1. росія урізає витрати на стратегічні галузі через падіння нафтово-газових доходів.
- Уряд рф розпочинає масштабний секвестр бюджету 2025 року, скорочуючи витрати на ключові програми підтримки економіки. Причина — різке зниження нафтово-газових доходів, які забезпечують третину надходжень до федеральної скарбниці.
- Найбільші скорочення торкнуться: авіапрому; програми розвитку промисловості; автомобільної промисловості; високотехнологічних галузей; інноваційного транспорту; суднобудування.
- Ці скорочення свідчать про поглиблення бюджетної кризи в умовах західних санкцій, падіння експорту енергоносіїв і загального економічного виснаження.
- Такі урізання підривають стратегії кремля зі зменшення технологічної залежності, створення нових галузей та імпортозаміщення. Водночас військові витрати залишаються пріоритетом, що сигналізує про фінансову мілітаризацію економіки за рахунок цивільного сектору.
- росія входить у період затяжного бюджетного дефіциту, що ставить під сумнів її здатність інвестувати в довгостроковий економічний розвиток.
2. рф відмовляється від дивідендів "Совкомфлоту": державні інтереси важливіші за інвесторів.
- Уряд рф офіційно рекомендував не виплачувати дивіденди акціонерам ПАТ "Совкомфлот" за підсумками 2024 року. Це рішення ухвалено на тлі різкого скорочення чистого прибутку компанії — на 44%, до 46,2 млрд рублів, хоча компанія залишилася прибутковою.
- Для порівняння: за 2023 рік "Совкомфлот" виплатив інвесторам 41,8 млрд рублів, що становило 50% від прибутку. У 2024 році ж дивіденди становитимуть нуль.
- Замість інвесторів гроші отримає держава, яка використовує ресурси стратегічної компанії — ключового перевізника нафти та ЗПГ — для покриття бюджетного дефіциту.
- Ризики для приватних інвесторів у росії лише зростають. Навіть прибуткові державні компанії більше не гарантують повернення коштів — державний інтерес посідає перше місце, а акціонери опиняються в кінці списку.
- Такий підхід продовжить зниження довіри до російських активів та інвестиційної привабливості країни загалом, особливо на тлі загальної економічної нестабільності та посилення санкційного тиску.
3. росія скорочує фінансування авіабудування: зменшення держпідтримки на 22%.
- У 2025 році фінансування виробництва літаків і вертольотів із державного бюджету рф може бути скорочено на 22% — з понад 100 млрд руб. до 78,8 млрд руб.
- Основний удар припаде на субсидії лізингодавцям та авіакомпаніям, які використовуються для закупівлі та експлуатації повітряних суден. У профільному комітеті Держдуми вже попереджають про можливі затримки у постачанні літаків.
- Скорочення держпідтримки відбувається на тлі загального секвестру бюджету та переорієнтації державних ресурсів, зокрема в умовах зростання витрат на військовий сектор.
- Умови міжнародної ізоляції та санкцій значно ускладнили доступ до імпортних комплектуючих для російської авіації. Зниження внутрішнього фінансування може ще більше погіршити спроможність рф реалізувати амбітні плани із «заміщення» західної техніки, заявлені після 2022 року.
- Навіть стратегічно важливі галузі, як-от авіабудування, не застраховані від бюджетних скорочень — що є ще одним маркером погіршення макрофінансового стану росії.
4. США попередили рф про запровадження найжорсткіших санкцій за всю історію, якщо кремль у найближчі дні не розпочне реальні переговори щодо припинення війни проти України.
- Про це заявили сенатори Ліндсі Грем (республіканець) і Річард Блументаль (демократ), які ініціювали відповідний законопроєкт. За словами сенаторів, законопроєкт вже має підтримку понад 80 зі 100 членів верхньої палати Конгресу США.
- Його головна мета — ізолювати росію від глобальної торгівлі та зруйнувати економічні механізми, які дозволяють фінансувати війну. У разі ухвалення, документ фактично перетворить рф на торговельного ізгоя, а країни, що продовжують економічну співпрацю з москвою, самі ризикують стати об'єктами вторинних санкцій.
- Сенатори підкреслили, що довіра до готовності путіна до миру вичерпана.
- Якщо росія продовжить грати на затягування конфлікту, наслідки будуть руйнівними для її економіки, яка і без того перебуває під безпрецедентним тиском.
- Цей крок є чітким сигналом для всіх партнерів рф: підтримка агресора матиме високу міжнародну ціну.
5. G7 попереджає росію про нові санкції в разі відмови від припинення вогню в Україні.
- Міністри фінансів та глави центробанків країн G7 заявили, що готові до подальшого посилення санкційного тиску на рф, якщо кремль не погодиться на припинення вогню в Україні в межах можливих переговорів.
- Серед потенційних кроків розглядається зниження чинного цінового обмеження на експорт російської нафти з $60 до $50 за барель. Це може мати суттєвий вплив на доходи рф від енергоресурсів, які залишаються головним джерелом фінансування війни. російські резерви залишаться заблокованими G7 прямо наголошує: жодна країна, яка допомагала росії, не повинна брати участі в післявоєнному відновленні України.
- Це сигнал Китаю, Ірану та ряду країн Глобального Півдня, які співпрацюють із москвою.
