Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 20.07.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 20.07.2025

1. Євросоюз завдає удару по ключовому фінансовому інструменту кремля — російському фонду прямих інвестицій (РФПІ), який роками слугував для режиму путіна каналом міжнародної легітимізації та фінансування кремлівських мегапроєктів.  

- У новому, 18-му пакеті санкцій, ЄС включив до чорного списку сам фонд, усі його дочірні структури та компанії, пов’язані з його інвестиціями. Тепер будь-які операції з ними для європейських резидентів заборонено.  

- Під санкційним ударом опинилися субфонди РФПІ, а також потенційно — сотні компаній, у які через нього вкладалися російські державні кошти. Йдеться про інвестиції на суму близько 2 трлн рублів — це не лише комерційні проєкти, як-от акції «Магніту» чи «Полюсу», але й масштабні кремлівські будівництва: залізничний міст до Китаю, інфраструктура в Усть-Лузі, траса ЦКАД і навіть скандальна вакцина «Супутник V».  

- РФПІ, створений у 2011 році з державним капіталом у $10 млрд, позиціонував себе як «суверенний фонд» і впродовж років звітував про залучення $40 млрд іноземних інвестицій.

- Насправді ж він слугував інструментом просування інтересів кремля і відбілювання путінської економіки на міжнародній арені. Його очільник — Кирило Дмитрієв, наближений до путіна через родинні зв’язки: його дружина — партнерка Катерини Тихонової, дочки президента рф. У 2025 році путін навіть залучив його до контактів з командою Дональда Трампа для налагодження економічного діалогу з Вашингтоном. Завдяки прямому доступу до кремля, Дмитрієв вважався одним із найефективніших «рішал» у путінській системі.

- Тепер же Євросоюз чітко дає сигнал: жоден інструмент легалізації російських грошей, навіть найбільш завуальований, не залишиться поза санкційним тиском. Фінансову павутину путіна почали розплутувати точково й системно.

2. Через повномасштабну війну росії проти України західні інвестори масово вивели капітал з російської економіки, переорієнтувавши його на позаблокові країни.  

- Найбільшу вигоду отримали Мексика, Бразилія, Індія та Саудівська Аравія — такі висновки містяться в дослідженні німецького економіста Максиміліана Діркса.  

- На основі даних Світового банку та Moodyʼs за 2019–2023 роки Діркс проаналізував динаміку прямих іноземних інвестицій західних компаній, зокрема у форматі greenfield-проєктів — створення нового бізнесу "з нуля". Для низки економік перенаправлення потоків дало приріст ВВП на рівні до 2%.  

- До десятки найбільших реципієнтів таких інвестицій увійшли також ОАЕ, Аргентина, Колумбія, Сербія, Філіппіни та Туреччина. На думку автора, політика нейтралітету в умовах геополітичної конфронтації дедалі частіше стає економічною перевагою.

3. На російському авторинку накопичується надлишок машин, які нікому не потрібні: на складах автодилерів — понад 500 тисяч нерозпроданих авто.

- Попри знижки та маркетингові трюки, росіяни не поспішають витрачатися на нові автомобілі — через падіння доходів, нестабільність цін та загальну економічну невизначеність. За перше півріччя обсяги продажів майже не зрушили з місця.

- Виробництво й імпорт суттєво перевищують попит: лише за червень на ринок надійшло на 13,5 тис. машин більше, ніж було продано. В результаті дилери втрачають прибутки і, за оцінками галузевої асоціації, вже третина автосалонів балансує на межі закриття.  

- Накопичені запаси — це 4–7 місяців продажів, хоча в нормі складські залишки не повинні перевищувати двомісячного рівня.

- Така ситуація свідчить не лише про глибоку кризу в секторі, а й про структурні проблеми споживчого попиту в росії: населення не має грошей, навіть попри "знижки".  

- Це ще один симптом економічного застою, на який не здатна вплинути навіть активна пропаганда імпортозаміщення. Ринок, де переважають китайські авто сумнівної якості, втрачає привабливість навіть для російського покупця — і це критично для галузі, яка тривалий час залишалася одним із драйверів внутрішнього споживання.

4. Попри багаторівневі санкції Заходу, росії й далі вдається експортувати нафту до Індії та Китаю через «тіньовий флот» – незаконну схему обходу обмежень, яка не припиняє діяти навіть після ухвалення 18-го пакета санкцій ЄС.  

- Як повідомляє Le Monde новий пакет, ухвалений 18 липня, передбачає запровадження санкцій ще проти 105 суден та зниження цінової стелі на російську нафту до рівня 15% нижче ринкової ціни.  

- Втім, ці обмеження масово ігноруються. Танкер Andromeda, який ще з грудня 2024 року перебуває у санкційному списку ЄС, не лише не був зупинений, а вже вчетверте здійснив рейс із російського порту Усть-Луга до нафтопереробного заводу в Джамнагарі, Індія.

