"Корінне населення Гватемали втрачає терпіння щодо свого лідера" - Юрій Ніколов

"Корінне населення Гватемали втрачає терпіння щодо свого лідера" - Юрій Ніколов

Дуже повчальна історія для політиків від «The Economist». В Гватемалі кандидат в президент обіцяв побороти корупцію і допомогти бідним корінним індіанцям. Біднота зробила його президентом на виборах, але він не зміг побороти корупціонерів, навіть навпаки – вони його хочуть скинути з посади. А біднота подивилась на це – і опустила його рейтинги як імпотента.

Звісно, тут виникає спокуса порівняти з нашим 2019, коли кандидат обіцяв «весна прийде – саджати будемо». Однак вже шоста весна, і маємо навпаки – він рятує своїх пацанів від арештів і на його рейтингах це критично не сказалось, на відміну від Гватемали (УПД. уточню, що те саме було і до вторгнення - рейтинг Зеленського завжди тримався вгорі турнірної таблиці). Чому? У мене єдина версія – у нас проблема корупції і бідноти вочевидь не така гостра як в Гватемалі. І розшарування між бідними і багатами не таке як там. Тому мідлота і прощає Зеленського за хоч якісь цяцянки-обіцянки.

А може й інше шось – пропонуйте.


Корінне населення Гватемали втрачає терпіння щодо свого лідера

Президент бореться зі своєю «новою весняною» антикорупційною кампанією

Коли змова еліт, яку багато гватемальців називають «пактом корумпованих», спробувала заблокувати передачу президентської влади Бернардо Аревало у 2023 році, тисячі корінних жителів країни здійняли галас і перекрили головні дороги. Зрештою, різні хитрощі, спрямовані на те, щоб утримати пана Аревало на посаді, провалилися. Тепер, після більш ніж року перебування при владі, він починає випробовувати терпіння людей, які допомогли йому туди потрапити.

Пан Аревало - колишній дипломат зі схильністю до посередництва. Він зосередив свою передвиборчу кампанію на «новій весні», яка має подолати вкорінену корупцію в Гватемалі. Але він також включив до свого порядку денного питання корінних громад країни. Вони складають 44% населення і живуть переважно в бідності. Більше половини з них не мають водопроводу. Пан Аревало зміцнив державні установи, які служать корінному населенню. Щомісяця він бере участь в офіційних круглих столах з десятками лідерів корінних народів і працює над усуненням юридичних перешкод для державних інвестицій у землі корінних народів.

Багато хто очікував глибших і швидших змін. У листі, надісланому 30 січня, група корінних жителів гірського регіону Солала закликала пана Аревало звільнити корумпованих чиновників, які роками перебувають на своїх посадах. «Ми хотіли б, щоб він був сміливішим, щоб він показав свої пазурі», - каже Діна Жук, лідер корінного населення. Соня Гутьєррес, конгресмен від корінних народів, каже, що виконавча влада має волю, але не має плану.

Справедливості заради слід зазначити, що пану Аревало довелося нелегко. Марія Консуело Поррас, генеральний прокурор, яка очолювала зусилля з відсторонення його від посади, залишається на своїй посаді. Вона зіткнулася з міжнародними санкціями за корупцію (яку вона заперечує) і намагається зняти з пана Аревало імунітет від судового переслідування. Хоча уряд пана Аревало направив до прокуратури близько 250 офіційних скарг на корупцію, близько п'ятої частини з них були заархівовані або відхилені. Виконавча влада з усіх сил намагається звільнити співробітників, яких звинувачують у нечесній поведінці. За словами Хуліо Флореса, голови Національної комісії Гватемали з боротьби з корупцією, проблема полягає в тому, що «інституції повністю кооптовані». Окрім Генеральної прокуратури, пану Аревало також бракує підтримки в судовій системі Гватемали та в Конгресі, де його партія має незначну меншість. Таким чином, глибоке очищення потребуватиме часу.

Тим часом уряд пана Аревало наполягає на важливості символічних дій. Він сподівається, що його переговори з корінними народами стануть сигналом для майбутніх урядів, що ці групи не можна ігнорувати.

«Менталітет у цій країні такий, що президент має чарівну паличку і може вирішити все, що захоче, змахнувши нею, - каже Ана Гленда Тагер, чиновниця, яка координує переговори. «Реальність така, що він прибув до абсолютно невпорядкованого стану».

Пані Джук каже, що вона та інші лідери визнають цю проблему. Але розчарування все одно зростає. Коли пан Аревало вступив на посаду в січні 2024 року, його рейтинг схвалення становив 78%. Зараз він удвічі нижчий. Його часто називають tibio, тобто млявим. Коли його уряд видав нові правила, що вимагають від водіїв бути застрахованими, щонайменше дев'ять груп корінних народів виступили проти. Водії вантажівок заблокували дороги. Пан Аревало відступив лише через два дні.

Однією з груп корінних народів, які очолили протести проти «пакту корумпованих» у 2023 році, є 48 кантонів Тотонікапану. Для Хуана Пабло Аджпакаха Баррено, її лідера, цей сезон змін закінчився. «Чесно кажучи, - каже він, - «нової весни» не існує».