За даними джерела The New York Times, російські окупанти проводять заходи до Дня Перемоги на захоплених українських територіях, зокрема в Бахмуті — місто, яке вони змінили на руїни. Військові демонструють плакати та банери зі святковими гаслами, хоча в місті майже не залишилося жителів. Представник російських сил повідомив ТАСС, що “це російське місто”, хоча раніше там проживало близько 70 000 українців. Святкування на окупованих територіях значно скромніші, ніж парад у Москві, але через них путін намагається показати світу, що ці землі вже належать росії. Колишні мешканці окупованих територій представляють собою такі дії “танцями на кістках” і “спотворенням” їхніх міст.
За даними джерела CNN, російські війська продовжують порушувати оголошене путіним триденне припинення вогню. Українські військові зафіксували понад 500 обстрілів позицій та щонайменше 10 ударів керованими авіаційними бомбами протягом першого дня “перемир’я”, за рахунок чого загинули мирні жителі. Командир спецпідрозділу безпілотників з позивним “Кір” пояснив, що українці не довіряють заявам путіна; під час попереднього “перемир’я” на Великдень росіяни перегрупувалися і згодом успішно атакували українські позиції.
Bloomberg повідомляє, що лідери країн Північної Європи, Балтії та Нідерландів провели переговори з президентом США Дональдом Трампом та президентом України Володимиром Зеленським щодо можливого припинення вогню в Україні. Обговорення відбулися під час “Саміту лідерів Об’єднаних експедиційних сил” в Осло. Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен у своєму Instagram повідомила, що учасники телефонної розмови підкреслили важливість припинення вогню, яке росія має поважати та досягти мирної угоди, прийнятої для України. Президент Фінляндії Александер Стубб також прокоментував у соціальній мережі X, що “справи рухаються”, що призводить до певного прогресу в дипломатичних зусиллях.
За інформацією видання Axios, президент Трамп закликав до “в ідеалі 30-денного безумовного припинення вогню” між росією та Україною і пригрозив запровадити санкції у разі недотримання цієї домовленості. Заява була опублікована після телефонної розмови з президентом Зеленським, під час якої обговорювалася можливість прямих переговорів між воюючими сторонами. Цей заклик підтримує позицію України, що безумовне припинення вогню має передувати будь-яким мирним переговорам.
За даними джерела Onet.pl, росія збільшує виробничу потужність Бійського олеумного заводу в Алтайському краї для збільшення виробництва вибухових речовин, які використовують в артилерійських снарядах. Згідно з документами Міністерства оборони росії та знімками, нова виробнича лінія дозволить виробляти додатково 6000 тонн гексогену на рік, що вистачить для виробництва 1,28 мільйонів артилерійських снарядів. Вартість розширення оцінюється в 15,5 мільярда рублів, роботи почалися в 2023 році і плануються завершитися до кінця 2025 року.
За даними джерела Politico, віце-президент США Джей Ді Венс повідомив, що росія висунула невиправдані вимоги щодо території України під час світових переговорів, зокрема захотіла землю, яку вона навіть не захопила. За словами Венса, “перша пропозиція росіян була занадто великою”, проте це типова тактика в переговорах. При цьому, Венс наголосив, що Білий дім відмовиться від посередництва, якщо дійде висновку, що “росіяни не беруть участі в переговорах добросовісно”.
За даними джерела ABC News, лідер Північної Кореї Кім Чен Ин перевіряв випробування балістичних ракет малої дальності, які імітували ядерні контрудари проти військових США та Південної Кореї. У випробуваннях використовувалися мобільні системи, створені за зразком російського “Іскандера”, та 600-міліметрові реактивні системи залпового вогню. Речник Об’єднаного комітету керівників штабів Південної Кореї припустив, що запуски могли мати на меті перевірити ефективність зброї, яку Північна Корея планує експортувати. Напруженість на Корейському півострові зростає, проте Кім продовжує розвивати ядерну та ракетну програму і постачати зброю та війська для підтримки російської війни проти України.