Оце подивився на ціну нафти, яка сьогодні після рішення Саудівської Аравії наростити видобуток провалилась нижче психологічної позначки $60 за барель (таке в останнє було ще до вторгнення). І трапилось зі мною відєніє)))
От якби наші магури розфігачили експортні термінали нафти рашистів в Чорному і Балтійському морях. Плюс саудити загнали б ціну нафти взагалі нижче плінтуса в район $40-50 хоча б рік, тоді б у рашистів кончились вже всі кубишки і заначки, а американці продовжили б давати нам зброю, тоді б ми мали шанс перестояти вражину, і ті просто б наїбнулись. Можливо, на мєлкі частини як колись СРСР. І було б нам щастя, і повернули б ми свою землю. А Трамп ще й отримав руйнацію сировинно-військового придатку Китаю, тобто ще й тут мав би плюшку в додаток до наших підземних сокровищ. І так солодко мені стало, так харашо від такого видіва)))))
А потім я почитав статті у «Bloomberg» і якось вже не так солодко і обнадійливо все. Бо і сауди приймають тимчасові рішення для покарання Казахстану, в якому міжнародні фірми справді наростили видобуток всупереч рішенням картелю ОПЕК+. І рішення картелю приймалось за участі Роіссі, тобто вона погодилась з тим, що це вдарить по ній. Значить оцінює ризик як допустимий, перерахує бюджет під нові обставини. Можливо в розрахунку на скоре замир’я, можливо сподівається що дешева нафта буде не довше, ніж у України кінчиться зброя. Або ж Трамп скаже «харе балдєть, піднімайте ціни». Бо дешевий бензин – це добре для американських виборців, але недобре для видобувників сланцевої нафти, у яких бізнес зростається в основному на $60. Вони можуть почать бухтіть що «які там блять бури дєтка бури». А Трампу на фоні тарифної дупи ще таких ножів в спину не вистачало.
В общім, «Bloomberg» не гонить лошадєй.
ОПЕК+ домовилася про чергове збільшення видобутку в червні для поглиблення нафтової кризи
ОПЕК+ погодилася знову збільшити видобуток у червні, оскільки лідери групи продовжують прискорене відновлення пропозиції, спрямоване на покарання членів, які перевиробляють нафту, що призвело до падіння цін на нафту.
Ключові країни на чолі з Саудівською Аравією і Росією домовилися про збільшення видобутку на 411 000 барелів на добу в наступному місяці, йдеться в заяві на сайті ОПЕК, опублікованій після відеоконференції в суботу. Це збільшення відображає аналогічне збільшення, оголошене минулого місяця, коли група прийняла шокуюче рішення повернути втричі більше запланованого на травень обсягу видобутку нафти.
Трейдери нафти вже готувалися до значного збільшення після того, як Саудівська Аравія в останні тижні дала зрозуміти, що готова прийняти тривалий період низьких цін на нафту. Але ця заява ґрунтується на різкій зміні в останні місяці давньої позиції картелю щодо захисту цін на нафту, що ставить під сумнів майбутнє альянсу і підстьобує спекуляції про цінову війну.
Хоча в заяві йдеться про «поточні здорові ринкові основи», делегати ОПЕК+ пояснюють зміну стратегії розчаруванням Саудівської Аравії перевиробництвом нафти такими членами альянсу, як Казахстан та Ірак, і вирішили дисциплінувати їх за допомогою фінансового «потіння» через падіння цін.
«ОПЕК+ щойно кинула бомбу на нафтовий ринок, - сказав Хорхе Леон, аналітик Rystad Energy A/S, який раніше працював у секретаріаті ОПЕК, - Цей крок Саудівської Аравії викликав незадоволення видобутком у Казахстані та Іраку, і вони вирішили фінансово попотіти над падінням цін». «Цим кроком Саудівська Аравія прагне покарати за недотримання домовленостей, особливо з боку Казахстану, а також задобрити президента Трампа, який наполягає на зниженні цін на нафту».
Ер-Ріяд прагне зміцнити зв'язки з президентом США Дональдом Трампом, який відвідає Близький Схід цього місяця і закликав Організацію країн-експортерів нафти знизити вартість палива. Трамп також веде нестабільні переговори щодо ядерного пакту з політичним ворогом Ер-Ріяда і колегою по ОПЕК, Іраном.
