Ітогі падвідьом цієї колотнечі заяв. Трамп сказав, що продасть за гроші якусь зброю для України, але не сказав точно яку, скільки і коли. Через «Financial Times» злили що Трамп нібито питав Зеленського чи може він шмальнуть по Санкт-Петербургу, і наш сказав «канєшно якшо буде чим». І тоді в плітках прозвучало слово «Томагавк» - це справді дальнобійна ракета, летить далеко і б’є набагато сильніше наших дронів.
«Bloomberg» подивився як відреагували нафтотрейдери на можливе прийняття закону в США про «страшні» вторинні санкції на рашистську нафту. Виявилось – ніяк, тобто не вірять що Трамп їх справді накладе на Індію, Китай і прочих покупантів.
Путєн подивився на все це і через «Reuters» передав: «Та пох, воюєм далі вглиб України до іскорінєнія корєнних причин і народів».
В сухому залишку серед розмаїття чуток і цяцянок-обіцянок лише один факт виглядає достеменним: Трамп знову відклав дедлайн для страшних-престрашних наслідків для Путєна на 50 днів. Тобто на початку вересня як діти в школу будемо вчергове дивитись на виконання Трампом хоч чогось.
І це найгірше, що міг зробити Трамп. Він знову клацнув переключателем в голові стомлених українців. Мовляв, 50 днів потерпи – потім попустить. Він вже так робив. І що? Стало у когось краще кукуха від цих емоційних гойдалок «натяк на перемогу – факт про зраду»?
В цій історії мені імпонує підхід «The Economist». Британці розважливо оцінюють не суть обіцянок, а сам їх факт. Мовляв, це обнадійливо, Трамп вирішив таки дати Зеленському пару козирів, яких у нас ще зимою за його словами не було. Але він може знову змінити свою позицію — наприклад, якщо його налякають ядерні погрози Путіна. Вгадайте – злякається чи цього разу скаже: «Та пох, воюєм вглиб Роіссі?»
Втомившись від Путіна, Трамп пропонує Україні зброю і мита
Америка постачатиме ракети протиповітряної оборони і може покарати країни, які торгують з Росією.
Після свого першого післявиборчого дзвінка Володимиру Путіну в лютому Дональд Трамп захоплено говорив про «великі переваги» зближення з Росією і, здавалося, насолоджувався перспективою візиту до Кремля. 14 липня він втратив терпіння, оголосивши, що Америка відновить постачання ракет протиповітряної оборони Patriot та іншої зброї, і погрожуючи ввести додаткові мита в розмірі 100% для країн, які ведуть бізнес з Росією, якщо протягом 50 днів не буде укладено мирної угоди. «Ми дуже незадоволені Росією», — заявив Трамп.
Ця заява пролунала під час візиту до Вашингтона генерального секретаря НАТО Марка Рютте. Американський президент похвалив європейські країни за збільшення витрат на оборону. Але, як завжди, Трамп додав свою родзинку. Відтепер зброя для України буде купуватися європейськими союзниками, а не надаватися з американських запасів або купуватися у виробників за американські гроші, як це було раніше. Мільярди доларів, затверджені Конгресом за його попередника Джо Байдена, залишаються невикористаними, але Трамп, схоже, не збирається їх чіпати. «Це була не моя війна, це була війна Байдена».
В Україні полегшення від того, що постачання зброї відновиться, змішалося з занепокоєнням щодо 50-денної затримки в застосуванні економічних санкцій, яка настала після того, як Трамп неодноразово давав Росії два тижні на досягнення угоди. Олександр Мережко, провідний член парламентської партії Володимира Зеленського, президента України, привітав «хорошу новину». Але він застеріг, що «ці 50 днів можуть бути небезпечними для нас, тому що Путін обов'язково скористається ними», щоб посилити свої атаки. Нафтові ринки, здається, не зреагували на загрозу введення мит, хоча вони потенційно можуть зачепити такі країни, як Китай, Індія та Бразилія. Це свідчить про скептицизм щодо того, що вони коли-небудь будуть застосовані.
