Прямо зараз цей текст буде боляче читати прихильникам Порошенка та Байдена, які в упор не бажають розуміти чому Зеленський та Трамп перемогли їхніх кумирів. Самі винні. Не журналісти, які висвітлювали їх факапи. Не виборці, які оцінювали їх дії та бездії. А самі політики, які робили хуйню і не робили правильних речей. Сподіваюсь, Зеленського і Трампа чекатиме те саме.
В – Відповідальність.
****************************
Як не треба боротися з популізмом: урок Румунії
Політику завжди так легко інтерпретувати після події. Після антикомуністичної революції 1989 року в Румунії, на тлі розквіту газет, на вулицях з'явилася ультранаціоналістична стяжка. Під назвою Romania Mare (Велика Румунія) вона незабаром надихнула політичну партію з такою ж провокаційною назвою і реваншистськими поглядами.
І газета, і партія були поверненням до 1930-х років. Рік за роком вони перебували на маргінесі. Тим часом Румунія рухалася - хоча й непомітно - в мейнстрімі. На початку 2000-х вона приєдналася до Європейського Союзу і НАТО, що стало тріумфом після важкого періоду комуністичного правління.
І все ж зараз, на жаль, дух румунської кобили, відполірований блискучим трампівським шпоном, є домінуючою силою в країні. Джордже Сіміон, політик, просякнутий цим жорстким правим духом, є лідером другого туру президентських виборів, що відбудуться в неділю. Яким би не був результат, багато країн ЄС, які намагаються протистояти популізму, повинні вчитися у Румунії: це приклад того, як не треба реагувати.
Якщо Сіміон, колишній футбольний хуліган, здобуде перемогу, це означатиме найбільші потрясіння в Румунії з 1989 року. Інвестори в жаху - так само, як і чиновники НАТО і ЄС, які побоюються, що Румунія може приєднатися до Угорщини як член-ізгой. Ніхто не повинен бути здивований.
Звичайно, були охочі і знайомі акушерки цього популістського сплеску, який призвів до того, що Сіміон здобув 41% голосів у першому турі. Очевидно, що Москва організувала кібер-кампанію для посилення правого послання. Розпалювання виборчих негараздів за допомогою ботів - уторований шлях для Кремля - і напрочуд дешевий.
Крім того, існують старі комуністичні мережі, які, як кажуть, фінансували Альянс за союз румунів (AUR) Сіміона та його побратимів по перу. Колишні бухарестські сек'юрократи процвітали після 1989 року на відлунні крадіжок КДБ. Їхні спадкоємці та соратники відчують, що в державі, якою керує Сіміон, їх чекає багата здобич.
Але якими б нездоровими не були ці впливи, справжніми винуватцями підйому правих є партії істеблішменту, які затишно і корумповано змінювали один одного при владі протягом 35 років. Нове покоління журналістів і прокурорів висвітлювало скандал за скандалом, особливо за часів соціал-демократів. Подивіться фільм «Колектив», номінований на «Оскар» за викриття корупції в системі охорони здоров'я, і заплачте.
Так сталося, що коаліційний уряд, який йде у відставку, є, можливо, найчистішим в історії Румунії, але він прийшов надто пізно, щоб вгамувати народне невдоволення статус-кво. (Він також виявився безнадійним у донесенні свого послання).
Румунський істеблішмент не зміг розділити плоди глобалізації, залишаючись занадто самовдоволеним щодо загрози з боку правих. Під час пандемії Сіміон створив собі імідж борця з вакцинацією, експлуатуючи підозру комуністичної епохи щодо держави-няньки. Відтоді, як його партія AUR увійшла в передову політику в 2020 році, її націоналізм занадто часто применшувався, якщо не потурали мейнстріму.
Як виявилося, це було нерозумно. Коли центристський істеблішмент нарешті усвідомив масштаб загрози, він відреагував грубо, скасувавши перший тур минулорічних виборів, де переміг інший ультранаціоналіст Келін Георгеску, посилаючись на втручання Росії. Пізніше Конституційний суд заборонив йому брати участь у повторному голосуванні, спираючись на уривчасті докази.
Віце-президент США Джей Ді Венс шокував європейських центристів у лютому, коли розкритикував ЄС за обмеження свободи слова, не згадавши при цьому про тиранію Росії. Але він мав рацію, коли припустив, що реакція на Джорджеску була надмірною. І так - сюрприз, сюрприз - заборона, схоже, розпалила правих.
Для активістів «Мага» в США і за їх межами перемога Сіміона стала б ще одним довгоочікуваним цвяхом у труну ЄС, навіть незважаючи на те, що, намагаючись задобрити поміркованих, він заявляє, що залишиться в НАТО і ЄС. Кремль, мабуть, збожеволів, коли дізнався, що його називають головним ляльководом Румунії, враховуючи, що ця країна історично ненавиділа Росію. Що стосується вцілілих хакерів з «Румунської кобили», то, незважаючи ні на що, їхній час настав.
Румунські ліберали та етнічні меншини покладають свої слабкі надії на Нікушора Дана, мера Бухареста, математика з не надто блискучим послужним списком. Навіть якщо він переможе, на країну чекають потрясіння, якщо не дисфункція.
Сер Джордж Якобеску, який залишив Румунію за часів комунізму і зрештою очолив одну з найбільших європейських компаній з продажу нерухомості Canary Wharf Group, розчаровує прихильників АУР, зокрема, багатьох з численної діаспори в ЄС, які голосували за неї минулого разу. «Вони знищують країну, щоб позбутися її гнилого керівництва, - каже він. «Це все одно, що спалювати цілий ліс, а не лише його мертві дерева». Дійсно, повчальна історія.