"Як Грем Хенкок став улюбленим істориком конспірологів" - Юрій Ніколов

"Як Грем Хенкок став улюбленим істориком конспірологів" - Юрій Ніколов

Після нічного ракетного стресу мені добре зайшов цей лонгрід про розквіт конспірології в США. «The Economist» написа про історика Хенкока, який просуває всякій брєд типу походження цивілізації від атлантів. І в результаті у 2016 році опитування показало, що 40% американців вважали, що Атлантида дійсно існувала; до 2018 року ця цифра зросла до 57%.

А на дискусійних онлайн-форумах шанувальники Хенкока обговорюють, чи були викрадачі літаків 11 вересня агентами ЦРУ, чи таємно співпрацюють Зеленський і Путін.

Як він просуває свій брєд? Домахується до конвеційних уявлень науковців про нашу історію на основі того що йому шось показалось.

Наприклад, в кіно Індіана Джонс шукав Ковчег Заповіту - це золота скриня, яку Мойсей нібито побудував для зберігання Десяти Заповідей. Хенкок десь почув, що ця видумка може знаходитися в Аксумі, на півночі Ефіопії. Він поїхав туди по неспокійній країні і хтось обстріляв його машину. Він заявив, що це були «люди, схожі на урядових агентів». А потім він приїхав у Аксум і о яку доказуху він отримав)))) «Бородатий літній монах, напахчений ладаном, спираючись на молитовну палицю біля каплиці, запевнив Хенкока, що Ковчег знаходиться всередині будівлі. Але монах не впустив його до святилища».

З цієї соплі він викотив цілий сюжет у книжці, де стверджував, що Ковчег таки знаходиться в Аксумі. І книжка принесла йому комерційний успіх.

Я значно скоротив лонгрід, бо фейсбук не журнал. Але це корисний текст для розуміння, чому трампізм шагає по Америці. Рекомендую дочитати хоча б до абзацу, як Хенкок хотів розкрутити мільярдера Тіля на пошуки «втраченої цивілізації» атлантів, але той відмовив бо сам вірить у ще більш надуману хрінь по оцінці самого конспіролога Хенкока.


Як Грем Хенкок став улюбленим істориком конспірологів

Грем Хенкок був роздратований. Він сподівався провести зйомки на Великому Змієвому Кургані на півдні Огайо для свого документального серіалу Netflix «Стародавній Апокаліпсис» - останньої пригоди в його 30-річній кампанії з пошуку доказів зниклої цивілізації льодовикового періоду. Хоча більшість вчених вважають, що змієподібні земляні споруди були побудовані корінними американцями 900 або 2300 років тому, Хенкок вважає, що їм близько 13 000 років. Але він не зміг провести екскурсію для глядачів, оскільки застряг на автостоянці.

Продюсери Хенкока попросили дозволу на зйомки у неприбуткової організації Ohio History Connection (OHC), яка управляє цим об'єктом. Але OHC відмовила. Інші виробничі команди могли б піти далі і знайти альтернативне місце для зйомок. Творці «Стародавнього Апокаліпсису», однак, вирішили зробити з цього перевагу.

В епізоді, який згодом вийшов в ефір, Хенкок стоїть біля білих воріт, що відділяють його від гігантської змії, і зачитує електронного листа OHC під драматичну струнну музику. «Оскільки ведучий цього серіалу, Грем Хенкок, пропонує теорію та історію, які не узгоджуються з тим, що ми знаємо про Змієвий курган, ваш запит відхилено». Струнні зупиняються, і Хенкок якусь мить дивиться в камеру, на його обличчі відбивається лють. «Який більш ефективний спосіб, - каже він, - для археологів піддавати цензурі, стримувати і придушувати протилежні погляди?»

Археологи погоджуються, що остання частина льодовикового періоду, близько 13 000 років тому, була часом, коли мисливці-збирачі вели обмежений спосіб життя. Хенкок відходить від цього консенсусу. Його головна ідея полягає в тому, що цей період історії був, по суті, золотим віком астрономів і мореплавців, який катастрофічно закінчився 12 800 років тому, коли в Землю вдарила комета. Хенкок вважає, що авангард елітних мудреців зумів пережити потоп і розсіятися по океанах. Він вважає, що сліди їхньої розвиненої цивілізації можна побачити в культурах, які виникли через тисячі років: Майя, стародавні єгиптяни, індіанці Америки, ацтеки, вавилоняни, інки та стародавні індонезійці, і це лише деякі з них. Хенкок підозрює, що втрачена цивілізація може бути навіть міфічною Атлантидою.

