А що якщо Трампу просто плювать на долар? Він в останній час зробив стільки руйнівних кроків по відношенню до світової валюти, що ми вже бачим результат в обмінниках, а український уряд збирається прив’язати гривню до євро. «The Wall Street Journal» зібрав докупи дані про гастролі спецпосланця Трампа по світу і мене аж в піт кинуло – Віткофф полює за мінералами, а його син розкручує власну криптовалюту. Мінерали– це про вічність. Вони будуть потрібні завжди на відміну від акцій. А криптовалюта – це те, що може зробити долар непотрібним. Не національна, а належна якомусь інвестору. Тобто влада Трампа на штиках техноолігархів може призвести до руйнування світового порядку аж так, що припрятані нами долари в матрасі можуть стати непотрібними бумажками. Навіть підтертись буде складно, бо вони не з м’якого паперу.
Звісно я це говорю в порядку брєда. Я не є ніяким експертом по цій тематиці. Але я просто спостерігаю голі факти: трампісти полюють за мінералами (Україна, Пакистан), просувають крипту (нижче купа фактів), і паралельно забивають на долар (він потужно впав відносно євро, а біткоїн рекордно взлетів).
Можливо, трампісти не зумисно знищують вагу долара. А просто не паряться за його майбутнє, заробляючи на своїх оборудках з криптою.
Ну і да. Про це пише «The Wall Street Journal», який належить одному з світових медіамагнатів Руперту Мердоку. Штука в тім, що Мердок не має власної соцмережі як Трамп чи Маск, а має купу класичних ЗМІ (Фокс-ньюс теж його). Відтак він зацікавлений у збереженні класичного світового порядку. А відтак слугує системою раннього попередження для всіх. Можливо він і не захистить від перемоги технофашизму, але принаймні поінформує про наближення окупації. І буде час приготуватись. Наприклад все таки взяти і навчитись хоч чомусь базовому в крипті.
Стів Віткофф переслідує дипломатичні угоди Трампа. Його син переслідує криптовалютні угоди.
За місяць до інавгурації президента Трампа посол на Близькому Сході Стів Віткофф прилетів до Об'єднаних Арабських Еміратів з двома цілями: обговорити регіональні проблеми з королем Абу-Дабі, відомим як «шейх-шпигун», і відвідати конференцію з криптовалют.
Менш ніж через п'ять місяців син Віткоффа, співзасновник криптовалютного підприємства World Liberty Financial, вийшов на сцену на конференції в Дубаї, щоб оголосити, що компанія уклала угоду з компанією шейха про купівлю їхньої нової криптовалюти на 2 мільярди доларів. Очікувані десятки мільйонів доларів річного прибутку будуть розділені між Віткофами та їхніми співзасновниками, а також сім'єю Трампа, яка володіє 60% акцій компанії.
15 травня старший Віткофф і шейх Тахнун бін Заїд аль-Нахайян знову зустрілися, цього разу для оприлюднення угоди, якої давно домагалися ОАЕ, що надає багатій на нафту монархії Перської затоки доступ до мільйонів передових комп'ютерних чіпів американського виробництва.
Відколи Віткофф обійняв посаду спеціального посланника, 68-річний давній друг Трампа об'їздив увесь світ у дипломатичних справах. Водночас його 32-річний син, Зак Віткофф, та команда радників і партнерів відвідали щонайменше чотири країни, намагаючись укласти криптовалютні угоди, які могли б зробити World Liberty лідером галузі.
Паралельні угоди батька і сина з ОАЕ є яскравим прикладом того, як зусилля «Всесвітньої свободи» збігаються з офіційною державною діяльністю.
За словами людей, знайомих з цим питанням, під час переговорів з криптовалютними компаніями Зак Віткофф називав Трампа «хрещеним батьком» і говорив, що World Liberty матиме всі шанси скористатися зростаючою кількістю змін у регулюванні криптовалют у США. У його публікаціях на X регулярно згадується робота його батька в Білому домі.
