Patriot для України, ядерна загроза рф та чеська “снарядна” ініціатива: огляд світових ЗМІ

Patriot для України, ядерна загроза рф та чеська “снарядна” ініціатива: огляд світових ЗМІ

За даними джерела The New York Times, Україна отримає додаткову систему протиповітряної оборони Patriot, яка раніше базувалася в Ізраїлі та зараз проходить модернізацію. Західні союзники також обговорюють можливість надання ще однієї системи з Німеччини чи Греції. Наразі Україна має вісім систем Patriot, але лише шість функціонують, а дві проходять модернізацію. Незважаючи на попередню негативну риторику, президент Трамп останнім часом пом’якшив свою позицію щодо України після зустрічі з президентом Зеленським у Римі та підписання угоди про розподіл прибутку від природних ресурсів України.

Згідно з повідомленням CNN, президент росії володимир путін заявив, що росія має достатньо сил і ресурсів для “логічного завершення” війни в Україні, хоча й сподівається, що не буде потреби застосовувати ядерну зброю. У фільмі державного телебачення про 25 років путіна при владі він зазначив: “У нас достатньо сил і засобів, щоб довести розпочате у 2022 році до логічного завершення з результатом, якого вимагає росія”. Тим часом, президент США Дональд Трамп неодноразово заявляв про своє бажання покласти край “кровопролиттю”, але висловлював розчарування через нездатність сторін досягти угоди щодо припинення війни.

За даними Bloomberg, Чехія веде переговори щодо продовження поставок важких боєприпасів Україні до 2026 року. Президент Петр Павел повідомив, що Чеська ініціатива щодо боєприпасів, яка фінансується 11 країнами, планує поставити Києву 1,8 мільйона снарядів цього року. Зеленський високо оцінив цю ініціативу. Павел попередив, що послаблення військової допомоги може спонукати росію відродити мету окупації всієї України. На відміну від Чехії, прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо планує бути єдиним лідером ЄС, який відвідає святкування у Москві.

Польське видання Onet.pl повідомляє про кризові явища в російській економіці. Хоча влада стверджує, що війна не завдає значних збитків населенню, резерви економіки вже вичерпуються. Будівельна галузь перебуває на межі кризи, є проблеми на автомобільному ринку. Військові витрати росії у 2024 році сягнуть 149 мільярдів доларів (7,1% ВВП), а в 2025 році можуть збільшитися ще на 25-33%. Росіяни тільки починають відчувати тягар, накладений війною.

ABC News повідомляє, що Сі Цзіньпін відвідає росію з 7 по 10 травня. Це буде третій візит китайського лідера з початку війни в Україні. Лідери обговорять “розвиток відносин партнерства” та підпишуть двосторонні документи. Після введення західних санкцій росія стала більш економічно залежною від Китаю, перенаправивши основний експорт енергоносіїв та отримуючи ключові компоненти для виробництва зброї.