Перед Першою світовою війною мій прадід Іван (Ян) поїхав на заробітки до Америки. Працював тяжко, щоби вирвати сім’ю з убогості й забрати її в еміграцію. Та доля розпорядилася інакше — війна застала його вдома, в селі Мала Шкарівка, на Поділлі. Він залишився. Працював ковалем. А дім його став мішенню.
1920 рік. Російсько-польська війна.
До хати увірвались червоні бандити, шукаючи “американське золото” у "польского пана ". Прадіда Яна й прабабусі Людмили вдома не було — поїхали в Старокостянтинів на базар. А вдома залишились дев’ятеро рідних…
І всі — були вбиті…
На очах моєї шестирічної бабусі Валентини (у родині — Ваця) і її маленької тітки. Вбито дідуся й бабусю. Семеро братів. Наймолодший —Льодик, 17 років показав сховані кошти — за це йому розривна куля в голову.
Дітей теж хотіли вбити. Але чомусь залишили живими. Можливо, як свідків страху. Та вони вижили , навіть пережили голодомор 1932-1933 , сталінські репресіі , другу світову війну .
не забули…
З того дня моя бабуся зненавиділа російську мову. І все, що приходило з тієї сторони. Не тому, що хтось сказав. А тому, що вона чула — як говорить вбивця!
Ця історія — не виняток.
Вона частина цілого.
Бо те, що сталося в Малій Шкарівці у 1920-му, сталося в Бучі у 2022-му.
І в Ізюмі.
І в Маріуполі.
І в Оленівці.
І в Харкові.
І в Києві.
Вони знову прийшли. Ті самі. З тими ж словами. З тим самим акцентом. І з тим самим наміром — знищити все українське.
Але тепер — не вдалося. Бо пам’ять — жива.
Бо тепер — ми озброєні.
І ніхто не змусить нас більше мовчати…
Ми пам’ятаємо. Ми боремось. І ми переможемо !
Слава Україні!
Смерть ворогам!