Надзвичайна розмитість урядових переговорів і приватних бізнес-відносин переписує дипломатичні правила гри для деяких іноземних держав, які прагнуть налагодити стосунки з новою адміністрацією Трампа. Раніше не повідомлялося про те, наскільки соратники Трампа, включаючи Віткоффа, намагалися вести бізнес після інавгурації в Перській затоці та інших місцях.
За словами людей, знайомих з перебігом дискусій, а також фотографіями і відеозаписами зустрічей, розміщеними в соціальних мережах, деякі країни, які прагнуть просувати свої інтереси, не лише наймають американських лобістів і надсилають делегації до Вашингтона для поліпшення зв'язків з Білим домом Трампа, а й зустрічаються з членами сімей американських чиновників та їхніми друзями. В одному випадку ветеран-міністр фінансів з Пакистану зустрівся з невісткою міністра оборони Піта Хегсета і 19-річним сином близького друга Дональда Трампа-молодшого, щоб обговорити цифрові активи.
Заступник прес-секретаря Білого дому Анна Келлі заявила, що Стів Віткофф відмовляється від своїх активів, включаючи World Liberty, не має «операційної ролі» в компанії і не обговорює питання компанії або особистого бізнесу в рамках своєї урядової ролі. За її словами, Трамп «неймовірно пишається Стівом і всім, чого він досяг». Віткофф, який не отримує зарплату від уряду і літає по всьому світу на своєму особистому літаку, не оприлюднив публічну фінансову звітність. Він сказав, що передасть свої статки синам.
Прес-секретар World Liberty Девід Ваксман заявив, що бізнес-угоди компанії не мають нічого спільного з урядом США, і що компанія «навіть не мала б можливості або розуміння, щоб обговорювати офіційні урядові справи». Він сказав, що «спроба представити зустрічі WLFI і посла Віткоффа в одній країні як якийсь конфлікт інтересів» є некоректною, додавши, що «одне не має нічого спільного з іншим».
Він заперечив, що Зак Віткофф називав Трампа хрещеним батьком, зазначивши, що Віткофф є євреєм і не має хрещених батьків.
Trump Organization, сімейна компанія, що займається нерухомістю, пообіцяла не укладати нових угод з іноземними урядами, поки Трамп перебуває на посаді президента. Всесвітня Свобода не взяла на себе такого зобов'язання.
До того, як зайнятися криптовалютою, Зак Віткофф працював менеджером проектів у нью-йоркській фірмі нерухомості свого батька Witkoff Group. У 2020 році він очолив сімейний офіс з «акцентом на блокчейн», як зазначено в його профілі на LinkedIn. У вересні, за сім тижнів до президентських виборів, він разом з батьком та іншими людьми заснував організацію World Liberty.
World Liberty випускає прив'язану до долара криптовалюту під назвою USD1, яку вона розглядає як інструмент для компаній і приватних осіб для переказу коштів через кордони поза банківською системою. За словами людей, які мали справу з компанією, вона запропонувала свій токен іноземним урядам, які прагнуть покращити свої відносини зі США.
На додаток до зустрічей «Радіо Свобода» з офіційними особами в ОАЕ, Зак Віткофф зустрівся в Пакистані з деякими з тих самих високопосадовців, які тижнями пізніше вели переговори з адміністрацією Трампа про припинення вогню з Індією. Він сказав їм, що World Liberty може використовувати технологію блокчейн для «токенізації» купівлі-продажу рідкоземельних мінералів країни. У той же час Пакистан веде переговори про укладення угоди з США щодо рідкоземельних та інших корисних копалин на суму в трильйони доларів, за словами лобіста, який працює з Пакистаном над цією угодою.
Речник «Всесвітньої Свободи» заявив, що зустріч компанії в Пакистані не має «жодного відношення» до будь-яких угод, які країна може обговорювати з адміністрацією Трампа, і що її лідери не обговорювали угоду з видобутку корисних копалин ні з ким в жодному з урядів.
