Підсумки тижня в освіті: головні події

Підсумки тижня в освіті: головні події

Стартував прийом заяв до коледжів на базі 11 класів. Розпочалося прийняття заяв до закладів фахової передвищої освіти від вступників на базі 11 класів або диплома кваліфікованого робітника. Цьогоріч подання заяв про вступ до коледжів проходитиме дистанційно.

Батькам першокласників виплачуватимуть по 5 тисяч грн. Отримати «Пакунок школяра» зможе кожна родина, подавши заявку через застосунок «Дія». Отримані кошти можна буде витратити виключно в безготівковій формі, розраховуючись за речі, що необхідні для школи.

У вишах і коледжах працюють центри допомоги вступникам. У центрах вступникам допоможуть зі створенням електронного кабінету, внесенням заяв в електронній формі, завантаженням додаткових документів чи відомостей, документа про освіту, на основі якого відбувається вступ тощо.

Уряд вніс зміни до переліку платних освітніх послуг. Урядом внесені зміни до переліку платних послуг, що можуть надаватися закладами освіти. Зміни спрямовані на актуалізацію послуг, що надаватимуться у сфері освіти, науково-технічної діяльності, реабілітації, рекреації та адаптації.

Розпочались творчі конкурси та співбесіди для майбутніх бакалаврів. Співбесіди мають пройти вступники, які мають право на спеціальні умови участі у конкурсному відборі, а творчі конкурси мають пройти абітурієнти, які вступають на творчі, мистецькі та спортивні спеціальності.

Лише 1,5% освітніх програм вишів визнано зразковими, – голова комітету ВР. За минулий рік Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти розглянуло 2539 освітніх програм, з яких 18 програм (1,5%) отримали статус «зразкових» – найвищу оцінку.

Учасники додаткової сесії НМТ отримали запрошення на тестування. Запрошення розміщені в персональних кабінетах учасників тестування. У запрошеннях зазначено адресу екзаменаційного центру, де учасник проходитиме тестування, час та дату тестування.

Опубліковано консолідований рейтинг вишів України – 2025. Рейтинг університетів охоплює 240 закладів вищої освіти, а також містить 10 тематичних підрейтингів. Загалом рейтинг підсумовує загальні рейтингові місця вишів за версією «Топ-200 Україна», «Scopus» та «Бал НМТ на контракт».

У владі підтвердили розгляд питання про звільнення міністра освіти. За словами  голови освітнього комітету Верховної Ради Сергія Бабака, питання заміни міністра освіти і науки наразі розглядається. Одним з кандидатів на посаду міністра є чинний заступник міністра Андрій Вітренко.

Уряд звільнив Тараса Кременя з посади мовного омбудсмена. Кабінет Міністрів звільнив Тараса Кременя з посади Уповноваженого із захисту державної мови у зв’язку із закінченням п'ятирічного строку перебування на посаді. На посаду нового омбудсмена подано три кандидатури.

Кандидат на посаду міністра освіти має бути професійним, – Альянс університетів. В Альянсі українських університетів наголошують, що для розвитку галузі важливо говорити не стільки про персоналії, а про фаховість, доброчесність й інституційну спроможність людей, які керують МОН.

Діти з окупованих територій можуть вступати за спрощеною процедурою. У Міністерстві розвитку громад та територій повідомили, що держава гарантує можливість безпечного і безкоштовного вступу до українських закладів вищої освіти для вступників з окупованих територій.

Уряд затвердив обсяги держзамовлення на підготовку фахівців у 2025 році. У МОН наголошують, що метою держзамовлення є задоволення запиту на кваліфіковані кадри та підтримка реалізації державних політик у сфері безпеки, оборони, медицини, освіти, інженерії та інших галузей.

Учасники єдиного вступного іспиту отримали результати тестування. Результати розміщено в е-кабінетах учасників тесту. Також учасники мають змогу завантажити картку результатів кожного блоку ЄВІ, у якій зазначено правильні відповіді та кількість набраних балів за кожне завдання.

У ВР доопрацювали законопроєкт «Про професійну освіту». Освітній парламентський комітет ухвалив рішення про фінальне доопрацювання законопроєкту «Про професійну освіту» та рекомендував винести його на розгляд Верховної Ради. Робота над законопроєктом тривала з 2020 року.

За програмою «Шкільний автобус» закуплено 1500 транспортних засобів. Загалом впродовж трьох років у програму інвестовано понад 5 млрд грн з державного та місцевого бюджетів. Фінансування здійснюється коштом субвенції, яка покриває від 70% до 95% вартості автобуса.