Голова Офісу Зеленського і його прессекретарка вчора потужно готувались приймати європейську коаліцію охочих з’їздити в Київ. Тому п’ятничним вечором перебували в піднесеному настрої. І на «Вертикалі» виліз надихаючий пост «Постепенно идем к прекращению огня на 30 дней, если рашики ничего не сорвут».
Для багатьох українців цей пост міг виглядати як тост.
«Але схуялє? Путєн знає, що Єрмак з Зарівною йдут к прєкращєнію агня?», - повинен був спитати досвідчений українець.
Бо прогнозована відповідь від Путєна не забарилась: «Ми прєкратім стрєлять, єслі Украінє прєкратят паставкі западнава аружія, і тогда ми накопім сіли і оружиє із Ірана і в’єбьом снова по Украінє, которой оружія нє паставлялі».
Це було настільки прогнозовано, і настільки обідно, що на ранок суботи у Єрмака з Зарівною хватило сил тільки обматюкать Пєскова.
В общім ситуація виглядає так.
За даними «Bloomberg», європейські лідери привезли в Київ якісь слова підтримки замість тисяч ракет і хочуть вони одного – розкачати Трампа на введення останніх санкцій проти рашистських танкерів з тіньовою нафтою. Бо нафта припинила дешевшати, і тільки зупинка фактичних перевезень може швидко примусити Путєна до миру. Все інше – це лише час, коли виникатиме все більше питань «так а де ж європейська зброя, якою Україна мусить замінити відсутні американські поставки?».
У Трампа відповідають прогнозовано: «Просто припиніть стрілять, санкцій нєт».
У свою чергу «Reuters» дізнався, що Іран передає рашистам пускові установки до сотень балістичних ракет малої дальності (120 км), переданих раніше. Ними рашисти можуть просто засипати наше прифронтів’я ракетами, дешевшими від іскандерів. І навряд чи наші дроноводи, які втримують фронт на відстані кількох десятків кілометрів від фронту, не відчують зміни поля бою. "Рейтерс" прямо пише, що це додасть нам болю.
Це рівно те про що я постійно торочу – нам треба купа дешевої балістики для зміни на свою користь. Але уЗеленського на ракети все ніяк не знаходять грошей, зате є сили Пєскова матюкать. Ну ще б табуретку ударили, об який ударились ногою по дитячій неуважності. І самміт ще б якийся для залякування.
Ексклюзив: Іран відправить Росії пускові установки для ракет малої дальності - джерела
Іран готується найближчим часом поставити пускові установки для балістичних ракет малої дальності, які, за твердженням США, Тегеран відправив до Росії минулого року для використання проти України, повідомили два західних чиновника з питань безпеки і регіональний чиновник.
Поставка пускових установок «Фатх-360» - якщо вона відбудеться - допоможе Росії підтримати напад на свого сусіда і підтвердить поглиблення зв'язків між Москвою і Тегераном у сфері безпеки, що поглиблюються.
За словами аналітиків, Fath-360 з радіусом дії 75 миль (120 км) дасть московським військам нову зброю для обстрілу українських фронтових військ, прилеглих військових об'єктів і населених пунктів, розташованих поблизу кордону з Росією.
У вересні минулого року США заявили, що Іран доставив ракети в Росію на дев'яти кораблях під російським прапором - що було санкціоновано - і три джерела повідомили агентству Reuters, що пускові установки не були включені.
Західні чиновники з питань безпеки і регіональний чиновник, які говорили на умовах анонімності, заявили, що доставка пускових установок Fath-360 була неминучою.
Вони відмовилися надати більш детальну інформацію про очікувану передачу, в тому числі про те, чому, на їхню думку, пускові установки не були доставлені разом з ракетами.
Міністерство оборони Росії і місія Ірану в ООН не відразу відповіли на запити про коментарі.
Рада національної безпеки США переадресувала запити до Державного департаменту, який не відповів негайно. ЦРУ відмовилося від коментарів.
Росія та Іран раніше заперечували, що Тегеран постачав ракети або будь-яку іншу зброю для підтримки повномасштабного вторгнення в Україну, яке Москва розпочала в лютому 2022 року. Американські, українські та європейські чиновники стверджують, що Іран надав Росії тисячі безпілотників і артилерійських снарядів.
Очевидно, маючи на увазі Fath-360, генерал армії США Крістофер Каволі, командувач Центрального командування США, минулого місяця заявив американським законодавцям, що Іран передав Росії понад 400 балістичних ракет малої дальності.
