«Reuters» спостеріг в Австралії дуже цікаву аномалію – там тікток і всякі інші ютуби не вплинули на вибори, де переміг дядько з антитрампівською повєсткою. Навіть інтерв’ю з ним мало менше переглядів у ютубівського лома порівняно з іншими його випусками. А більш популярна в соцмережах опозиція отримала гірший результат, зворотнопропорційний кількості лайків. Тобто в Австралії фактично не мало сенсу інвестувати в соцмережі для перемоги на виборах.
Є думка, що так австралійці відсторонились від політичної екосистеми, в якій рулять абсолютно пластикові політики з настільки скучними меседжами, що ломи тупо не вміють робити з політиками щось цікаве. Плюс Трамп. Точніше мінус. В Австралії (і трохи раніше в Канаді) вибори виграли саме ті, хто виступив проти цього їбанашки з тарифами напєрєвєс. Тобто австралійцям не треба було щось довго і постійно пояснювати.
І це дуже протирічіть історії в Румунії, де вибори з розгромним відривом виграв саме ото такий антидемократичний праворадикал. І там тікток шурував аж бігом. Але там люди за десятиріччя демократії якось не дуже сильно стали багатшими, тому розчарування корумпованою елітою могло добре каналізуватись через соцмережі.
В общім, світова битва «ціни проти цінностей» на марші.
Вибори інфлюенсера, яких не було: на тлі травми Трампа австралійські виборці відключилися від мережі
Коли австралійський ведучий подкасту Найджел Марш запросив прем'єр-міністра Ентоні Альбанезе на інтерв'ю для свого шоу «П'ять подій мого життя», він очікував на наплив слухачів через високий профіль гостя та наближення виборів.
Натомість аудиторія виявилася вдвічі меншою, ніж зазвичай.
«Я очікував стрибка цифр», - сказав Марш, який вперше записав 35-хвилинний ефір напередодні останніх виборів у 2022 році, а потім ще раз - за три тижні до суботнього голосування, яке повернуло Албанезе до влади. «Чесно кажучи, я був здивований, що кількість прослуховувань прем'єр-міністра була помітно нижчою, ніж інших діячів популярної культури».
Минулого року перемогу президента США Дональда Трампа багато хто пов'язував з кампанією, в якій домінували подкасти, TikTok та інші немейнстримні медіа.
Але спроба австралійських політиків зробити те ж саме у 2025 році провалилася, як свідчать загальнодоступні дані та аналіз активності в соціальних мережах, проведений ексклюзивно для Reuters.
Вибори 2025 року в Австралії стали першими, на яких усі лідери основних партій записували подкасти та вели особисті акаунти в TikTok.
Але виборці значною мірою відключилися від політичних дискусій в Інтернеті після початку кампанії в березні, особливо після того, як Трамп послав геополітичні шокові хвилі, оголосивши 2 квітня про значні тарифи, показує аналіз.
«Хоча немає сумнівів, що соціальні мережі та подкасти відіграють важливу роль, я думаю, що на цих конкретних виборах вони повинні розглядатися як другорядні по відношенню до найбільш домінуючої політичної тенденції у світі, якою є Трамп», - сказав Гордон Флейк, генеральний директор зовнішньополітичного аналітичного центру Пертського центру США.
Після того, як 26 березня Албанезе виступив у подкасті про стиль життя «Щаслива година з Люсі та Ніккі», кількість коментарів на 100 «лайків» в акаунті шоу в TikTok - показник залучення аудиторії, за яким уважно стежать, - до кінця квітня впала на дві третини.
48-хвилинне інтерв'ю з Албанезе на популярному YouTube-каналі Ozzy Man Reviews посіло 18-те місце серед останніх 20 відео на каналі. Згідно з даними, опублікованими на сайті каналу, воно набрало трохи більше половини переглядів посту під назвою «Чому жінки живуть довше, ніж чоловіки» і близько третини переглядів відео про олімпійського брейк-дансера Рейгана.
