Що вам сказати за всеукраїнський мітинг проти скасування незалежності антикорупційних органів? Давайте я зразу повторю, я маю до фігіща претензій до НАБУ і захищати НАБУ й САП в їхньому нинішньому вигляді я не відчуваю жодного бажання. Тому намагатимуся сухо пройти по фактах.
Перше. Лівацькі ідеї все ще панують в головах українців. Українці не вийшли на мітинг коли звільнили головкома Залужного і коли заарештували бойових комбригів. Українці не помічали утисків опозиції і обмежень свободи слова. Вони вийшли коли обмежили незалежність НАБУ й САП - бо в голові кожного учасника мітингу ця подія звучала як: "Влада консервує можливість красти безкарно!" Влада та її прибічники не мають права ображатися - вони владою стали, граючи саме на цих настроях.
Це - реальність, з нею треба жити.
Друге. Влада поводилася так, ніби силилася переконати українців - так, це розправа. Прийняття закону поспіхом, практично після затримання (і виходу під заставу) Чернишова. Обшуки СБУ у працівників НАБУ напередодні. Тощо. Влада пішла навіть на те, що відмовилася від одного з важелів тиску на опозицію - включила в закон поправку про неможливість слідчих дій без постанови суду.
Навіть не сумнівайтеся, опозиція цією поправкою скористається ще не раз. Звісно, якщо не зможе добитися визнання прийняття закону недійсним. Така можливість існує - через Конституційний суд. І знову таки - опозиція зробить все можливе аби закон оскаржити.
Але повернемося до закону. Якщо він виглядає як розправа, виконаний як розправа і його виправдовують як розправу, цей закон - розправа над НАБУ й САП. За Чернишова. Дискусії безглузді.
Третє. Вчорашній всеукраїнський мітинг має всі ознаки класичної стихійної акції. Варто зауважити, це перша така акція з початку вторгнення. Навіть вимоги звільнити полонених не збирали стільки людей. І це для влади дуже поганий дзвіночок. Бо вочевидь, історія з НАБУ і САП це певною мірою остання крапля. Тригер.
Майдан 2014 зібрався через те, що янучари перекреслили угоду про Ассоціацію з ЄС. Щойно влада поставила під питання вступ України до ЄС, бо незалежність антикорупційних органів була одною з вимог ЄС.
Влада кинулася виправдовувати закон всякими байками, мовляв це чисто процедурне питання і мовляв боротьба з корупцією зараз тільки посилиться. Що це нагадує? Правильно, те як виправдовували за Януковича скасування Ассоціації з ЄС. Вчорашня лексика зелених медіа-смітників риторику ботів-янучар копіювала ідеально.
Особливо смішно було її спостерігати від ЗЕктантів - колишніх учасників Майдану. Шлях з гайдамаків у червоні козаки коротший ніж здається.
Тепер. Які наслідки?
Європа швидше за все обмежиться глибоким занепокоєнням і не більше. З суто практичних мотивів. Єдине чим Європа може зараз вплинути на українську владу це припиненням військової допомоги, а це стане приводом для ЗЕкоманди піти на угоду з Москвою, після чого Москва може запросто навалитися на Фінляндію, Польщу або країни Балтії. Такі плани Москва вже озвучувала через пропагандистів.
Проте. Факт обмеження незалежності антикорупційних установ Захід нагадуватиме українській владі за кожної нагоди. Аж до впровадження адресних санкцій.
В Україні все цікавіше.
По-перше, народ щойно знову відчув смак мітингів і Майданів. Практика показала - можна. Наступний протест може перерости в тривалий і примусити владу до значних поступок. А там...
По-друге. Кожен новий корупційний скандал для влади ставатиме дуже болісним. Їй зразу нагадуватимуть про НАБУ й САП.
По-третє, офіс Єрмака-Зеленського явно побив глеки з грантожерами і низкою громадських активістів. Давно не бачив аби ЗЕвладу вони критикували аж так.
Ну й наостанок. Зеленський явно довго вагався чи підписувати закон. Але підписав - і витер ноги об всіх провладних "аналітегів" які вчора весь вечір волали як Зеленський зараз на закон накладе "вето".
Наразі от так. Живемо далі.