Огляд світових ЗМІ

Огляд світових ЗМІ

За даними The New York Times, Україна кардинально змінює підхід до забезпечення своєї армії зброєю. Якщо на початку війни країна майже повністю залежала від західних поставок, то зараз президент Зеленський повідомляє, що Україна виробляє близько 40 відсотків зброї, яка використовується на фронті. Приватна компанія “Українська бронетехніка” минулого року випустила вдвічі більше військової техніки, ніж роком раніше, зокрема близько 1000 мінометів.

Проте головною проблемою залишається фінансування – за словами експертки Олени Білоусової, Україна має промислові потужності для виробництва зброї на 35 мільярдів доларів на рік, але виробляє лише близько 15 мільярдів через брак коштів. Минулого року союзники надали українським виробникам понад 500 мільйонів доларів, а цього року ця сума має подвоїтися. Данія стала першою країною, яка офіційно схвалила план розміщення виробничих потужностей для українських виробників зброї на своїй території.

CNN повідомляє про чергове загострення ситуації – в ніч на неділю Росія запустила по Україні 450 ракет та безпілотників, з яких більшість було збито, але 23 досягли цілей. У Києві повітряна тривога тривала вісім годин, внаслідок атаки одна людина загинула і шестеро отримали поранення. Пошкоджено житлові будинки, дитячий садок та цивільну інфраструктуру.

Україна відповідає атаками дронів далекої дії по території Росії – мер Москви Сергій Собянін заявив про збиття 49 безпілотників з вечора п’ятниці до ранку понеділка, що спричинило затримки та скасування рейсів у московських аеропортах. Зеленський закликав до переговорів з Росією цього тижня для просування переговорів про припинення вогню, проте Кремль висуває максималістські територіальні вимоги, як передумови для миру.

Bloomberg детально розглядає процеси, що відбуваються в Росії. Путін значно посилює репресії проти інакомислення, а в суспільстві відбувається реабілітація Сталіна – у квітневому опитуванні Левада-центру 42% росіян назвали його найвидатнішою фігурою всіх часів, тоді як у 1989 році цей показник становив лише 12%. Комуністична партія Росії проголосувала за повну політичну реабілітацію радянського диктатора.

За даними моніторингової групи ОВД-Інфо, минулого року майже 3000 осіб зіткнулися з політичними переслідуваннями, понад 1400 перебували у в’язницях. Російські суди порушили 694 кримінальні справи про державну зраду та шпигунство з початку війни. Водночас рейтинг схвалення Путіна становить 86%, а 70% росіян вважають, що країна рухається в правильному напрямку.

Onet.pl повідомляє про заяву Верховного головнокомандувача НАТО в Європі генерала Алексуса Грінкевича, який попередив, що США та ЄС мають півтора року для підготовки до нового глобального збройного конфлікту з Китаєм та Росією. За його словами – «2027 рік потенційно може стати кризовим роком».

Радник міністра оборони Польщі Мацей Самсонович заявив, що країна серйозно ставиться до цих попереджень і систематично готується до найгірших сценаріїв. Польща активно інвестує в інфраструктуру та військові можливості, зокрема розвиває сили дронів та реалізує Пакт безпеки з Центрального Помор’я для підвищення військової мобільності.

За даними джерела Politico, Дональд Трамп активно використовує спорт як інструмент для зміцнення своєї політичної позиції та впливу на американське суспільство. Президент регулярно відвідує спортивні заходи – від боїв UFC у Лас-Вегасі до Супербоулу в Новому Орлеані, де він став першим чинним президентом, який відвідав це змагання. Трамп також з’явився на сцені для вручення трофею на Клубному чемпіонаті світу у Нью-Джерсі та відвідав чемпіонат NCAA з боротьби. Крім присутності на заходах, він активно втручається у справи професійного спорту – закликає команду “Клівленд Гардіанс” повернутися до назви “Клівленд Індіанс”, а “Вашингтон Командерс” – до “Вашингтон Редскінз”. Його вплив уже дав результати: після критики Головної ліги бейсболу комісар MLB Роб Манфред відвідав Білий дім і відновив Піта Роуза у списку придатних для Зали слави. Навіть могутня НФЛ підкорилася – у травні комісар НФЛ оголосив, що драфт 2027 року відбудеться у Вашингтоні.

