Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 08.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 08.05.2025

1. Доходи росії від експорту нафти впали до мінімуму за понад два роки.

- За чотири тижні до 4 травня 2025 року росія заробила $4,96 млрд на експорті нафти, або $1,24 млрд на тиждень — найнижчий показник з квітня 2023 року.  

- Попри стабільний обсяг поставок, вартість експорту зменшилась на 4% ($220 млн) лише за один тиждень.  

- Падіння пов’язане з обвалом світових цін на нафту, які повернулися до рівня початку весни 2023 року — часу, коли галузь тільки почала оговтуватися після введення ембарго ЄС та цінової стелі.

2. Дефіцит бюджету росії перевищив 3 трильйони рублів.  

- За підсумками січня–квітня 2025 року дефіцит федерального бюджету рф досяг 3,23 трлн рублів, що втричі більше, ніж за аналогічний період минулого року (1,14 трлн рублів).  

Основні причини:

- Падіння доходів від нафти і газу — за квітень зібрано 1,08 трлн рублів (–12% у річному вимірі).  

- Загальний обсяг доходів виріс лише на 5% (до 12,3 трлн рублів).

- Витрати зросли на 20% — до 15,5 трлн рублів.  

- Це означає, що кожен п’ятий рубль витрат у бюджеті був не підкріплений реальними доходами (20,8%).  

- Причина падіння нафтових доходів — зниження світових цін на нафту марки Urals: середня ціна у квітні — $54 за барель, на початку травня — вже $47–48, очікувана середньорічна ціна — близько $53 (за прогнозом Мінекономрозвитку рф).

3. російський експорт у США зростає на тлі технологічного застою та імпортної ізоляції.  

- Хоча товарообіг між росією та США у березні різко зріс до $573 млн, понад 90% цього обсягу припадає на російський експорт — переважно сировину, зокрема добрива.

- Це означає, що рф, як і раніше, грає роль «сировинного придатку», не маючи змоги закуповувати технології чи обладнання, необхідні для модернізації своєї економіки.  

- Імпорт з США залишився мізерним — $50 млн, що вказує на обмежений доступ рф до американських товарів, особливо технологічного чи високотехнологічного призначення.  

- Такий односторонній обмін є ознакою деградації російського виробництва, що дедалі більше залежить від валютних надходжень за рахунок простих ресурсів, але втрачає доступ до критичних імпортних компонентів.  

- Формальне зростання торгівлі не свідчить про зміцнення економіки, а, навпаки, про стратегічну слабкість та ізоляцію, де навіть мінімальні обсяги викликають «історичні» піки — через повну втрату доступу до інших ринків.  

- Крім того, зростання експорту добрив може свідчити не про ринковий успіх, а про спроби росії розпродати залишки, щоб покрити величезний бюджетний дефіцит на тлі падіння цін на нафту.

4. ЄС готує нові санкції проти росії, еміратських і китайських компаній.

- Євросоюз представив проєкт 17-го пакету санкцій, спрямованого на обмеження доступу росії до фінансів, технологій і логістики, особливо через так званий «тіньовий флот», що транспортує нафту в обхід санкцій.

Основні пункти:  

- До санкційного списку можуть увійти 54 компанії (зокрема з Дубаю: Moonlight Shipmanagement, Litasco Middle East, Eiger Shipping) та 14 фізичних осіб.  

- Російські компанії VSK (страхування флоту і військових об'єктів) та Volga Shipping також під загрозою санкцій.

- 150 танкерів планують занести до чорного списку ЄС — їм заборонять заходити в порти ЄС і користуватися європейськими послугами.

- Інгосстрах не включили через вето Угорщини.

- ЄС утримався від санкцій проти капітанів суден, попри дані від України.

- Нові санкції торкнуться постачальників подвійного призначення, серед них 5 китайських компаній, причетних до виробництва дронів і верстатів для росії.

- У списку також: Atlas Mining (золото), Сургутнафтогаз, російські компанії, що крали українське зерно, музей, що підриває культурну спадщину України, та Московський енергетичний інститут.  

- Остаточне рішення планується ухвалити 20 травня, але пакет вважається обмеженим і менш амбітним, ніж попередні.

5. Норвегія розширює видобуток нафти біля кордону з росією — ще один удар по енергетичному впливу Москви.  

- Норвезький парламент ухвалив рішення активізувати нафтогазову діяльність у східній частині Баренцового моря, поблизу російського кордону.

