Джо Байден в ексклюзивному інтерв'ю, першому після відходу з Білого дому, заявив BBC, що тиск адміністрації Трампа на Україну з вимогою віддати території Росії є "сучасною політикою умиротворення".
Під час розмови в Делавері у понеділок, 5 травня, він завив, що президент Росії Володимир Путін вважає Україну частиною РФ, і "будь-хто, хто думає, що він зупиниться", якщо певну територію віддадуть у рамках мирної угоди, "просто дурень".
Байден, який виступав цього тижня на честь 80-ї річниці Дня перемоги в Європі, сказав, що його турбує розпад відносин між США та Європою за президентства Трампа, який, за його словами, "змінить сучасну історію світу".
У розгорнутому інтерв'ю програмі Today на BBC Radio 4 Байдена запитали про його дії щодо України, а також про рішення зняти свою кандидатуру на виборах 2024 року наприкінці перегонів - після того, як невдалий виступ на дебатах викликав занепокоєння про його фізичну форму і створив кризу в Демократичній партії.
Байдена запитали, чи надав він достатньо підтримки Києву, щоб забезпечити перемогу у війні, чи лише стільки, щоб чинити опір повномасштабному вторгненню Росії.
За три роки великої війни Білий дім за Байдена змінив свою позицію щодо використання зброї, яку постачають США, і з часом скасував деякі обмеження.
"Ми дали їм усе необхідне для забезпечення їхньої незалежності, і ми були готові відповісти, більш агресивно, якщо Путін знову вживе заходів", – сказав він.
Віцепрезидент Джей Ді Венс нещодавно виклав бачення США щодо мирного плану в Україні, заявивши, що він "заморозить територіальні кордони... майже до того рівня, як вони проходять сьогодні".
Венс наголосив, що Україні та Росії "доведеться відмовитися від частини території, якою вони зараз володіють".
Міністр оборони Піт Гегсет повторив це твердження, заявивши, що повернення України до кордонів, які були до 2014 року, є "нереалістичним".
"Це сучасна політика умиротворення", – сказав Байден, маючи на увазі політику колишнього прем'єр-міністра Великої Британії Невілла Чемберлена, який наприкінці 1930-х років намагався задовольнити вимоги Адольфа Гітлера у невдалій спробі уникнути тотальної війни в Європі.
Він також висловив стурбованість тим, що "Європа втратить довіру до впевненості Америки та її лідерства".
Байден сказав, що лідери континенту "поставили собі питання: що ж мені тепер робити?... Чи можу я покластися на Сполучені Штати? Чи будуть вони там?"
Нік Робінсон, BBC News, Делавер