Ведучий Ozzy Man Ітан Маррелл (Ethan Marrell) сказав, що зниження відбулося через зменшення кількості глядачів з-за кордону, а його інтерв'ю з албанцем подивилося стільки ж австралійців, скільки й інші його матеріали. «Я задоволений тим, як воно пройшло», - сказав він по телефону.
ЛАЙКИ - ЦЕ НЕ ГОЛОСИ
Згідно з опублікованими даними, опозиційна консервативна коаліція набрала на третину більше лайків на своїй сторінці в TikTok, яка в значній мірі заснована на мемах, ніж правляча Лейбористська партія, але все одно програла перші вибори в Австралії, де більшість виборців були у віці до 44 років, що є основною демографічною групою платформи.
Ліва партія Зелених також показала погані результати, незважаючи на підтримку деяких відомих інфлюенсерів, втративши щонайменше двох з чотирьох членів Палати представників, в тому числі найбільш популярного австралійського депутата Макса Чандлера-Метера.
«Часто соціальні мережі є корисним способом формування порядку денного в основних ЗМІ», - сказала Джилл Шеппард, політолог, яка працює над Австралійським дослідженням виборів, найбільшим в країні дослідницьким проектом з вивчення електоральної поведінки. «На цих виборах, здається, цього не сталося».
За словами Шеппарда, австралійська система обов'язкового голосування фактично відкидає необхідність заохочувати тих, хто не голосує, йти до виборчих урн, як це було зроблено завдяки появі Трампа в програмі «Досвід Джо Рогана» та інших подкастах.
Крім того, австралійські інфлюенсери, як правило, є недосвідченими політичними інтерв'юерами, а кампанії кандидатів стали «настільки не схильними до ризику і настільки заскриптованими, що аудиторія не може отримувати від них задоволення», - сказала вона.
«ПОВЕДІНКОВЕ ВІДСТОРОНЕННЯ»
Після того, як консервативна опозиція майже рік лідирувала в більшості опитувань проти уряду, звинуваченого в нездатності подолати кризу вартості життя, різкий поворот збігся з початком передвиборчої кампанії і постійними змінами тарифного режиму Трампа, які потрясли ринки - і баланси пенсійних фондів.
Приблизно в той самий час, за даними американської компанії Cyabra, яка відстежує дезінформацію, різко впала активність у соціальних мережах. Аналіз, проведений для Reuters, показав, що з початку квітня кількість постів, лайків і коментарів, пов'язаних з австралійськими виборами, зменшилася на 84% порівняно з попереднім місяцем - з 13 000 постів у 6 000 акаунтів у Facebook і X на початку квітня.
Цей спад свідчить про «більш глибоке поведінкове відсторонення від політичного дискурсу в австралійській онлайн-екосистемі», - зазначили в компанії.
Рішення гігантів соціальних мереж, включаючи власника Facebook та Instagram, Meta та X, скоротити модерацію контенту призвели до збільшення кількості дезінформації, «створюючи скептично налаштованих і, відверто кажучи, виснажених потоком політичних повідомлень, спрямованих у їхній бік, виборців», - сказав Адам Марре, директор з інформаційної безпеки компанії Arctic Wolf, що спеціалізується на кібербезпеці.
На Reddit занепокоєння щодо Трампа «чітко простежувалося» на 20 австралійських політичних форумах, проаналізованих Цифровою обсерваторією Квінслендського технологічного університету. Користувачі часто проводили паралелі між лідером опозиційних консерваторів Пітером Даттоном і Трампом, особливо на ранніх стадіях кампанії, каже дослідник даних Мет Беттінсон.
«Наразі Трамп, ймовірно, має більший вплив, ніж будь-який інший інфлюенсер в Інтернеті», - сказав Фінлі Вотсон, дослідник соціальних медіа та політики в Університеті Ла-Троб.
«Економічна невизначеність, як правило, сприяє чинному президенту, і Трамп, ймовірно, є одним з найбільш домінуючих аспектів цих виборів».