У п'ятницю в Лондоні ціни на нафту торгувалися в районі 61 долара за барель, що близько до чотирирічного мінімуму, оскільки розворот Саудівської Аравії додав побоювань щодо тарифного наступу Трампа на Китай - найбільшого світового імпортера нафти - та інші великі економіки. Ще до того, як ОПЕК+ почала нарощувати видобуток, нафтові ринки зіткнулися з профіцитом у 2025 році через уповільнення китайського попиту та надлишкову американську пропозицію.
Падіння цін загрожує нафтовим компаніям, зокрема американським виробникам сланцевої сировини, які попередили, що не зможуть підкоритися заклику Трампа «бурити, крихітко, бурити» на шляху до нової ери американського енергетичного домінування. Це також завдає болю членам ОПЕК+, включаючи самих саудівців.
Королівство вже було змушене скоротити інвестиції в проекти, що лежать в основі планів економічної трансформації спадкоємного принца Мухаммеда бін Салмана, такі як футуристичне місто Неом. Минулого тижня Міжнародний валютний фонд погіршив прогноз для країн Близького Сходу: за його оцінками, Ер-Ріяду потрібні ціни на нафту вище 90 доларів, щоб покрити державні витрати.
Поки що, схоже, «потіючи», альянс не досягнув значних успіхів у реформуванні недобросовісних виробників нафти.
В той час як Ірак докладає певних зусиль для дотримання своїх цілей, цього не можна сказати про Казахстан, який є найбільш кричущим порушником квот і головним об'єктом гніву Ер-Ріяда.
Казахстан має обмежені можливості стримувати міжнародні нафтові компанії, такі як Chevron Corp. і Eni SpA, оскільки вони працюють над проектами з розширення виробничих потужностей, і люди, знайомі з цим питанням, раніше говорили, що країна навіть не просила їх згортати свою діяльність. За даними групи, Астана перевищила цільовий показник ОПЕК+ на 422 000 барелів на добу в березні.
Головний виконавчий директор Chevron Майк Вірт заявив під час телефонної конференції в п'ятницю, що він не обговорював потенційне скорочення видобутку на Тенгізі в Казахстані, коли нещодавно зустрічався з лідерами країни.
Перехід ОПЕК+ до відкриття кранів означає різкий відхід від позиції міністра енергетики Саудівської Аравії принца Абдулазіза бін Салмана, який протягом свого п'ятирічного перебування на посаді здебільшого закликав групу до обережності. Ця стратегія більше нагадує коротку війну, яку він вів проти Росії, одного з лідерів ОПЕК+, у 2020 році.
Ставлення Москви до саудівського повороту залишається незрозумілим. Президенту Володимиру Путіну все ще потрібні доходи від продажу нафти для фінансування його жорстокої трирічної війни проти сусідньої України, але потепління відносин з Трампом може відкрити перспективу звільнення від санкцій, які стримують російську торгівлю нафтою.
Вісім членів ОПЕК+, які беруть участь в обмеженні видобутку, перебувають у процесі відновлення видобутку, зупиненого з 2022 року. Згідно із заявою, вони зустрінуться 1 червня, щоб визначити рівень видобутку на липень.
Велика нафта не збільшує видобуток на тлі збільшення пропозиції ОПЕК+
Найбільші західні виробники нафти в основному дотримуються своїх планів зростання, незважаючи на 16% падіння цін на нафту в квітні та рішення ОПЕК+ збільшити видобуток у червні.
Exxon Mobil Corp. Shell Plc та TotalEnergies SE зберегли свої плани щодо капітальних витрат, оскільки вони відзвітували про результати першого кварталу цього тижня. Винятком стала BP Plc, яка скоротила витрати під тиском інвестора-активіста Elliott Investment Management LP.
Стійкість так званих нафтових гігантів пояснюється тим, що ринок, схоже, перенасичений пропозицією. Ціни знаходяться на чотирирічному мінімумі, оскільки тарифи загрожують зашкодити світовій економіці і стримують попит на енергоносії, а також після несподіваного рішення Організації країн-експортерів нафти минулого місяця збільшити видобуток нафти.
Попереду ще більше зростання пропозиції. Члени ОПЕК+ на чолі з Саудівською Аравією та Росією домовилися про збільшення видобутку на 411 000 барелів на день наступного місяця, повідомила група після зустрічі в суботу.
