"Європейські лідери допомогли підготувати формулювання, якими Зеленський мав вибачитись перед Трампом" - Олег Шарп

"Європейські лідери допомогли підготувати формулювання, якими Зеленський мав вибачитись перед Трампом" - Олег Шарп

Скоординовані зусилля щодо відновлення відносин Зеленського з Трампом розпочалися ще до того, як український лідер залишив Вашингтон у день сварки із президентом США у лютому, - WP.

Європейські лідери провели мозковий штурм на пропозицію про припинення вогню, прийнятну для українців, яку росія зрештою відкинула. Європейські політики, які спілкуються з Трампом телефоном (іноді він дзвонить несподівано), використовували бесіди, щоб наголосити, що путін загрожує інтересам США.

За словами двох європейських дипломатів, особливо корисним виявився Макрон, який використав свої давні — хоч і не завжди гладкі — стосунки з Трампом, щоб переконати його, що підтримка України допоможе Білому дому здобути перемоги. Лідери двох країн розмовляють майже щодня, телефонуючи один одному безпосередньо для неформальних розмов про нагальні проблеми, кажуть дипломати.

Кір Стармер також зосередився на встановленні теплих відносин, а Фрідріх Мерц допоміг останніми тижнями, налагодивши хороші стосунки з Трампом після їхньої першої зустрічі в Овальному кабінеті на початку червня.

Президент Фінляндії Олександр Стубб, який чудово грає у гольф, також має номер президента. Марк Рютте, який сидів в Овальному кабінеті разом із президентом, коли той оголошував про новий план продажу зброї, веде активну дипломатичну роботу зі зближення з Трампом.

                                              * * *

Це все називається КУЛУАРНОЮ або ЛОБІСТСЬКОЮ дипломатією. Її у нас зась. Поясню. Така дипломатія полягає у тому, що у потрібну країну під потрібний напрямок направляються посли з особливих доручень або люди, які мають розгалужені особисті зв`зки у країні перебування - Валерій Чалий, наприклад. Вони місяць-другий сидять у цій країні і проводять масу непублічних зустрічей з людьми, які напряму чи не напряму впливають на тих, хто приймає кінцеві рішення. Їх робота не висвітлюється ЗМІ, вони не пов`язані офіційною ажендою та вільні у своєму графіку.

Де аргументами, де особистими звʼязками, де обіцянками персональних профітів вони формують ставлення протилежної сторони до того чи іншого питання. У ресторанах, на пленері, в себе дома, на полі для гольфа чи у залі для боулінга. Це левова частина будь-якої дипломатії, яку на повну використовують росіяни. Маркарова чи там Стефанишина нехай займається офіційною частиною роботу (прийоми, протокольні зустрічі, натягнуті посмішки на камеру), а названі особи – неофіційно-лобістською. Чому при Удовенко, Тарасюку, Порошенко така робота велась, а зараз її немає? Жаба давить переймати найкраще у попередників?

Як би там не було, якщо наразі хтось і зрушив світогляд Трампа стосовно України, то це точно не ми. А сам путін і ті люди, які видання Washington Post назвало у своїй публікації. На жаль.