- Цей крок посилює роль Осло як головного енергопостачальника Європи, що дедалі більше відходить від залежності від російських ресурсів.  

- росія втрачає стратегічну позицію: у 2024 році Норвегія поставила до ЄС 117,6 млрд кубометрів газу — фактично замістивши російський трубопровідний газ.  

- На фоні санкцій, цінових обмежень і падіння доходів, кремль змушений спостерігати, як його позиції на європейському енергетичному ринку витісняються союзниками України.  

- Поки норвезький газ стабільно постачається, російський експорт обвалюється, а бюджет рф потерпає: дефіцит перевищив 3 трлн рублів, а нафта Urals торгується на рівні $47–54 за барель, що значно нижче бажаного рівня.  

- У стратегічному плані росія втрачає контроль навіть у прикордонних регіонах, де ще донедавна мала монопольний вплив у сфері видобутку.  

- Таким чином, зміцнення Норвегії на енергетичній мапі — це не лише вигода для ЄС, а й стратегічна поразка для рф, яка дедалі більше ізолюється і втрачає доходи, важливі для фінансування агресії проти України.

6. Урсула фон дер Ляєн закликала прискорити вступ України до ЄС.  

- Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу в Європарламенті назвала три головні пріоритети, які, на її думку, мають зміцнити Україну та наблизити завершення війни на справедливих і сталих умовах:  

- Посилення обороноздатності України.  

- Повна відмова ЄС від російських викопних енергоресурсів.  

- Прискорення вступу України до Європейського Союзу.  

- Вона наголосила, що війна обов’язково завершиться, але майбутнє Європи залежатиме від того, як саме це відбудеться.

- Завдання ЄС — допомогти Україні вистояти та досягти миру на власних умовах, попри спроби залякування з боку кремля.

7. Індонезійський термінал Карімун перетворився на схему для перевалки російської нафти в обхід санкцій.  

- Індонезійський порт Карімун, розташований у зоні вільної торгівлі поблизу Сінгапуру, став головним хабом для перевалки російських нафтопродуктів, які змінюють країну походження перед подальшим реекспортом.

- За інформацією аналітичної компанії Kpler, з жовтня 2024 року через Карімун щомісяця проходять постачання мазуту, дизельного пального й нафти з рф. Раніше такі поставки були поодинокими.

- У 2025 році на термінал вже доставлено понад 500 тис. тонн мазуту з російського порту Усть-Луга — у п’ять разів більше, ніж за аналогічний період торік.

- Також зафіксовано понад 217 тис. тонн дизельного пального з рф — у 2024 році показник був нульовим. У березні та квітні термінал експортував рекордні обсяги — до 590 тис. тонн нафтопродуктів, зокрема мазуту з високим вмістом сірки, який продається зі значним дисконтом до сінгапурських цін.

- Частина вантажів надходить на танкерах, які потрапили під санкції ЄС та Великої Британії, а перед реекспортом продукти часто змішуються, щоб приховати походження.  

- За оцінкою Kpler, частка російської нафти на Карімуні зросла з 0–26% у першій половині 2024 року до 100% у квітні 2025-го. Міністерство енергетики Індонезії заявило, що не контролює операції в зоні вільної торгівлі та не володіє інформацією щодо діяльності на терміналі.

- Реекспорт відбувається через маловідомі трейдерські компанії, що часто змінюють назви. Переробка або змішування дозволяє юридично змінити країну походження палива, що дає змогу уникати санкцій.  

- Це черговий приклад того, як росія зловживає слабкими ланками у світовій санкційній системі, прагнучи утримати свої енергетичні потоки за кордоном — навіть шляхом непрозорих схем, які підривають правила міжнародної торгівлі та підтримують фінансування агресивної війни проти України.

8. Підконтрольна російському олігарху Усманову Федерація фехтування допустила росіян до міжнародних змагань.  

- Міжнародна федерація фехтування (FIE), яка досі перебуває під впливом російського олігарха Алішера Усманова, дозволила участь російських спортсменів у командних міжнародних турнірах.

- Хоч Усманов офіційно відсторонений, він продовжує чинити вплив на організацію.

- Росіяни зможуть виступати під нейтральним прапором і лише після індивідуального схвалення FIE.  

- Першим можливим стартом стане чемпіонат Європи з фехтування у червні 2025 року.  

- Російських спортсменів усунули в березні 2022 року через повномасштабне вторгнення в Україну.

Більше на https://t.me/Omelyan_News