Останні вибори в Румунії показали, що вплив правих популістів, особливо тих, кого підтримує Кремль, стає токсичним для європейського виборця. Незважаючи на внутрішні проблеми в країнах, виборець дедалі більше обирає демократичні цінності, а не глухий шлях корисних ідіотів путіна. Європейські розвідслужби єдині у своїх висновках, що кремлівський режим та його прихильники є головною загрозою для ЄС. Останні інформаційні операції та акції саботажу російських спецслужб, що прокотилися всією Європою, говорять про те, що Європа йде у списку хотєлок путіна після України.
ЄС довгий час намагався задобрити кремлівського карлика, щоб не стати черговою жертвою, але всі спроби «миротворчості» сприйняті Кремлем як слабкість, і тепер настав час приймати кардинальні рішення. У путіна ще вистачає корисних ідіотів у країнах Європи, але головним союзником залишається Угорщина в особі Орбана. Перебуваючи при владі понад 15 років, Орбан та партія «Фідес» з 2010 року побудували в Угорщині «мафіозну державу», де вся повнота влади належить групі, пов’язаній із партією та особисто з Орбаном, яка повністю підтримує кремлівський режим.
Віктор Орбан один із небагатьох лідерів країни ЄС, який з 2014 року відкрито виступає проти антиросійських санкцій, заявляючи, що Угорщині вигідно торгувати з агресором. Також він виступає одним із головних рупорів Кремля з просування антиукраїнських наративів у Європі. Але на сьогодні економічні невдачі та відкрита проросійська риторика Орбана помітно похитнула стрункі лави його електорату, який починає розуміти, що шлях на Схід – це шлях у нікуди. Напередодні чергових парламентських виборів в Угорщині крісло під Орбаном захиталося, і опозиція в країні починає відвойовувати втрачені колись позиції.
Прем’єр-міністр Угорщини, відомий своєю проросійською позицією, почав активно використовувати антиукраїнську риторику як передвиборчий інструмент, щоб зобразити Україну як загрозу, а угорську опозицію як «прихильників війни». А прецедентом до цього стало проведення опозиційною партією «Тиса» опитування щодо ставлення громадян Угорщини до членства України в Європейському Союзі. За даними угорських ЗМІ, в опитуванні під назвою «Голос нації» взяли участь понад 1,1 мільйона угорців. Серед питань, що стосуються внутрішньої та зовнішньої політики країни, також було питання вступу України до Європейського Союзу. 58,18% учасників опитування підтримали вступ України до ЄС, а 98,68% висловилися за те, що Угорщина має залишатись членом Євросоюзу та НАТО.
Лідер партії Петер Мадьяр пообіцяв своїм виборцям, що результати опитування стануть «наріжним каменем» їхнього уряду у разі перемоги на виборах 2026 року. Крім того, у такому разі він ініціює референдум щодо підтримки членства України в Євросоюзі. Це опитування стало тривожним дзвінком для Орбана та його партії. І вони оголосили про початок кампанії VOKS2025, консультативне голосування, щоб згуртувати громадськість проти передбачуваних небезпек потенційного вступу Києва до Європейського Союзу.
Використовуючи традиційні кремлівські методи агітації, паперові матеріали референдуму в даний час доставляються кожному громадянинові Угорщини разом із спонсорованою урядом брошурою, що попереджає про передбачувані несприятливі наслідки для сільського господарства Угорщини, державних фінансів, фондів ЄС, громадської безпеки, безпеки харчових продуктів, ринку праці, громадського охорони здоров’я та пенсійної системи.
Нещодавно розпочата кампанія VOKS2025, яка триватиме до 20 червня, не повинна викликати здивування з огляду на дружню Кремлю позицію угорського уряду. Незважаючи на те, що у березні 2022 року вона приєдналася до інших країн Центральної та Східної Європи — членів ЄС, закликаючи Україну вступити до ЄС для забезпечення миру, правляча партія «Фідес» швидко змінила курс і рішуче виступила проти «прискореного» вступу України до ЄС. Ця антиукраїнська кампанія, що фінансується державою, відповідає інтересам Кремля з точки зору перспективної мирної угоди про припинення вторгнення в Україну. У той час як Кремль заявив, що прийме прагнення України до вступу до ЄС, позиція угорського уряду гарантує, що переговори про вступ не розпочнуться найближчим часом, що відповідає тому, чому б росія віддала перевагу в довгостроковій перспективі.
