Близьке до Білого дому джерело заявило, що угода допоможе зруйнувати поширене в колах MAGA уявлення про те, що Україна є лише проблемою Демократичної партії, а також створить нове відчуття «рівності» України з країною Трампа. Себто угода потрібна нам, і можливо навіть самому Трампу (якщо у нього збереглись рештки совісті і бажання боротись за демократію в світі), щоб збільшити лояльність до України в середовищі МАГАістів. Яких сам же Трамп довго і привчав зневажати Україну і демократію.
Тому я хз чи долетить цей піар-посил до республіканської глибинки, чи розчулить, чи примирить. Бо більше схоже на чийся «вішфул сінкінг» в уютній зоні комфорту.
А от що не схоже на видавання бажаного за дійсне – це аналіз «Reuters». Тут чітко говорять, що справжні гроші в цій історії з’являться через багато років, якщо з’являться взагалі. Бо тільки розробка шахт займе від 10 років. І це не рахуючи часу на розвідку і ліцензування. І ніхто не знає, що на той час буде з Україною, де будуть її кордони і яка тут буде влада.
США та Україна можуть чекати десять і більше років, щоб отримати прибуток від угоди з видобутку корисних копалин
Фінансова віддача від нової угоди про видобуток корисних копалин між Україною та США, ймовірно, займе десятиліття або більше, оскільки інвестори стикаються з багатьма перешкодами на шляху до запуску нових шахт у зруйнованій війною країні.
Розробка шахт, що видобувають стратегічно важливі корисні копалини в країнах з розвиненим гірничодобувним сектором, таких як Канада і Австралія, може зайняти від 10 до 20 років, заявили в четвер консультанти з гірничодобувної галузі.
Але більшість родовищ корисних копалин в Україні не мають достатніх даних для підтвердження їх економічної життєздатності. Інвестори також можуть не захотіти вкладати гроші в країну, де така інфраструктура, як енергетика і транспорт, була зруйнована трирічним повномасштабним вторгненням Росії, а майбутня безпека не гарантована.
«Якщо хтось думає, що всі ці корисні копалини раптом зникнуть з України, то він мрійник, - каже Адам Вебб, керівник відділу мінеральних ресурсів консалтингової компанії Benchmark Minerals Intelligence.
«Реальність така, що людям буде важко виправдати вкладення грошей туди, коли є можливість інвестувати в критично важливі мінерали в країнах, які не перебувають у стані війни».
Хоча фінансові вигоди від угоди є невизначеними, офіційні особи в Україні привітали її як політичний прорив. Вони вважають, що це допоможе зміцнити підтримку Києва з боку США, яка похитнулася під час правління президента Дональда Трампа.
Україна потребує підтримки США - особливо зброї та грошей - щоб протистояти військовому вторгненню Росії.
З американського боку Трамп всіляко просував угоду, особливо доступ, який вона надає до українських родовищ рідкоземельних елементів, що використовуються в усьому - від мобільних телефонів до автомобілів. Тож державна політика може прискорити інвестиції.
США не виробляють значних обсягів рідкоземельних елементів і посилили торговельну війну з Китаєм, найбільшим світовим постачальником.
Текст угоди, підписаної у Вашингтоні, свідчить, що надходження до фонду реконструкції відбуватимуться за рахунок роялті, ліцензійних платежів та угод про розподіл продукції.
У тексті не згадуються фінансові умови, оскільки обидві сторони ще мають укласти угоду про обмежене партнерство між Міжнародною фінансовою корпорацією розвитку США та Державною організацією України «Агентство з підтримки державно-приватного партнерства».
У тексті детально описано 55 корисних копалин, а також нафта, природний газ та інші вуглеводні. Згідно з українськими даними, країна має поклади 22 з 34 мінералів, визначених Європейським Союзом як критичні, включаючи рідкісні землі, літій та нікель.
«Перехід від виявленого ресурсу до економічно життєздатного запасу вимагає значного часу та інвестицій, які були обмежені не тільки з початком війни, але й до неї», - сказав Вілліс Томас з консалтингової компанії CRU.
Дані Міністерства фінансів України свідчать, що у 2024 році українська держава заробила 47,7 мільярда гривень, або близько 1 мільярда доларів, у вигляді роялті та інших платежів, пов'язаних з експлуатацією природних ресурсів.
Але спільний фонд, створений в рамках угоди, отримуватиме надходження лише від нових ліцензій, дозволів та угод про розподіл продукції, укладених після того, як угода набуде чинності.
ПОВІЛЬНИЙ ТЕМП ВИДАЧІ ЛІЦЕНЗІЙ НА ВИДОБУТОК КОРИСНИХ КОПАЛИН
До повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році Україна не поспішала видавати нові ліцензії на видобуток природних ресурсів. За даними Державної служби геології та надр України, з 2012 по 2020 рік було видано близько 20 ліцензій на видобуток нафти і газу, одна на графіт, одна на золото, дві на марганець і одна на мідь. Загалом існує 3 482 діючих ліцензії.
Оскільки угода передбачає створення товариства з обмеженою відповідальністю, обидві країни можуть розглядати можливість прямих державних інвестицій у гірничодобувну компанію, кажуть аналітики.
Чилі, найбільший у світі виробник міді і власник державної гірничодобувної компанії Codelco, може стати прикладом для наслідування, вважає Вебб.
Ще однією перешкодою є те, що деякі потенційно прибуткові проекти знаходяться на окупованій Росією території, а угода не містить жодних гарантій безпеки. Вашингтон заявив, що присутність американських інтересів стримуватиме агресорів.
Сім з 24 потенційних гірничодобувних проектів, визначених Benchmark, знаходяться в окупованих Росією частинах України і включають видобуток літію, графіту, рідкоземельних елементів, нікелю і марганцю.
Представник невеликої української компанії, яка володіє ліцензією на Полохівське родовище літію, одне з найбільших в Європі, заявив агентству Reuters у лютому, що без західних гарантій безпеки розробляти родовище буде складно.
«Ця угода тісніше пов'язує США з Україною, оскільки тепер вони трохи більше зацікавлені в тому, щоб ця війна закінчилася, і вони могли розробляти ці активи», - сказав Вебб.