Протягом десятиліть він виклав свої теорії у кількох книгах. Серед найвідоміших - «Відбитки пальців богів», опублікована в 1995 році, в якій стверджується, що втрачена цивілізація могла виникнути в Антарктиді. Хоча науковці відкинули цю теорію як необґрунтовану спекуляцію, книга стала міжнародним бестселером. Не всі наступні роботи Хенкока - зокрема, дослідження психоделіків і кілька фентезійних романів - повторили цей успіх. Незважаючи на відданих прихильників на маргінесі нью-ейдж, його кар'єра пішла на спад.

Але останніми роками 74-річний англієць (який на початку 1980-х працював на посаді кореспондента журналу The Economist) насолоджується пізнім кар'єрним ренесансом як провідна фігура у процвітаючому деміургічному світі альтернативної археології. Перший сезон «Стародавнього апокаліпсису», що вийшов у листопаді 2022 року, став несподіваним хітом, зібравши 25 мільйонів годин перегляду за перший тиждень і злетівши в першу десятку чартів Netflix у 31 країні. Минулої осені вийшов другий сезон. Син Хенкока, Шон, є директором «несценарійних оригіналів» у Netflix і замовляє неігрові програми (Хенкок наполягає, що Шон, який працює в лос-анджелеському офісі Netflix, не має жодного стосунку до цього шоу, яке було замовлене лондонським офісом).

Успіх документального фільму привернув нових читачів до бек-каталогу Хенкока. «Відбитки богів», його продовження “Маги богів” (2015) та “Знак і печатка” (1992), що розповідає про пошуки Хенкоком Ковчега Заповіту в Ефіопії, постійно з'являються в списках бестселерів Amazon. У 2019 році Колін Скіннер, колишній колега і друг Хенкока, сидів у переповненому відділенні Waterstones, де Хенкок просував свою останню книгу, і відчував себе, як він сказав мені, у присутності «якогось релігійного культу».

Серед шанувальників Хенкока також є одні з найвпливовіших людей Америки. У 2019 році він обідав з Пітером Тілем, мегадонором Республіканської партії, скептиком демократії та наставником Джей-Ді Венса. Джо Роган, найпопулярніший у світі подкастер, який минулого року підтримав Дональда Трампа, неодноразово брав у нього інтерв'ю. Хенкок був одним із перших гостей шоу і за 13 років провів майже 40 годин, даючи інтерв'ю Рогану. «Грем Хенкок, напевно, є єдиною людиною, яка вплинула на мій погляд на історію більше, ніж будь-хто і будь-коли», - сказав Роган слухачам програми “Досвід Джо Рогана” у 2011 році.

Хенкок надихнув безліч наслідувачів. Джиммі Корсетті, 40-річний ютубер з Арізони з 1,6 млн підписників, вважає, що «наше справжнє давнє минуле» «значно відрізняється» від того, що ми вивчали в школі. Корсетті також вважає, що геологічне утворення в пустелі Сахара може бути руїнами Атлантиди, і закликав Трампа створити Комітет з археології та втрачених стародавніх цивілізацій, щоб з'ясувати правду.

Такер Карлсон також є прихильником альтернативної археології. «Чому, - нещодавно запитав колишній ведучий Fox News, прихильник Трампа, - вони кажуть вам не ставити під сумнів нашу історію?». (У цьому епізоді Карлсон обговорював «доісторичні» мегаліти Нової Англії, які, за словами археологів, не є доісторичними).

Ідеї Хенкока зацікавили мільйони зовні розсудливих людей. Але вони також резонують з тими, хто паплюжить експертів, вітаючи розширення повноважень сьогоднішніх технологічних майстрів. Вони особливо популярні серед прихильників теорій змови. На дискусійних онлайн-форумах шанувальники Хенкока обговорюють, чи були викрадачі літаків 11 вересня агентами ЦРУ, чи таємно співпрацюють Зеленський і Путін і чи можна побачити на поверхні Марса земляні споруди із зображенням зміїних голів.

Його популярність «все ще шокує мене», - каже Флінт Діббл, археолог з Кардіффського університету, який став заклятим ворогом Хенкока завдяки своїй готовності боротися з альтернативною археологією в окопах X і YouTube. (Батько Діббла був відомим археологом льодовикового періоду і назвав сина на честь знаряддя праці кам'яної доби. Його брата звуть Чіп). Як і всі археологи, з якими я спілкувався для цієї статті, Діббл рішуче відкидає ідею про існування розвиненої цивілізації Льодовикового періоду, в тому числі Атлантиди: «У нас не просто нуль доказів. Всі наші докази проти цього».