Але справжня причина запуску цієї кампанії має мало спільного з Україною і набагато більше пов’язана з парламентськими виборами в Угорщині, які заплановані на квітень 2026 року, а українське питання, схоже, є лише останнім козирем у руках Орбана. Повернувшись до влади у 2010 році, правлячий блок «Фідес» зіткнувся з різними опозиційними партіями та альянсами, жодна з яких не змогла усунути Орбана та його партію від влади на останніх трьох виборах у 2014, 2018 та 2022 роках. Вибори наступного квітня будуть іншими, оскільки широко вважаються першим загальнонаціональним виборчим змаганням за 15 років, яке «Фідес» може потенційно програти. Це сталося після підвищення урядового інсайдера, який став опозиціонером, Петера Мадьяра, чия Партія поваги і свободи стала головною опозиційною партією Угорщини лише через три місяці після приходу в національну політику на початку 2024 року і тепер стабільно випереджає «Фідес» у незалежних опитуваннях.
Під час останньої парламентської виборчої кампанії 2022 року, яка збіглася з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, «Фідес» поспішила позиціонувати себе як «партію миру» та подати тодішній опозиційний альянс як «партію війни». Використовуючи набір дезінформаційних тактик, проурядовий блок зробив необґрунтовану заяву про те, що опозиційний альянс хоче «втягнути Угорщину у війну», відправивши угорських солдатів до України. Ця дезінформаційна кампанія відіграла вирішальну роль у перемозі «Фідес» у 2022 році. Тепер, втрачаючи підтримку серед своїх виборців, Орбан, схоже, вибрав знову той самий передвиборний наратив.
Більшість виборців «Фідес» налаштовані рішуче вороже до України, причому майже дві третини виборців правлячої партії вважають, що за війну несе відповідальність або Захід, або Україна. Це створює благодатний ґрунт для виборчого середовища, в якому Україна може стати центральним суб’єктом, що якраз і потрібно правлячій партії. Але в поєднанні з кризою, що прискорюється, вартості життя, повільним або практично нульовим зростанням і одним з найвищих рівнів інфляції в Європейському союзі за останні роки, відсутність достатніх заходів реагування уряду на виклики державної політики сприяла зростанню популярності опозиції в країні.
Проведене в березні цього року опитування агентства Medián показало, що партія «Тиса» на чолі з угорським опозиційним політиком Петером Мадьяром утримує відрив від партії влади «Фідес» прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана серед виборців, які визначилися з думкою. Згідно з опитуванням, 46% тих, хто знає, яку партію вони обрали, проголосували б за «Тису», тоді як за «Фідес» – лише 37%. Також опитування показало, що виборці «Тиси» є найбільш відданими своїй партії: 90% із них точно прийшли б на вибори, якби вони відбулися найближчими днями. Серед електорату «Фідес» таких 80%. Крім того, 56% респондентів заявили, що вітали б зміну уряду в Угорщині, тоді як 35% віддали б перевагу тому, щоб нинішній уряд продовжив роботу після виборів.
Всі ці цифри говорять про те, що угорська опозиція, що стрімко набирає популярності, стає головним нічним кошмаром Орбана і його партії. Тому українське питання стає головним у майбутній передвиборчій кампанії. І проведення VOKS2025 явний тому приклад. Паралельно із цим «Фідес» намагається зобразити «Тису» Мадьяра як проукраїнський фронт. Після заяви СБУ про виявлену угорську шпигунську мережу в Україні уряд Орбана та посадові особи правлячої партії зробили необґрунтовану заяву про те, що лідер опозиції перебуває у змові з українськими спецслужбами.
Невдоволення діями уряду Орбана наростає серед угорців. Минулої неділі в Будапешті пройшла широкомасштабна акція протесту проти ініційованого урядом Орбана законопроекту про обмеження іноземного фінансування громадянського суспільства та ЗМІ, які вважаються «загрозою суверенітету Угорщини». Але, на думку опозиції, цей законопроект дуже нагадує російський закон про «іноагентів» та спрямований на знищення залишків демократії в Угорщині. В уряді Орбана навіть не приховують, що пов’язують свою ініціативу з Україною та протидією так званій «українській пропаганді».
Позиціонуючи Україну як центральне питання кампанії, «Фідес» сподівається консолідувати свою базу виборців, що похитнулася, перехопити ініціативу в опозиції та залучити сторонніх і незалежних виборців для підтримки правлячого блоку, оскільки українсько-угорські відносини залишаються спірним питанням.
Це лише початок передвиборчої кампанії, в якій, найімовірніше, дезінформація та маніпуляція стануть головною зброєю Орбана та його партії. І російські спецслужби точно не проґавлять свій шанс зіграти в ній головну роль, тому що втратити одного з найголовніших своїх корисних ідіотів у ЄС для Кремля може стати болючою втратою. Тому запасаємося терпінням і сподіваємося, що справедливість і розум нарешті переможуть в Угорщині наступного року.