Радники та партнери Зака Віткоффа також зустрічалися з міністром закордонних справ і прем'єр-міністром Малайзії та президентом Киргизстану, а також віртуально виступили на московській криптоконференції за участю заступника міністра фінансів Росії.
Допомагає полегшити деякі знайомства під час закордонних поїздок Чанпен Чжао, засновник криптобіржі Binance, який у 2023 році разом з компанією визнав себе винним у порушенні американських законів про боротьбу з відмиванням грошей. Чжао домагається помилування від адміністрації Трампа, повернення його компанії на американський ринок і скасування вимог щодо дотримання законодавства, запроваджених після укладення угоди з Міністерством юстиції. Представник World Liberty заявив, що Чжао і Зак Віткофф - друзі, але Чжао не виступає в ролі посередника.
Представник Binance заявив, що Чжао був рушієм «глобальних інновацій» у криптоіндустрії, і що компанія «буде пишатися тим, що допоможе зробити США криптостолицею планети».
World Liberty, яка публічно не розкриває, хто купує її токени, зібрала понад $550 млн від продажу токенів цього року. Серед покупців, які розкрили інформацію про покупки: криптотрейдингова компанія DWF Labs з Абу-Дабі, що базується в Абу-Дабі, яка купила токенів на $25 млн, і криптопідприємець китайського походження Джастін Сун, який інвестував $75 млн і зараз є радником компанії. У четвер увечері він мав відвідати вечерю з Трампом, присвячену криптовалютам, як VIP-гость.
Команда World Liberty провела переговори про потенційну купівлю токенів з іншими фірмами, що базуються в Перській затоці, заявивши, що такі угоди можуть допомогти будь-яким їхнім планам експансії в США, повідомили люди, знайомі з ходом переговорів. Представник World Liberty заперечив, що компанія заявила, що ці угоди можуть допомогти будь-яким зусиллям США.
Після вступу на посаду Трамп почав згортати державний нагляд за криптоіндустрією. Комісія з цінних паперів і бірж призупинила або закрила більше десятка справ проти криптовалютних компаній, в тому числі справу проти Sun, яка є найбільшим відомим зовнішнім інвестором World Liberty.
Бізнес World Liberty процвітає. USD1, всього через місяць після запуску, вже є п'ятим найбільшим стейблкоіном у світі за ринковою вартістю завдяки угоді з ОАЕ. У четвер Binance розмістив USD1 для торгівлі на своїй платформі, що, ймовірно, сприятиме зростанню попиту на токен.
«Це тільки початок», - написав Зак Віткофф у травні на X.
Криптовалютні зв'язки
Через кілька тижнів після перемоги Трампа на виборах 2024 року Стів Віткофф, старий друг Трампа з нью-йоркських кіл нерухомості, здійснив поїздку на Близький Схід. Трамп призначив його посланником на Близькому Сході невдовзі після своєї перемоги, і Віткофф сказав чиновникам адміністрації Байдена, що хоче почати працювати над відновленням своїх зв'язків там, за словами людини, знайомої з цим питанням.
Перебуваючи в Абу-Дабі, Віткофф відвідав криптовалютну конференцію, де приватно поспілкувався з іншими криптопідприємцями, які стануть ключовими гравцями World Liberty - серед них Сунь і Чжао. Віткофф сказав присутнім, що криптовалюта злетить до небес за Трампа.
Зак Віткофф не був присутній на заході, оскільки його дружина народжувала сина, якого вони назвали Доном, на честь президента. Він і його брат Алекс вже взяли кермо влади у World Liberty.
Їхній батько Стів - криптопочатківець - брав участь у переговорах про угоду між криптобіржею Binance Чжао і представниками сім'ї Трампа, повідомляє The Wall Street Journal. Віткофф заперечив свою участь у переговорах. Чжао також заперечив факт переговорів.