- Судно, що ходить під флагом Коморських островів, вже доставило близько 3 млн барелів російської нафти, принісши кремлю понад 150 млн доларів прибутку.  

- За даними Kpler, частина експорту взагалі здійснюється суднами, які мають західне страхування й реєстрацію в країнах G7, що лише підкреслює провальність механізму контролю. У реальності значна частина нафти Urals постачається в обхід санкцій майже без знижки — лише 1–2 долари від ринкової ціни.

- Нове обмеження у 47,60 долара за барель, як очікується, не матиме практичного ефекту, адже, проблему не вирішити зниженням ліміту, якщо немає інструментів покарання.  

- Згідно з оцінкою Центру з дослідження енергетики та чистого повітря (CREA), впровадження нового цінового обмеження лише посилить аномальне зростання кількості «суден-привидів» — танкерів, які працюють без транспарентного власника, страховика чи реєстрації, і які росія активно використовує для маскування походження нафти.  

- Таким чином, російська схема ухилення від санкцій не лише продовжує діяти, а й демонструє повну неефективність існуючого механізму контролю з боку Заходу.

5. Грецькі судновласники продовжать транспортування дозволеної до експорту російської нафти, попри нові санкції ЄС.  

- Грецькі компанії, які відповідальні приблизно за 20% перевезень російської нафти, не мають наміру згортати діяльність.  

- Хоча новий санкційний пакет створює додаткові бар'єри, операції, що відповідають вимогам нафтового цінового обмеження, формально залишаються легальними.

- Саме цим і скористаються грецькі оператори, намагаючись зберегти обсяги перевезень, особливо на тлі скорочення альтернативних вантажів на світовому ринку.  

- Ця ситуація демонструє ключову слабкість європейської санкційної архітектури: формально дотримуючись обмежень, компанії з країн-членів ЄС продовжують грати критичну роль у підтримці російського нафтового експорту, фактично сприяючи стабілізації надходжень до бюджету рф під час війни.

6. ЄС вперше ввів санкції проти китайських банів за співпрацю з росією — South China Morning Post.  

- Європейський союз включив два китайські банки до 18-го пакету санкцій, спрямованих на стримування російської військової машини.

- Під обмежувальні заходи потрапили регіональні банки Suifenhe Rural Commercial Bank і Heihe Rural Commercial Bank.

7. Євросоюз нарешті перекриває одну з найбільш цинічних схем, завдяки якій російська нафта обходила санкції — через переробку в третіх країнах.  

- У 18-му пакеті обмежень Брюссель забороняє імпорт нафтопродуктів, виготовлених із російської сировини, навіть якщо вони формально надходять не з рф, а з Індії чи Туреччини.  

- Індія, де один із найбільших НПЗ належить «Роснефті», і Туреччина, що конвертувала російську нафту у «безневинний» дизель, заробляли мільярди, продаючи Європі паливо, виготовлене з кремлівського ресурсу.  

- Лише в I кварталі 2025 року ці дві країни купували у росії 1,8 млн барелів нафти на добу, з яких близько 450 тис. барелів щоденно поверталося до ЄС у вигляді дизеля чи інших продуктів — із новою географічною «етикеткою», але зі старим джерелом фінансування війни.  

- Як заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, ЄС «закриває чорний хід» для російської нафти. Адже схема з переробкою дозволяла не лише тримати високі прибутки у турецьких і індійських нафтовиків, а й забезпечувала росію постійним потоком валюти, попри формальні санкції.  

- Новий механізм обмежень означає, що Європа переходить від символічного тиску до реального перекриття лазівок. кремлю дедалі важче буде маскувати свої енергетичні прибутки — навіть через третіх гравців, які раніше охоче перетворювали російську нафту на «знеособлене» паливо для європейського ринку.

8. Європейська фінансова група Euroclear у першому півріччі 2025 року отримала 2,7 млрд євро доходу від інвестування заморожених російських активів.

- Попри зниження ставок у регіоні, активи росії, які перебувають під санкціями, продовжують генерувати значні прибутки для європейської фінансової системи.  

- На кінець червня на балансі Euroclear Bank перебувало 229 млрд євро, з яких 194 млрд — це активи, що належать підсанкційним російським структурам.

- У другому кварталі 2025 року лише від цих коштів Euroclear отримав 1,23 млрд євро. Отримані доходи залишаються під контролем ЄС, тоді як російські держструктури фактично позбавлені можливості користуватися цими ресурсами.

- Заморожені російські гроші продовжують працювати на користь Заходу, забезпечуючи додаткові фінансові надходження, які можуть бути спрямовані, зокрема, на підтримку України.

Більше на https://t.me/Omelyan_News