Діббл вважає ідеї Хенкока не тільки помилковими, але й небезпечними. У 2022 році він написав статтю для онлайн-журналу, в якій описав «Стародавній Апокаліпсис», який Netflix просуває як документальний фільм, як «теорію змови з восьми частин, яка використовує драматичну риторику проти вчених».

Товариство американської археології (SAA), організація, яка представляє професійних археологів, звернулася до Netflix з проханням перекваліфікувати «Стародавній Апокаліпсис» на наукову фантастику через його «дезінформацію» та «неправдиві твердження». Окрім критики «агресивної риторики» Хенкока по відношенню до археологів, SAA заявила, що його твердження сприяють «расистському мисленню», ставлячи питання про те, чи можуть вцілілі представники загиблої цивілізації нести відповідальність за пам'ятки, збудовані корінними народами. Вони зазначили, що подібні теорії поширюються націоналістами та ультраправими вже понад століття.

Коли я зустрівся з Хенкоком у листопаді минулого року в його будинку в Баті на південному заході Англії, він рішуче відкинув будь-які звинувачення в расизмі. Він вказав мені на довгий лист, який він написав до SAA, в якому, серед іншого, стверджував, що SAA «зводить наклеп за асоціацією» і що його джерела включають міфи корінних народів. У жовтні 2024 року він зробив заяву для Daily Express після того, як американський неонацист похвалив його роботу. «Дуже прикро, - написав Хенкок, - якщо білі расисти використовують вибіркове неправильне прочитання і вирвані з контексту уривки з моєї роботи для просування свого огидного наративу».

Він сказав мені, що був особливо розлючений, тому що семеро з його дев'яти онуків мали змішане походження. «Нехай будь-який археолог робить що завгодно, щоб показати, що я повний лайна. Але, будь ласка, не називайте мене расистом, - сказав він. «Бо якщо ви це зробите, я дам відсіч».

Легенду про Атлантиду можна простежити до 4 століття до нашої ери, коли Платон написав про історію цивілізації, яка зникла в морі, як застереження проти імперської пихи. Однак лише наприкінці 19-го століття вона по-справжньому закріпилася в народній уяві.

У 1882 році конгресмен від штату Міннесота Ігнатій Доннеллі опублікував книгу під назвою «Атлантида: світ до нашої ери», в якій припустив, що міфологічне місце насправді було реальним островом в Атлантичному океані, а цивілізація, яка там виникла, була коренем усіх стародавніх культур. Доннеллі стверджував, що знайшов відповідь на питання, яке спантеличувало багатьох американців: хто збудував велику кількість курганів, що всіяли ландшафт, таких як Великий Змій? Він відкинув ідею, що їх збудували корінні американці, вважаючи їх нездатними до монументальної архітектури. Книга була опублікована в той час, коли американський уряд нарешті домігся успіху в своїй довгій і жорстокій боротьбі за придушення корінних американських племен і переселення їх у резервації; Атлантида Доннеллі була частиною цього масового знищення культури корінних американців.

Після смерті Доннеллі у 1901 році міф про Атлантиду залишився у вченні теософії - американського окультного руху, який мав міжнародне поширення. На думку теософів, атланти були расою велетнів з екстрасенсорними здібностями. Після Першої світової війни Атлантида стала нав'язливою ідеєю німецьких націоналістів-антисемітів, які вбачали в цій цивілізації можливе місце народження арійської раси. У 1930-х роках нацистський вчений Герман Вірт став співзасновником «Анненербе» - дослідницького інституту, пов'язаного з СС, який займався вивченням арійства. Описаний одним з учнів як «психолог, який відчуває серця, що б'ються через тисячоліття», Вірт перелопачував наукову літературу, намагаючись довести, що Атлантида була розташована на крайній півночі Європи. Він вважав, що її мешканці, яких він називав «інтелектуальною закваскою світу», мали бути нордичного походження.

Сьогодні віра в існування затонулого міста міцна і, схоже, зростає. «Атлантида просто переживає розквіт», - каже Діббл, який пише книгу про живучість міфу. У 2016 році опитування показало, що 40% американців вважали, що Атлантида дійсно існувала; до 2018 року ця цифра зросла до 57%. Мисливці за Атлантидою стверджують, що знайшли залишки втраченої цивілізації всюди: від північно-західної Африки та затопленого гірського хребта біля узбережжя Канарських островів до джунглів Індонезії та природного заповідника поблизу Севільї.