Згідно з повідомленням ABC News, Росія значно посилила атаки безпілотниками на Україну, запускаючи сотні дронів щоночі по всій території країни від промислового сходу до районів біля кордону з Польщею. 8 липня Росія встановила рекорд, випустивши понад 700 дронів за одну ніч, а експерти прогнозують, що ця цифра незабаром може перевищити 1000 на день. Росія різко збільшила виробництво безпілотників, спочатку імпортуючи “Шахед” з Ірану, а потім налагодивши власне виробництво модернізованих версій під назвою “Герань”. За оцінками української військової розвідки, Росія отримує до 65% компонентів для своїх безпілотників з Китаю, обходячи західні санкції. Військові витрати Росії зросли на 3,4% порівняно з 2024 роком і становлять близько 200 мільярдів доларів. Президент Путін заявив, що минулого року військовим було поставлено понад 1,5 мільйона безпілотників різних типів, а з початку повномасштабного вторгнення Росія запустила понад 28 000 дронів типу “Шахед” та “Герань”.

За даними джерела WELT, президент США Дональд Трамп пригрозив запровадити серйозні економічні санкції проти союзників Росії, якщо війну в Україні не буде завершено протягом 50 днів. Під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте Трамп заявив про готовність запровадити “100-відсоткові вторинні тарифи” проти країн, які продовжують купувати російську нафту. Хоча міністр торгівлі виправив президента, уточнивши, що мова йде про “вторинні санкції”, а не тарифи, суть залишається незмінною. Ці заходи особливо вплинуть на Китай та Індію, які купують до 90 відсотків російського експорту енергоносіїв. Китай різко відреагував на загрози, з Сі Цзіньпін та міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров підтвердили стратегічне партнерство під час зустрічі в Пекіні. Санкції також торкнуться деяких країн ЄС – у 2024 році російський природний газ все ще становив 19 відсотків загального імпорту газу до ЄС, особливо активно його купують Угорщина та Словаччина. Експерти відзначають складність впровадження таких санкцій, оскільки це вимагає супутникового спостереження, відстеження суден та моніторингу фінансових потоків.

Згідно з повідомленням El Pais, адміністрація Трампа несподівано оприлюднила понад 240 000 сторінок секретних документів ФБР, що стосуються Мартіна Лютера Кінга-молодшого, лідера руху за громадянські права, вбитого в 1968 році. Розсекречування 6000 файлів, доступ до яких був обмежений з 1977 року, оголосила директорка розвідки США Тулсі Габбард у соціальних мережах. Серед документів – матеріали розслідування вбивства, стенограми інтерв’ю про вбивцю Джеймса Ерла Рея, листування з іноземними розвідувальними службами та сотні газетних вирізок. Родина Мартіна Лютера Кінга виступила проти дострокового оприлюднення архіву, побоюючись, що він може містити компрометуючі матеріали про особисте життя преподобного. У своїй заяві нащадки Кінга, включаючи його дітей Мартіна III та Берніс, нагадали про “глибоко особисту втрату” та попросили підходити до вивчення файлів “зі співчуттям, стриманістю та повагою”. Вони стурбовані тим, що інформація може бути неправильно витлумачена без повного історичного контексту, особливо враховуючи, що ФБР під керівництвом Дж. Едгара Гувера активно намагалося дискредитувати лідерів руху за громадянські права. Оприлюднення розглядається як спроба відвернути увагу від скандалу навколо нерозкритих документів справи Джеффрі Епштейна.

За даними HIRADO.HU Президент України Володимир Зеленський у понеділок оголосив про плани проведення третього раунду переговорів з Росією у Стамбулі в середу. За словами української сторони, переговори мають охопити три ключові питання: повернення військовополонених, репатріацію українських дітей, викрадених Росією, та підготовку прямих переговорів між главами держав. Ініціативу щодо нового раунду переговорів запропонував Рустам Умеров, який на той час обіймав посаду міністра оборони та новий секретар РНБО України. Зеленський підкреслив, що справді ефективні переговори можливі лише за умови їх проведення на найвищому рівні між Україною та Росією. Президент також закликав українських дипломатів інформувати свої країни про важливість цих умов та забезпечити політичну підтримку України. Однак російська сторона поки що не підтвердила свою участь у запланованому на середу раунді переговорів.

За даними CORRIERE.IT російські ЗМІ та офіційні особи приділяють значно більше уваги можливій зустрічі Путіна з Трампом, ніж українсько-російським переговорам. Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив про можливість зустрічі російського президента з американським лідером під егідою китайського президента Сі Цзіньпіна під час святкування закінчення Другої світової війни в Пекіні у вересні. За словами Пєскова, якщо Трамп буде присутній на заходах, то зустріч між двома президентами цілком можлива. Щодо третього раунду російсько-українських переговорів, то Росія має низькі очікування, розраховуючи хіба що на черговий обмін полоненими. Пєсков зазначив, що меморандуми, представлені Москвою та Києвом, дуже далекі один від одного, тому потрібна значна робота для досягнення будь-якого прогресу. Водночас у Москві посилюється культ китайського лідера Сі Цзіньпіна – його цитати з’являються на білбордах та світлових панелях столиці, а державне телебачення транслює програму “Улюблені вислови Сі Цзіньпіна”.