Група “Інформаційний спротив” продовжує уважно стежити за медіапростором та викривати добірні фейки роспропаганди у рамках щотижневої рубрики. Наразі до уваги пропонуються найбільш резонансні опуси кремлівських фейкоробів.
Втеча перекладача зі стамбульських переговорів
Російська пропаганда запустила черговий фейк — цього разу про нібито втечу перекладача з української делегації, який брав участь у переговорах у Стамбулі. За твердженням пропагандистських ресурсів, чоловік начебто залишив команду, щоб уникнути мобілізації. Як «доказ» поширюється сфальсифіковане відео з логотипом CNN Türk.
Насправді жодного підтвердження цієї інформації немає, і ця історія не має нічого спільного з реальністю. Центр протидії дезінформації наголошує: подібні фейки не нові. Раніше, у січні, російські ресурси публікували вигадку про втечу 12 членів різних українських делегацій, а в березні — про зникнення помічника перекладача після переговорів у Саудівській Аравії.
Типовим елементом таких кампаній є використання підроблених відео з логотипами відомих медіа, зокрема міжнародних телеканалів. Це — стандартна тактика російської пропаганди, спрямована на послаблення міжнародної підтримки України та дискредитацію її дипломатичних зусиль.
Мета таких фейків — знизити довіру до української влади та делегацій, підірвати довіру до України як партнера, а також створити ілюзію внутрішньої нестабільності.
“Український обстріл” ЗАЕС
Пропаганда рф активізувала дезінформаційну кампанію навколо Запорізької АЕС, спрямовану на дискредитацію України. Зокрема, ворожі ресурси поширюють фейк про нібито «український обстріл» одного з об’єктів на території ЗАЕС.
Пропагандисти заявляють, що ЗСУ нібито вдарили по даху навчального корпусу електростанції з тренажером реакторного залу. Як і в інших випадках із фейковими звинуваченнями в обстрілах ЗАЕС на адресу України, доказів росіяни не надають.
Поширенням подібної брехні росія намагається дискредитувати Україну в очах міжнародної спільноти та виправдати свою незаконну військову присутність на ядерному об’єкті.
Раніше Центр також повідомляв, що росіяни планують випустити пропагандистські відеосюжети з метою закріпити з-поміж світової спільноти думку, що ЗАЕС буцімто історично належить росії, та перекласти вину за скоєння рф військових злочинів на Україну. До того ж нещодавно візит на ЗАЕС здійснив перший заступник голови адміністрації президента рф сергій кірієнко.
Вбивство харків′янина військовими
У проросійських Telegram-каналах поширюють фейкове відео, на якому нібито військовослужбовці 82-ї ОДШБр ЗСУ «вбили мирного жителя Харкова за відмову сказати «Слава Україні».
справді подібного інциденту в Харкові не було — його не фіксували ані правоохоронні органи, ані офіційні джерела.
Про фейковість ролика також свідчить відсутність моменту пострілу та розпізнавальних знаків, які б підтверджували, що на відео зображено саме військовослужбовців 82-ї окремої десантно-штурмової бригади. До того ж неможливо ідентифікувати локацію зйомки.
Першоджерелом відео є TikTok-акаунт, який раніше вже поширював діпфейки.
Мета — дискредитація Збройних Сил України, деморалізація суспільства та створення атмосфери страху.
Центр раніше повідомляв, що виробництво таких роликів координує студія «Крылья», пов’язана з міноборони рф. До поширення залучені підрядники «новоросія тб» та інформаційні агентства, афілійовані з гру рф.