Не було жодних публічних повідомлень про те, що Іран передав Москві будь-які інші види балістичних ракет малої дальності або що російські війська використовують Fath-360.
МОЖЛИВЕ УСКЛАДНЕННЯ МИРНИХ ПЕРЕГОВОРІВ
Розгортання Росією ракет може ускладнити зусилля президента США Дональда Трампа, спрямовані на організацію припинення вогню і мирних переговорів між Україною та Росією, а також на укладення окремої угоди з Іраном щодо обмеження його ядерної програми.
Регіональний чиновник заявив, що непрямі американо-іранські ядерні переговори за посередництва Оману є однією з «кількох причин» затримки доставки пускових установок.
Переговори зіткнулися з турбулентністю, хоча в п'ятницю Іран заявив, що погодився провести четвертий раунд в Омані в неділю.
Джек Уотлінг, старший науковий співробітник аналітичного центру Royal United Services Institute, сказав, що іранські офіційні особи розглядатимуть питання про постачання зброї до Росії окремо від ядерних переговорів.
«Те, що іранці ведуть переговори з ядерних питань зі США, не буде розглядатися як пов'язане з тим, що вони можуть зробити у співпраці з росіянами», - сказав він.
Аналітики кажуть, що могло виникнути ще одне ускладнення: Ірану довелося модифікувати комерційні вантажівки європейського виробництва, на які можна було б встановити пускові установки для власного арсеналу Fath-360, і, можливо, те ж саме довелося зробити Росії, враховуючи її масові втрати техніки в Україні.
За допомогою пускових установок Росія зможе посилити тиск на Україну, вважають експерти.
«Російським військам буде набагато легше наносити удари набагато швидше ... по цілях, що мають високу цінність», - сказав Фабіан Хінц, науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень. «Вони (Fath-360) не потребують багато часу на підготовку до запуску. Їхній час польоту неймовірно короткий».
За словами аналітиків, розгортання Fath-360 може дозволити Росії зарезервувати свої більш досконалі ракети, такі як «Іскандер», для дальніх ударів по об'єктах критичної інфраструктури, в тому числі по електромережах, що призведе до перенапруження дорогоцінної системи протиракетної оборони України.
Fath-360 «розроблений для того, щоб ним могли керувати і управляти люди з відносно невеликою підготовкою», - сказав Ральф Савельсберг, доцент Академії оборони Нідерландів.
«Навіщо їм (Росії) купувати гірші іранські ракети? Єдина причина, яка мені спадає на думку, полягає в тому, що вони не можуть виробляти достатню кількість своїх власних ракет», - сказав він.
«Вони не надто точні і не несуть дуже великого корисного навантаження. Але це лише додає Україні головного болю».
Європа веде переговори зі США щодо ультиматуму про припинення війни в Україні
Високопоставлені європейські чиновники ведуть переговори з адміністрацією Трампа про укладення угоди про 30-денне припинення вогню в Україні, яка передбачає введення нових санкцій проти Росії, якщо президент Володимир Путін не зрушить з місця, повідомили люди, знайомі з цим питанням.
Плани ще не остаточні, і просування вперед все ще залежить від США, які закликали до місячного безумовного перемир'я і до того, щоб і Росія, і Україна несли відповідальність за дотримання недоторканності прямих переговорів.
«Якщо перемир'я не буде дотримано, США та їхні партнери запровадять подальші санкції», - заявив президент США Дональд Трамп у своєму дописі в соціальній мережі Truth Social на початку цього тижня.
Лідери Франції, Німеччини, Польщі та Великої Британії збираються в суботу в Києві, щоб підтримати Україну та перемир'я, оголошене Трампом.
«Поки Росія не погодиться на тривале припинення вогню, ми будемо посилювати тиск на російську військову машину», - йдеться в їхній спільній заяві в п'ятницю. «Разом зі США ми закликаємо Росію погодитися на повне і безумовне 30-денне припинення вогню, щоб створити простір для переговорів про справедливий і тривалий мир».
Андрій Єрмак, керівник апарату президента України Володимира Зеленського, заявив у соціальній мережі, що «США та інші наші стратегічні партнери, такі як Велика Британія, Франція, Німеччина, країни Північної Європи, підтримують 30-денне припинення вогню» і що вони обговорюють, коли запровадити «дуже потужні санкції», якщо Росія відкине припинення вогню.
Тим часом, прес-секретар Білого дому Кароліна Левітт заявила на брифінгу в п'ятницю, що Європа «на борту» пропозиції президента.
