"Андерс Нільсен про переговори України і США" - Игаль Левин

"Андерс Нільсен про переговори України і США" - Игаль Левин

Військовий аналітик Данського королівського оборонного коледжу Андерс Нільсен про переговори України і США.

Підготував вижимку найголовнішого:

- Помітна деяка зміна риторики американської влади за останні дні. Якщо раніше Трамп і його чиновники звинувачували Україну в небажанні прийняти американські умови миру - які фактично повторювали російські, - то тепер Україна і США вже хвалять одне одного.

- Серед американських офіційних осіб почала зростати фрустрація через небажання Росії йти на діалог. У Білому домі також відмовилися від колишнього акценту на швидкому мирному вирішенні і тепер заявляють, що роль США - сприяти встановленню діалогу між Україною і РФ.

- Зрозуміло, це не означає, що Трамп раптово став проукраїнським президентом - необхідно стежити за подальшими кроками поточної адміністрації, особливо з урахуванням того, що позиція Трампа схильна змінюватися дуже швидко. Проте це - явний прогрес у відносинах між країнами.

- Як Нільсен уже зазначав півроку тому, важливо дивитися не на початковий план Трампа щодо миттєвого миру, а на його реальні дії. На боці України виступає безліч чинників, які не дозволяють американцям просто відмовитися від підтримки.

- Ще один фактор - росіяни явно менш зацікавлені в переговорах, ніж США. Багато говорилося про те, що Трамп може спробувати реалізувати «зворотний гамбіт Ніксона» - зміцнити зв'язки з Росією, щоб відірвати її від Китаю. Однак на практиці Росія вже сьогодні більш залежна від Китаю, ніж може бути теоретично залежна від США в осяжному майбутньому.

- Крім того, Путіну необхідно підтримувати образ США як ворога для функціонування своєї пропагандистської моделі. Хоча він і зацікавлений у тому, щоб американці припинили підтримку України, у довгостроковому зміцненні зв'язків зі США він не зацікавлений.

- Ще один важливий аспект - американська громадська думка: більшість громадян США продовжують підтримувати Україну. Рейтинги Трампа падають, і для збереження політичної підтримки він, найімовірніше, постарається нормалізувати відносини з Україною, ніж піде на конфронтацію.

- Очевидно, що нових пакетів військової допомоги від США у вигляді грантів не буде. Однак залишаються два ключових питання щодо майбутньої політики США: наскільки Україні буде дозволено закуповувати американську зброю і яким залишиться санкційний режим проти Росії.

- Становище з цих питань наразі виглядає сприятливим для України. Зокрема, так звана «ресурсна угода» передбачає механізм, що дозволяє Україні фактично закуповувати озброєння у США.