"Дії популістів, які приходять до влади в демократичних країнах, утворюють повторюваний патерн" - Олексій Панич

"Дії популістів, які приходять до влади в демократичних країнах, утворюють повторюваний патерн" - Олексій Панич

Спершу вони щиро намагаються, під аплодисменти виборців, діяти так, як обіцяли виборцям. Але це, швидко чи не дуже, веде до сумних, інколи відверто руйнівних результатів. Після цього об'єктивна логіка подій - наскільки вони, вже перебуваючи на посаді, здатні її сприйняти - крок за кроком заганяє їх в річище того, що потрібно зробити в інтересах їхньої країни, хоча це зовсім не те, що вони обіцяли виборцям.

Звісно, вони зазвичай роблять це набагато незграбніше, ніж ті, що одразу все бачили й чесно казали виборцям "ось як треба" (і саме тому програли вибори). Тому від цього страждає якість політики. Але якість страждає більше, ніж кінцевий напрямок.

Показова в цьому плані історія Алексіса Ципраса - лідера грецької "Сірізи". Він прийшов до влади під гаслом "Ні вимогам кредиторів з ЄС!", а на посаді прем'єра зрештою уклав угоду з тими ж таки кредиторами з ЄС, що спричинило в Греції неабиякий політичний вибух (але це вже інша історія).

Аналогічний патерн можна спостерігати також в Зеленського і Трампа. Зеленського логіка історичних подій вже загнала в річище української історії принаймні в плані ставлення до Росії (у внутрішній політиці ще ні, бо ці процеси загальмувала війна - звідси маніакальне переслідування Порошенка). Трампа логіка історичних подій заганяє в більш-менш адекватний коридор можливостей просто зараз, хоч він і пручається, як може. Цікаво спостерігати за тим, як він поволі намагається маневрувати, але так, щоби ці маневри не виглядали як визнання провалу його попередніх кроків. Адже несолідно американському президенту просто взяти й сказати "вибачте, я тут пошився в дурні". Навіть коли це чиста правда.