З наближенням інавгурації Трампа іноземні країни почали вивчати нові шляхи налагодження зв'язків. За першої адміністрації Трампа у Пакистану були непрості відносини зі США, які у 2018 році призупинили військову допомогу країні на суму 300 мільйонів доларів. Трамп неодноразово звинувачував країну в тому, що вона робить недостатньо для боротьби з бойовиками.
Сподіваючись на новий старт, на початку січня Пакистан найняв американського лобіста, який допоміг організувати зустрічі у Вашингтоні напередодні інавгурації Трампа, де міністр внутрішніх справ країни звернувся з проханням про збільшення американських інвестицій.
Наприкінці січня техаський фінансист Джентрі Біч, близький друг Дональда Трампа-молодшого, очолив делегацію інвесторів на зустрічі з прем'єр-міністром Шехбазом Шаріфом і його кабінетом, заявивши чиновникам, що хоче інвестувати мільярди доларів в елітну нерухомість і мінерально-сировинний сектор Пакистану, який багатий на рідкоземельні мінерали, такі як літій. Раніше того ж місяця на заході в Мар-а-Лаго Біч хвалився доступом, який він отримав до лідерів закордонних урядів після перемоги Трампа. «Вони ставляться до мене як до президента Трампа», - сказав він.
Його син, Джентрі Біч-молодший, якому зараз 20 років, у лютому зустрівся в Ісламабаді з міністром фінансів Пакистану Мухаммадом Аурангзебом, колишнім керівником JPMorgan Chase, щоб обговорити можливості розвитку криптосектору в цій країні. Міністерство розглядало криптовалюту як спосіб залучити обережних іноземних інвесторів і відродити занепалу економіку Пакистану.
Разом з Бічем-молодшим були два представники шейха з правлячої сім'ї Дубая, російський технічний директор і співзасновник криптовалютного проекту IslamicCoin. Біч сказав, що його син не знав інших присутніх і ніколи не представляв себе як частину чогось, пов'язаного з урядом США.
Також на зустрічі був присутній ще один американець, пов'язаний з адміністрацією Трампа: Келі Вітлок, комерційний директор американської фірми, що займається блокчейном. Сестра Вітлока одружена з Хегсетом, міністром оборони США. Генеральний директор її компанії також був присутній. Місяцем раніше Вітлок сиділа позаду Хегсета, поруч зі своєю сестрою, на слуханнях щодо його затвердження на посаді.
Речник Пентагону Шон Парнелл заявив, що відомство «не бере і ніколи не брало участі у відрядженнях або зустрічах, які проводила невістка міністра Хегсет як приватна особа».
Пакистанські чиновники не були переконані, що Біч-молодший - саме та людина, яка допоможе зробити Пакистан регіональним криптолідером, повідомила одна людина, знайома з ходом зустрічі. Міністр фінансів розпорядився створити Національну криптовалютну раду для нагляду за розробкою криптовалютного законодавства в надії залучити інвесторів.
Він призначив її головою Білала бін Сакіба, пакистанського технологічного підприємця, який був присутній на яхт-вечірці Binance в Абу-Дабі в грудні минулого року і був на криптоконференції в ОАЕ, яку відвідав Стів Віткофф.
Інформаційно-просвітницька робота з Пакистаном
Пакистан має підстави сподіватися, що цього разу його відносини з адміністрацією Трампа будуть кращими. Наприкінці лютого адміністрація звільнила Пакистан від заморожування зовнішньої допомоги у розмірі 397 мільйонів доларів на допомогу у сфері безпеки. Трамп подякував Пакистану за допомогу в затриманні терориста у своєму зверненні «Про становище країни», що викликало захоплення у пакистанських урядовців.
У квітні Пакистан підписав угоду про виплату 200 000 доларів на місяць адвокату і двом радникам, наближеним до Трампа - його колишньому охоронцю Кіту Шиллеру і колишньому провідному юристу Trump Organization Джорджу Соралу - за допомогу в налагодженні «довгострокового економічного партнерства» зі США, зокрема, у сфері рідкоземельних і критично важливих мінералів, згідно з документами, що стосуються іноземного лобіювання.