Відповідаючи пізніше в Овальному кабінеті на запитання, чи є у нього послання для Путіна, Трамп сказав: «У мене є послання для обох сторін: «У мене є послання для обох сторін. Закінчіть цю війну».
Європейський Союз приєднався до закликів до «повного, безумовного припинення вогню щонайменше на 30 днів» у заяві, оприлюдненій вночі його головним дипломатом Кайєю Каллас від імені блоку. «Як і в минулому, зараз саме Росія повинна продемонструвати свою готовність до досягнення миру», - йдеться в заяві.
Дипломатичні зусилля, спрямовані на припинення найдовшого і найкривавішого конфлікту в Європі з часів Другої світової війни, активізувалися після кількох зустрічей між європейськими, американськими та українськими посланцями, в тому числі в Лондоні і Парижі.
Цього тижня ці лідери провели ще одну серію телефонних розмов, а Зеленський зустрівся з Трампом у Ватикані 26 квітня, коли світові лідери зібралися на похорон Папи Римського Франциска.
Європейські та американські чиновники в приватних розмовах заявили, що погляди на конфлікт у Білому домі з тих пір стали жорсткішими, і Путін тепер розглядається як перешкода для мирних зусиль.
«Я б сказав, що зараз росіяни вимагають певного набору вимог, певного набору поступок для того, щоб покласти край конфлікту. Ми вважаємо, що вони просять занадто багато», - заявив цього тижня віце-президент США Джей-Ді Венс.
У п'ятницю Зеленський заявив, що останнім часом Україна мала «позитивну і продуктивну» комунікацію зі США. «Ми всі на одній сторінці - має бути повне припинення вогню. І якщо Росія продовжуватиме затягувати війну, нам знадобляться сильніші санкції - особливо якщо вони порушать режим припинення вогню, коли це нарешті станеться».
Трамп пообіцяв покласти край війні протягом перших 100 днів свого перебування на посаді президента - цей термін сплив 29 квітня - і відправив довіреного спеціального посланника Стіва Віткоффа до Москви для переговорів, але поки що не зміг переконати Путіна погодитися на угоду.
Москва відмовилася прийняти вимоги США щодо перемир'я тривалістю щонайменше місяць, і Путін дотримується максималістських позицій щодо будь-якого припинення вогню, включаючи надання Росії контролю над чотирма східними і південно-східними областями України, які вона незаконно анексувала у 2022 році, але не повністю окупувала.
Обговорення перемир'я з Україною неможливе без урахування великої кількості нюансів, заявив прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, повідомляє Інтерфакс. Він додав, що для припинення вогню західні країни повинні припинити постачання зброї в Україну.
Останнім часом Росія посилила свої атаки вздовж протяжної лінії фронту, а також на цивільне населення. Кремлівські сили здійснили серію смертоносних ударів з безпілотників і ракет по цивільних районах українських міст, включаючи Київ і Кривий Ріг, рідне місто Зеленського.
Тим часом Зеленський погодився надати США контроль над деякими майбутніми надходженнями від видобутку ресурсів, щоб зберегти підтримку Трампа, і підтримав заклики до безумовного перемир'я.
Американські чиновники підготували для Трампа низку варіантів посилення економічного тиску на Росію, повідомляє Bloomberg News з посиланням на людей, знайомих з цим питанням. Співрозмовники застерігають, що американський лідер ще не ухвалив жодного рішення, оскільки дипломатичні зусилля тривають.
Раніше Зеленський заявив, що Україна прагне отримати підтримку США у сфері безпеки, щоб запобігти майбутнім російським атакам.
«Є два напрямки: або у нас є іноземний контингент у великій кількості, або це менший контингент, який також має щось на кшталт статті 5», - сказав Зеленський 3 травня, посилаючись на основний статут НАТО. «Така модель, як у Ізраїлю, який значною мірою спирається на підтримку США», - додав він.
США раніше висували пропозиції щодо припинення війни, які в цілому заморозили б конфлікт на нинішніх лініях, залишивши більшу частину окупованої Росією території в руках Москви. Адміністрація Трампа також готова визнати український регіон Крим російським, повідомляло агентство Bloomberg у квітні.
Прагнення України до НАТО буде знято з порядку денного, санкції проти Росії будуть зняті, а Київ отримає сильні гарантії безпеки, які забезпечать укладення будь-якої угоди.
Адміністрація Трампа також хоче, щоб Москва повернула Україні Запорізьку атомну електростанцію, найбільшу в Європі, яку вона захопила на початку війни. Після цього об'єкт перейде під контроль США, які зможуть управляти енергетикою для обох сторін.