У мрійливих відеороликах TikTok онлайн-спіритуалісти проводять ритуали зцілення м'якими, дзвінкими голосами, які вони називають мовою атлантів. Якщо жінку приваблюють дельфіни і кристали, і вона може втілювати речі в життя, це може бути ознакою того, що вона є реінкарнацією атлантичної жриці.

За обідом у 2019 році Хенкок і Тіль обговорювали можливість того, що мільярдер профінансує пошуки слідів втраченої цивілізації. Але зустріч не вдалася. За словами Хенкока, Тіль виявився більш зацікавленим ідеями Еріха фон Денікена, швейцарського псевдоархеолога, який вважає, що інопланетяни могли вплинути на ранню людську культуру - припущення, яке Хенкок відкидає як надто надумане.

…………….

Як відомо шанувальникам Індіани Джонса, Ковчег Заповіту - це золота скриня, яку Мойсей нібито побудував для зберігання Десяти Заповідей. У 1980-х роках, досліджуючи книгу про історію Ефіопії, Хенкок вперше почув, що ковчег може знаходитися в Аксумі, на півночі країни. Вчені, які досліджували це питання, кажуть, що це легенда, але Хенкок відчув, що ця заява, яка є центральною для ефіопського християнства, заслуговує на подальше вивчення. «Я почав відчувати, що тут є пекельна історія», - сказав він мені.

Після публікації полемічної статті «Володарі бідності» (1989), в якій він стверджував, що іноземна допомога пронизана корупцією і некомпетентністю (він описував гуманітарні організації як «непривабливі, жадібні, дурні і небезпечні»), Хенкок взявся за спроби зруйнувати інший консенсус. Він був сповнений рішучості розшукати Ковчег Заповіту.

У той час Ефіопія була охоплена громадянською війною, але Хенкок мав певну свободу пересування. «Я знав боса, - каже він. «Я міг ходити майже скрізь, де хотів». Але не скрізь. У 1990 році Аксум був у руках антиурядових сил, Народного фронту визволення Тиграю (НФВТ), і приналежність Хенкока до Менгісту робила його візит особливо нерозумним. Але Хенкок домігся свого, запропонувавши допомогу в організації сприятливого висвітлення діяльності повстанців у ЗМІ. Ефіопський уряд звинувачував НФЗТ у підпалах церков у цьому районі, що НФЗТ заперечував. Хенкок пообіцяв, що візьме з собою журналіста з «Четвертого каналу», британського мовника, який зніме репортаж, що прояснить ситуацію.

Поки Хенкок їхав до Аксума, люди, схожі на урядових агентів, обстріляли його Toyota. Прибувши в місто, бородатий літній монах, напахчений ладаном, спираючись на молитовну палицю біля каплиці, запевнив Хенкока, що Ковчег знаходиться всередині будівлі. Але монах не впустив його до святилища.

Хенкок написав про цю пригоду в книзі «Знак і печатка», в якій стверджував, що Ковчег знаходиться в Аксумі. Історики проігнорували цю книгу, але вона припала до душі публіці - комерційний успіх, який підживлював його апетит до контраргументації. Саме під час роботи над книгою Хенкок вперше поїхав до Єгипту, де побачив Велику піраміду. «Я був просто приголомшений цією величною і незбагненною річчю», - сказав він мені. На думку більшості єгиптологів, піраміда була побудована близько 2550 року до н.е. як гробниця для фараона Хуфу. Але «я поставився до цього дуже, дуже, дуже скептично з того моменту, як побачив її, зайшов всередину і почав роздивлятися її коридори, проходи і кімнати», - сказав він. Подальше читання відкрило йому світ альтернативної археології та ідею про втрачену цивілізацію льодовикового періоду.

У 1992 році Хенкок розпочав роботу над новою книгою, в якій вперше виклав би всі докази. Через три роки, після подорожей з метою дослідження стародавніх пам'яток Єгипту, Перу, Болівії та Мексики, він створив те, що його шанувальники вважають його шедевром: «Відбитки пальців богів», яка розійшлася по всьому світу накладом понад 5 мільйонів примірників і отримала широку рецензію. Газета «Таймс» назвала її «натхненною», а «Літературний огляд» - «однією з інтелектуальних віх цього десятиліття».

У «Відбитках богів» Хенкок зібрав цілий арсенал здогадок на підтримку своєї теорії про те, що цивілізація атлантів в Антарктиді була знищена драматичним зміщенням земних полюсів. Він припускає, що піраміди були побудовані, щоб увічнити пам'ять про великий катаклізм, пояснюючи, як три піраміди Гізи опинилися вирівняними по поясу Оріона, коли це сузір'я з'явилося на Землі близько 10 450 року до нашої ери. (Оскільки Земля коливається навколо своєї осі, астрономи можуть «відмотати» карту неба назад, щоб побачити, як зірки з'явилися людям тисячі років тому). Чи були піраміди таємним кодом для дати катастрофи?