Заява Big Oil про те, що вона буде нарощувати видобуток, незважаючи на зниження цін, контрастує з позицією американських сланцевих операторів, яким, як правило, потрібно більше 60 доларів за барель, щоб вийти на беззбитковість. У п'ятницю в Нью-Йорку нафта марки West Texas Intermediate, американський еталон, закрилася на 1,6% дешевше - 58,29 доларів за барель. Одна зі сланцевих компаній, EOG Resources Inc., заявила в четвер, що вже скоротила свої плани зростання на 2025 рік.
Президент Дональд Трамп неодноразово закликав вітчизняних виробників нарощувати видобуток в рамках своєї політики енергетичного домінування США, а також тримати ціни під контролем. У п'ятницю він назвав низькі ціни на бензин ключовим економічним досягненням своїх перших 100 днів на посаді.
Exxon і Chevron у п'ятницю підтвердили свої плани збільшити видобуток цього року приблизно на 7% і 9% відповідно. Обидві компанії очікують більше барелів з Казахстану, де вони є партнерами у нещодавно завершеному проекті розширення Тенгізського родовища. Ця країна неодноразово порушувала свою квоту на видобуток в рамках ОПЕК, розчаровуючи Саудівську Аравію і підштовхуючи королівство до збільшення поставок, щоб покарати відстаючих серед групи країн-виробників.
«Присутність американських компаній, таких як ExxonMobil і Chevron, в Казахстані може зіграти ключову роль в стимулюванні зростання поставок», - сказав Мукеш Сахдев з Rystad Energy в своїй записці в п'ятницю. «Це ставить під сумнів можливість підтримки з боку США для тиску на ОПЕК+ з метою збільшення обсягів поставок на ринок».
Значна частина видобутку в Казахстані ведеться іноземними компаніями, і немає ніяких ознак зусиль, спрямованих на те, щоб стримати потік нафти. Головний виконавчий директор Chevron Майк Вірт заявив, що на нещодавній зустрічі з казахстанськими лідерами він не обговорював можливе скорочення видобутку на Тенгізі, казахстанському проекті, видобуток на якому має зрости до 1 мільйона барелів на день наприкінці цього року.
«Барелі, які ми видобуваємо на [Тенгізі], мають високу цінність для уряду, вони важливі для його фінансового балансу, і історично ці барелі не скорочувалися», - сказав він у п'ятницю.
Компанія EOG, яка займається гідророзривами в Пермському басейні, скоротила свій бюджет на цей рік на 200 мільйонів доларів і знизила прогноз зростання видобутку нафти до 2% з попереднього прогнозу в 3%. Аналітики JPMorgan Chase & Co. назвали цей крок «канаркою у вугільній шахті». Наступного тижня про прибутки відзвітують ще більше сланцевих компаній, зокрема DiamondBack Energy Inc., Occidental Petroleum Corp. та ConocoPhillips.
Nabors Industries Ltd., буровий підрядник з Х'юстона, заявив цього тижня, що сланцеві виробники планують скоротити 4% своїх бурових установок до кінця року, посилаючись на опитування майже половини підприємств галузі.
Втім, такі скорочення навряд чи матимуть негайний вплив на світову пропозицію. Сланцевий сектор США «віщує скромні (в кращому випадку) корективи до зниження ціни на нафту, оскільки ринок перетравлює шквал макроекономічних показників, що накопичується», - вважає Стівен Річардсон, аналітик Evercore ISI.
І в будь-якому випадку, зусилля незалежних операторів скоротити видобуток сланцевої нафти в США, швидше за все, будуть компенсовані компаніями Exxon і Chevron, які за останні роки настільки зросли, що тепер складають набагато більшу частку загального видобутку. Chevron збільшила видобуток на 12% за минулий рік до майже 1 млн барелів нафтового еквіваленту на день, тоді як Exxon планує збільшити видобуток до 1,5 млн барелів, тобто на 25%, після купівлі Pioneer Natural Resources Co.
Усе це призводить до великої кількості нафти в той час, коли світова економіка, як очікується, сповільнить темпи зростання, що негативно вплине на попит.
«За такого рівня економічної невизначеності важко побачити каталізатор, який міг би прискорити попит на нафту і газ протягом наступних двох кварталів», - сказав Нік Хаммел, аналітик Edward Jones & Co. зі штаб-квартири в Сент-Луїсі. «Ми, ймовірно, перебуваємо в помірному ціновому середовищі на сировинні товари в найближчій і середньостроковій перспективі».