Окремий двопартійний законопроект, що загрожує 500% вторинними митами, підтриманий понад 80 сенаторами, тепер може просунутися в Конгресі. Але він також надає Трампу широкі повноваження щодо введення або скасування штрафних санкцій. Трамп розглядає мита як засіб для досягнення низки цілей, від збільшення доходів у країні до припинення воєн за кордоном, але його рішення постійно змінюються, і він неодноразово оголошував про введення мит, а потім домовлявся про їх часткове скасування. Як Трамп буде координувати такі нові мита зі своєю ширшою торговельною війною, ще невідомо; це, здається, суперечить його періодичним спробам залучити Індію до партнерства проти Китаю.
Що стосується озброєння, то на перший погляд оголошення Трампа здається запевненням України у стабільному постачанні обладнання, яке може надати тільки Америка, наприклад системи Patriot для збивання балістичних і крилатих ракет. Це відбувається саме тоді, коли постачання військової допомоги, обіцяної Байденом, поступово припиняється. Але Трамп не сказав, скільки батарей Patriot і перехоплювачів Америка надасть. Системи протиповітряної оборони є дефіцитними в усьому світі, не в останню чергу тому, що Америка витратила багато перехоплювачів, допомагаючи захищати Ізраїль і Катар від іранських ракет під час 12-денної війни між Ізраїлем та Іраном. Дійсно, в червні Пентагон на короткий час призупинив поставки перехоплювачів Patriot та іншої зброї до України, нібито в очікуванні перегляду американських запасів (хоча для Ізраїлю такого призупинення не було). Незабаром це рішення було скасоване Трампом.
Трамп також не зазначив, які ще види зброї надасть Америка. З'явилися непідтверджені повідомлення, що серед них можуть бути засоби глибокого удару, здатні досягати Москви. Байден надав ракети ATACM з дальністю близько 300 кілометрів. Щоб досягти Москви, яка знаходиться на відстані близько 500 кілометрів, Україні знадобилися б або крилаті ракети Tomahawk, або більш непомітні JASSM-ER (дальність польоту яких становить від 800 до 1500 кілометрів і більше, залежно від модифікації). Чи ризикне Трамп піти на таке ескалацію, навіть якщо формально продасть їх європейським країнам, а не безпосередньо Україні, залишається під питанням. У будь-якому разі, зброї для наземних атак на великі відстані також не вистачає.
Коротше кажучи, сумнівів багато. Військова допомога може виявитися недостатньою, щоб зупинити повільний, але наполегливий наступ російських військ на сході України. Ставлення до України серед прихильників Трампа та в деяких частинах його адміністрації залишається прохолодним, якщо не ворожим. Трамп відмовився відповідати на запитання про те, що він зробить, якщо Росія посилить свої атаки. Росія, здається, здатна витримати криваві операції ще деякий час, якщо не відбудеться внутрішня політична або економічна криза, яка загрожуватиме Путіну. Є мало доказів того, що російський лідер готовий відмовитися від своїх основних цілей: анексії більшої частини української території та того, що він називає «вирішенням корінних причин конфлікту». Це кремлівський жаргон для позначення нав'язування Україні нейтралітету або повернення її до сфери впливу Росії.
Трамп може знову змінити свою позицію — наприклад, якщо його налякають ядерні погрози Путіна, спокусить обіцянка гнучкості в переговорах або він втомиться від військового патового стану. Проте, здається, що його думки щодо Росії ще довго будуть змінюватися. У лютому він публічно принизив Зеленського під час візиту до Білого дому і на деякий час припинив постачання зброї та розвідданих. У квітні він почав замислюватися, чи не «обманює» його Путін, і погрожував санкціями, але неодноразово давав Росії перевагу сумніву.
Місяці дипломатичного терпіння з боку України, численні компліменти від європейських союзників (зокрема, пана Рютте), тихі заклики від конгресменів-яструбів і, перш за все, непохитність пана Путіна – все це сприяло очевидній зміні думки пана Трампа. «Протягом шести місяців президент Трамп намагався заманити Путіна за стіл переговорів. Атаки посилилися, а не зменшилися», — пояснив Ліндсі Грем, сенатор-яструб, на телеканалі CBS напередодні оголошення Трампа. «Однією з найбільших прорахунків Путіна було те, що він вирішив зіграти з Трампом». Президент колись висміяв Зеленського за те, що той «не має карт». Тепер він вирішив підкинути йому кілька нових — принаймні на деякий час.