Якось непомітно і без помпи пройшов у Бразилії саміт БРІКС - організації, на яку путін покладав так багато надій. Хочу скоріше закрити тему, бо суттєвого впливу на Україну ця псевдоорганізація не має і, скоріш за все, не матиме.
БРІКС - не військове, не економічне і навіть не геополітичне об`єднання, а звичайна шоу-рум, яку Пекін створив для демонстрації Заходу можливостей своїх центрів тяжіння. Інші впливові країни-учасниці (за виключенням росії) не настільки зацікавлені у цьому.
До того ж, БРІКС має справжню кризу ідентичності: якщо росія і Китай хочуть позиціонувати її як «альтернативу західному світопорядку», то Бразилія та Індія прагнуть просто вигідно торгувати і мати зручний формат доступу до ринків країн-учасниць.
Тож, на саміт у Ріо-де-Жанейро не приїхали лідери КНР, росії, Ірану, Єгипту, Саудівської Аравії та інших ключових держав. Пекін не пояснив відсутність Сі Цзіньпіна, путін боїться бути заарештованим, а інші просто "забили".
Для московитів мета саміту БРІКС ясна: кремлівський дід прагне продемонструвати, що Кремль не перебуває в ізоляції і послав туди лаврова. Проте, за результатами саміту стало зрозуміло, що всі країни-учасниці розходяться в підходах до таких глобальних питань, як війни в Україні та в Газі, і не згодні відмовлятись від долара США.
Вочевидь, Бразилія та Індія, можуть підписатися під всеосяжною філософією БРІКС як інституту, який може допомогти сформувати новий «багатополярний» світ в епоху послаблення впливу США та Заходу, але вони категорично не зацікавлені у приєднанні до антизахідного альянсу.
До того ж, на росії відверто брешуть, коли стверджують, що країни БРІКС випереджають західний світ за обсягом економіки. А факти полягають у тому, що ВВП п'яти основних членів об`єднання — Бразилії, росії, Індії, Китаю та Південної Африки становить понад 28 трильйонів доларів. У той час як на частку G7, припадає понад 51 трильйон доларів. Показово, що більшість економічного впливу БРІКС, до якої також входять Єгипет, Ефіопія, Індонезія, Іран та Об'єднані Арабські Емірати, припадає на Китай — понад 60% сукупного впливу членів БРІКС.
Таким чином, вказане угрупування не має жодних шансів перетворитися на політичний, економічний чи воєнно-політичний союз. Все це мені трошки нагадує нову партію Маска - багато хайпу і мінімум перспектив. А те, що до БРІКС хоче доєднатись ціла купа країн з Африки та Азії - тільки плюс для нас, бо зі зростанням кількості різношерстних учасників, неодмінно зростатимуть проблеми всередині цієї шараги. Хай у Китая голова болить за це, а не у нас.
❗️ І як вишенка на торті. "Будь-яка країна, що приєдналася до антиамериканської політики БРІКС, оподатковуватиметься додатковим тарифом у розмірі 10%. Винятків не буде", - написав вчора Трамп у соцмережі Truth Social.