Ця культура – нечастий гість на приватних ділянках, оскільки вважається, що вирощувати її складно. Проте, якщо знати деякі особливості вибору саджанця, обрати для нього відповідне місце на ділянці та правильно за ним доглядати, можна збирати врожай плодів і в нашій країні.
Хурма – тропічний представник флори заввишки 5–7 м. Раніше всі спроби виростити дерево в наших широтах закінчувалися фіаско, оскільки зими в нас доволі суворі. Проте часи змінилися. Селекціонери вивели чудові морозостійкі гібриди, що здатні витримувати морози до -30 °С. Але навіть найморозостійкіший гібрид може загинути від морозів, якщо не забезпечити йому певні умови.
ОБИРАЄМО САДЖАНЕЦЬ
Саджанці хурми продають у великій кількості в садових центрах. Проте для саду треба обирати лише ті, що гарно зарекомендували себе саме у вашому регіоні. Приміром, ті, що чудово ростуть та плодоносять на півдні країни, взагалі не пристосовані до північних холодів. Який саме сорт та гібрид підходить для вашої області, треба уточнювати в спеціалістів садового центру – вони краще знаються на цьому.
Загалом для північних районів та центральної частини України підходить хурма з найкоротшим вегетаційним періодом – інші просто не встигнуть дозріти. Саме такі рослини дозволять збирати плоди в жовтні. Саджанці краще обирати дворічні з добре розвиненою кореневою системою.
ПОСАДКА! До речі, саме з цієї причини із серпня хурму бажано підживлювати калійно-магнієвим добривом.
Отже:
Викопайте посадкову яму об’ємом приблизно в 50 л.
На дно насипте шар гальки або піску для дренажу – застій вологи призводить до загнивання коренів рослини.
Сформуйте гірку з ґрунту й на неї встановіть саджанець.
Розправте обережно коріння та засипте яму землею так, щоб коренева шийка була заглиблена на 5–8 см.
! Не ущільнюйте землю довкола саджанця ногами, інакше можете пошкодити ніжні корінці.
Рясно полийте та замульчуйте прикореневу зону.
Встановіть опору та підв’яжіть рослину.
! У перші два роки на зиму вкривайте саджанець повітропроникним агроволокном, щоб запобігти підмерзанню.
ДОГЛЯД ЗА ДЕРЕВОМПоливайте хурму час відчасу, не допускаючи пересихання ґрунту, інакше рослина скине плоди. Також не завадить періодично обприскувати хурму ввечері – рослина полюбляє
підвищену вологість повітря.
Підживлювати хурму треба регулярно протягом вегетаційного періоду хелатованим добривом ХелпРост для плодово-ягідних культур, до складу якого входять необхідні рослині макро- та мікроелементи, хелатовані продуктами метаболізму мікроорганізмів, амінокислоти, полісахариди, вітаміни та бактерії Bacиllus subtilis, Enterococcus sp.

35 мл препарату на 10 л води – на початку цвітіння та через 2–3 тижні після;
70 мл на 10 л води – 2–3 рази в період наливання плодів.