Приблизно в той же час Чжао з Binance відвідав Пакистан і був призначений стратегічним радником Пакистанської криптовалютної ради.
Приблизно через тиждень «Всесвітня свобода» назвала Сакіба радником, посилаючись, серед іншого, на його досвід роботи з урядами.
Тепер у пакистанців з'явився зв'язок із Трампом.
26 квітня приватний літак з керівниками «Всесвітньої Свободи» приземлився в Ісламабаді. Зак Віткофф і співзасновники Зак Фолкман і Чейз Херро у супроводі озброєного охоронця зустріли Сакіба на злітній смузі. На наступній церемонії з міністерством фінансів Пакистану Віткофф підписав меморандум про взаєморозуміння, який, за словами міністерства, дозволить World Liberty сприяти позиціонуванню Пакистану як світового криптовалютного лідера і використовувати його стейблкоїн для грошових переказів і торгівлі.
Пізніше того ж дня група вилетіла до Лахору, де поліцейський конвой супроводжував їх на вечірнє святкування в багатовіковій цитаделі. На їхню честь було влаштовано феєрверк під звуки пісні Coldplay «Fix You». У записаній «розмові біля каміна» в лахорських садах Шалімар Віткофф сказав: «Ви, хлопці, сидите біля каміна: «Ви, хлопці, сидите на трильйонах доларів рідкоземельних мінералів».
Речник посольства США в Пакистані заявив, що це політика адміністрації Трампа - підтримувати зростання цифрових активів, назвавши це «новою сферою дипломатичної роботи» для американської місії в Пакистані. Міністерство фінансів Пакистану не надало коментарів, а посольство в США не відповіло на запити про коментарі.
У той час як міністр фінансів зустрічався зі «Всесвітньою свободою», він також намагався організувати зустріч з адміністрацією Трампа, свідчать записи лобістської діяльності.
Роберт Сейден, лобіст Пакистану, заявив, що переговори з урядом США щодо угоди з видобутку рідкоземельних мінералів просуваються швидко. За словами Сейдена, за нової адміністрації країни «бачать, що тепер є шлях вперед, якщо є бажання укласти комерційну угоду» з США.
Трамп продовжує позитивно відгукуватися про Пакистан, про що він заявив минулого тижня в інтерв'ю Fox News: «Це геніальні люди. Вони роблять неймовірні продукти».
З Пакистану Зак Віткофф відправився в Абу-Дабі на приватний саміт Binance, де відвідав Чжао, а потім на конференцію Token2049 в Дубаї, де він і Ерік Трамп оголосили, що інвестиції в Binance в розмірі 2 мільярдів доларів від компанії шейха Тахнуна MGX будуть виплачені в стейблкоіні World Liberty вартістю 1 долар США.
Чжао продовжує відкривати двері для World Liberty. У травні він відвідав Киргизстан, де зустрівся з президентом і офіційно приєднався до Національної криптовалютної ради країни. Він і радник Радіо Свобода також зустрілися з урядом Малайзії, щоб обговорити «партнерство у сфері цифрових фінансів» між двома країнами щодо регулювання криптовалют.
Деякі законодавці-демократи вивчають, чи не порушує закон взаємодія World Liberty з іноземними урядами та іноземними громадянами.
Минулого тижня Зак Віткофф опублікував на X лист-відповідь сенатору Річарду Блюменталю, який запросив детальну інформацію про фінанси «Всесвітньої свободи», її зв'язки з адміністрацією Трампа, зокрема зі Стівом Віткоффом, та іншу політику.
У листі йшлося про те, що «World Liberty» доклала «ретельних зусиль» для дотримання закону. Він не містив запитуваних записів.
Його підписала Тереза Гуді Гільєн, юрист BakerHostetler, яка представляє фірму. З лютого вона також лобіює інтереси Binance.