «Кардинальського столу», що означало, що вони сиділи з найвищими прелатами Ватикану.
Цього року він збирав кошти на реставрацію ранньохристиянської базиліки Сан-Клементе біля Колізею вартістю 20 мільйонів доларів. У вівторок ввечері він влаштував там вечерю - якимось дивом філе яловичини в трав'яній скоринці було ідеально приготоване, незважаючи на те, що в ранньохристиянській церкві не було кухні, - щоб зібрати останні 12,5 мільйонів доларів, які вже були зібрані 7,5 мільйонів доларів.
Я дізнався від високопоставленого джерела, що Ватикан почав створювати новий благодійний фонд в Америці - окремий від Папської фундації - спеціально для того, щоб допомогти оплачувати рахунки. Кардинали «курії», тобто ті, хто має владні повноваження в рамках того, що фактично є державною цивільною службою Ватикану, будуть знати про це, хоча багато хто буде обурюватися будь-якою роллю американців.
Більшість кардиналів Італійської курії мало поважають Трампа і його коло друзів-католиків - зокрема Брайана Берча, кандидата Трампа на посаду наступного посла при Святому Престолі, чия організація CatholicVote допомогла повернути президента в Білий дім, частково завдяки збору геоданих з телефонів відвідувачів церкви. Політтехнолог Берча, Стів Кортес, колишній старший радник Трампа, сказав мені в Римі: «І Америка, і Церква мають глибокі місії у світі. США є найпотужнішою політичною одиницею на землі, а Католицька Церква - найважливішою духовною інституцією. Таким чином, є підстави для справжнього оптимізму щодо тіснішого союзу з переходом до нового Папи, коли Трамп розпочинає свій новий термін на посаді».
Проте, американська церква гірко розділена через доктрину і політику.
Багато ліберальних католиків голосували за Камалу Гарріс у 2024 році, але 59 відсотків з 60 мільйонів католиків Америки підтримали Трампа, включаючи, що дуже важливо, велику кількість традиційно налаштованих латиноамериканців, які вперше підтримали його в 2024 році.
Деякі консервативні американці, такі як адвокат, винороб і католицький впливовий діяч Тім Буш, засновник впливового Інституту Напа, зараз намагаються вилікувати ці розриви, одночасно розширюючи свої власні операції з «лідерства думок» на міжнародному рівні.
Буш і його дружина Стеф влаштували серію приватних «примирливих» вечерь у своїй нью-йоркській квартирі - з приватною каплицею, де перед вечерею служиться меса, - де збираються впливові католики по обидва боки розколу США, щоб примирити їх за вином з маєтку Буша «Trinitas Cellars» у долині Напа. Їжа була приготована в середземноморському стилі, запрошеним французьким шеф-кухарем, і все це подавалося з каберне, позначеним як «Франциск». Буш пожертвував валізи до апартаментів покійного Папи Римського у Ватикані.
Незважаючи на це, описавши адміністрацію Трампа як «найбільш християнську, яку я коли-небудь бачив», він, ймовірно, віддасть перевагу наступнику, який буде менш критично ставитися до президента, ніж Франциск. Хтось на кшталт угорця Петера Ердо підійшов би на цю роль, але попри все своє багатство, Буш не матиме жодного реального впливу на це питання.
Як і всі інші в католицькому світі, окрім 133 кардиналів, він проведе цей тиждень в очікуванні клубу білого диму.