За даними The New York Times, Кремль заявив про рішення володимира путіна оголосити триденне одностороннє припинення вогню в Україні з 8 травня на 72 години, нібито для відзначення 9 травня. Ця заява з’явилася після того, як президент Трамп висловив розчарування відмовою росії зупинити війну. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга відреагував скептично, запитавши: “Навіщо чекати до 8 травня?” і заявив про готовність України до тривалого 30-денного припинення вогню. Ситуація ускладнюється тому, що адміністрація Трампа підштовхує Україну до прийняття мирного плану, який змусив би її відмовитися від прагнень вступити до НАТО та визнати Крим російським. Україна відхилила цю пропозицію, а путін, ймовірно, розраховує на ще більші поступки.
CNN повідомляє, що путін вперше офіційно визнав участь північнокорейських солдатів у боях за повернення Курської області, висловивши вдячність за їхню допомогу. За оцінками західних розвідок, близько 12 000 північнокорейських військових було відправлено воювати за росію. Тим часом міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус розкритикував американські пропозиції щодо миру, назвавши їх “капітуляцією” для України.
За даними Axios, адміністрація Трампа тихо проводить консультації щодо потенційного відновлення діалогу з Північною Кореєю. Це відбувається на тлі тривожного прогресу КНДР у ядерній сфері після попередніх невдалих зустрічей Трампа і Кіма. Високопосадовець США зазначив: “Ми скликаємо агенції, щоб зрозуміти, де сьогодні знаходяться північнокорейці”. Ситуація ускладнюється тим, що майже всі північнокорейські дипломати, які брали участь у попередніх переговорах, були звільнені. Посилення зв’язків КНДР з росією, особливо після відправки військ в Україну, також змінює контекст можливих переговорів, а Китай дав зрозуміти, що не зацікавлений у повторному тиску на Кіма.
Згідно з публікацією Onet.pl, віце-президент США Джей Ді Венс зробив тривожні заяви про Україну, попередивши про ризик “ескалації конфлікту в ядерну війну”. Він стверджує, що якщо війна не закінчиться, “українці її не виграють”. Захищаючи політику Трампа щодо України, віце-президент заявив, що за три місяці нова адміністрація зробила більше в цьому питанні, ніж попередня за три роки, і що продовження бойових дій занурить обидві країни в “демографічний кошмар”.
ABC News повідомляє, що президент Трамп наполягає на передачі Україною окупованих територій росії для припинення війни, що викликає серйозне занепокоєння в Європі. План Трампа “земля в обмін на мир” порушує післявоєнні конвенції, згідно з якими кордони не повинні перекроюватися силою. Якщо США припинять допомогу, здатність Києва продовжувати боротьбу залежатиме від Європи. Хоча Європа колективно надала Україні більше загальної допомоги, ніж США, заміна американських систем протиповітряної оборони, особливо ракет Patriot, та розвідувальних можливостей буде надзвичайно складною. Експерти попереджають, що без американської підтримки кількість жертв від російських авіаударів “неминуче” зросте.