- G7 демонструє готовність перейти до жорсткіших економічних заходів, паралельно готуючи основу для фінансового удару по рф через зниження нафтових доходів і використання заморожених активів.
6. ЄС готує юридичну основу для повного припинення імпорту російського газу до 2027 року.
- Європейська комісія розробляє механізм нульової квоти на імпорт російського газу, яка стане юридично зобов’язувальною нормою для всіх країн-членів і фактично дорівнює забороні.
- Такий крок дасть компаніям законні підстави для розірвання довгострокових контрактів на закупівлю російського газу без штрафів — на основі форс-мажору.
Ключові орієнтири дорожньої карти:
- До кінця 2025 року — припинення спотових закупівель, що становлять третину імпорту.
- До кінця 2027 року — повна відмова від довгострокових контрактів.
- У червні буде запропонована нульова квота, яка потребуватиме підтримки кваліфікованої більшості урядів і Європарламенту.
- Через опір таких країн, як Угорщина та Словаччина, які досі залежать від трубопровідного російського газу, ЄС не може ухвалити одностайне рішення про санкції. Тому Єврокомісія використовує інструменти торговельного та енергетичного законодавства, що дозволяють ухвалювати рішення на основі кваліфікованої більшості.
- Франція, Греція та Іспанія підкреслюють, що заборона має бути юридично бездоганною, щоби компанії могли уникнути компенсацій росії при розірванні контрактів.
- Очікується, що саме нульова квота дозволить це зробити в рамках європейського права.
- Незважаючи на різке скорочення залежності, росія продовжує отримувати мільярдні доходи від газових поставок до Європи, зокрема через СПГ з проєкту "Ямал ЗПГ". Контракти з росіянами досі мають такі компанії, як TotalEnergies, Naturgy, Securing Energy for Europe (ex-Gazprom Germania).
- Стратегічна мета — усунення росії з європейського енергетичного ринку і відкриття повного доступу для альтернативних постачальників, зокрема США, на чому особливо наполягає адміністрація Дональда Трампа.
- Фактичне припинення імпорту газу з рф — це не просто енергетичне рішення, а потужний політико-економічний інструмент тиску, що обмежує фінансування російської війни в Україні через втрату одного з ключових джерел валютної виручки.
7. Німеччина та Єврокомісія домовились остаточно заборонити «Північний потік», щоб не дати росії й США активувати його повторно.
- Федеральний уряд Німеччини та Єврокомісія досягли домовленості щодо запровадження загальноєвропейських санкцій проти газопроводів «Північний потік – 1» і «Північний потік – 2», щоб повністю заблокувати можливість їх повторного запуску.
- Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц виступив з ініціативою закріпити заборону на експлуатацію інфраструктури газопроводів у рамках нового санкційного пакета ЄС проти росії.
- Такий крок покликаний зупинити будь-які спроби відновлення імпорту російського газу в Європу, попри тиск певних політичних та бізнесових кіл з боку США й рф.
- Мета ініціативи — унеможливити навіть гіпотетичний сценарій відновлення постачань газу з росії через Балтійське море. Мерц прагне «поставити остаточну крапку» в дискусіях про економічну доцільність енергетичного співробітництва з москвою.
- Уряд побоюється, що такі дебати можуть розколоти політичний ландшафт Німеччини та послабити європейську єдність у санкційному фронті проти кремля.
- Заборона експлуатації «Північного потоку» символізує остаточне завершення епохи газової залежності ЄС від росії.
- Раніше з’являлися повідомлення, що низка американських і російських бізнес-груп нібито вивчали варіанти відновлення проєкту — це й викликало політичну реакцію Берліна.
- Заборона стане превентивним ударом по можливому відновленню енергетичного впливу Кремля на Європу.
- Єврокомісія підтримує цей крок як сигнал непохитної позиції ЄС щодо енергетичної безпеки та стратегії відмови від російських ресурсів.
8. Угорщина може втратити право голосу в ЄС: Рада Євросоюзу розгляне застосування статті 7.
- Рада ЄС із загальних питань внесе до порядку денного розгляд можливості застосування до Угорщини статті 7 Договору про Європейський Союз, яка передбачає позбавлення країни-члена права голосу в разі загрози серйозного порушення спільних європейських цінностей. Про це свідчить оприлюднений офіційний порядок денний засідання.
- Йдеться вже про восьме слухання у межах цієї процедури, ініційованої Європарламентом ще у 2018 році. Претензії до офіційного Будапешта стосуються виборчої системи, незалежності судової влади та дотримання прав нацменшин. Попри численні рекомендації, уряд Віктора Орбана не здійснив суттєвих реформ.
- Нова хвиля критики на адресу Угорщини з боку європейських партнерів спричинена систематичним блокуванням санкцій проти росії та гальмуванням євроінтеграції України.
- У квітні 2025 року міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна заявив, що всередині ЄС зростає підтримка ідеї позбавлення Будапешта впливу на ухвалення рішень.
- У разі схвалення рішення Угорщина втратить право вето, яке Орбан активно використовує для блокування фінансової допомоги Україні та послаблення санкційного тиску на росію.
- Європейський Союз дає чіткий сигнал: системне порушення демократичних норм і співпраця з авторитарними режимами не залишаться безкарними.
Більше на https://t.me/Omelyan_News