Хенкок писав, що Сфінкс мав ознаки водної ерозії, що свідчило про те, що він має бути набагато старшим, ніж його загальноприйнятий вік у 4 500 років. Він схвально процитував єгиптолога-аматора, який сказав, що лише до 10 000 р. до н.е. клімат Єгипту був достатньо вологим, щоб викликати такі масштаби вивітрювання.

Під час своїх досліджень Хенкок натрапив на карту світу 16-го століття, на якій, за його словами, був зображений континентальний шельф Антарктиди до того, як він був покритий льодом, конкретної форми якого картографи не могли знати. Немає жодних доказів того, що Антарктида коли-небудь була вільною від льоду в історії людства, але в «Відбитках богів» Хенкок задається питанням, чи може карта ґрунтуватися на втраченому джерелі полярної цивілізації, яка досліджувала світ за багато тисяч років до того.

Він також писав про те, що зображення деяких божеств ацтеків, майя та інків здалися йому напрочуд схожими. Вони мали довгі носи і бороди, а їхні риси обличчя, на його думку, здавалися напрочуд європеоїдними. Можливо, ці боги були реальними мудрецями? Чи були вони вцілілими представниками загиблої цивілізації, які прийшли «з-за морів, щоб відновити цивілізацію після великих потрясінь на Землі»?

Хенкок - завзятий дослідник, чиї книги рясніють цитатами. Але він також покладається на інтуїцію. Сидячи за обіднім столом, Хенкок показував мені фотографії Гьобеклі Тепі, важливого місця кам'яного віку в Туреччині, коли різьблення птаха на кам'яному стовпі викликало у нього дежавю. «Я щойно помітив там щось дуже дивне, - сказав він. «Мені це щось нагадує. Зачекай секунду. Де це, в біса, знаходиться?» Він повів мене до підвалу, до печерного кабінету, заставленого книжками з археології та антропології, містики та міфології. На своєму настільному комп'ютері Mac він завантажив різьблення людської фігури ольмеків з Мексики. Поруч з людиною висіла голова іншої птахоподібної істоти. Дві вирізьблені пташині голови, розділені океаном і тисячами років. Про що це могло нам сказати? «Це нічого не означає», - сказав він. «Просто те, що я помітив».

Після «Відбитків богів» він написав ще кілька книг, в яких продовжував розвивати свою теорію втрачених цивілізацій. У той же час він також розвивав інтерес до речовин, що змінюють свідомість, натхненний вживанням таких препаратів стародавніми людьми. У своїй книзі «Надприродне» (2005) він стверджував, що після вживання аяхуаски та ДМТ спілкувався з доброзичливими, схожими на комах надприродними істотами. Його взаємодія з цими істотами викликала кілька нагальних запитань. Чи ці істоти також спілкувалися з мудрецями його втраченої цивілізації через психотропні рослини, спрямовуючи їх у роботі? Чи вставляли вони приховані повідомлення в людську ДНК?

Один візіонерський сеанс аяхуаски породив ідею його першого роману: «Заплутаний: Пожирач душ» (2010) розповідає історію стосунків між каліфорнійським підлітком 21-го століття та дівчиною з Іспанії льодовикового періоду, які об'єднуються в часі, щоб побороти злого демона. Можливо, це і вигадка, але книга спирається на ідеї Хенкока про те, що психоделіки здатні розкрити давню мудрість. «Я не думаю, що будь-яку стародавню цивілізацію, - сказав він мені, - можна зрозуміти без звернення до психоделіків».

У 2015 році він опублікував те, що назвав продовженням «Відбитків богів»: «Маги богів», яка розширила ідеї, викладені в оригінальній книзі, і представила кометну гіпотезу. Бестселер «Санді Таймс» ознаменував початок його повернення. Чотири роки по тому вийшла «Америка раніше». Відмовившись від теорії зсуву полюсів і змінивши свою думку про втрачену цивілізацію в Антарктиді, він висловив думку, що це могли бути корінні американці з самого початку.

……………….

Серіал на Netflix - це ретроспектива роботи Хенкока протягом усього його життя. Він може похвалитися захопливими фотографіями стародавніх пам'яток, зробленими за допомогою дронів, і чудовим саундтреком. У другому сезоні з'являється вражений Кіану Рівз, який стоїть на пагорбі і розмовляє з Хенкоком («Боже мій, - сказав Рівз, - ми беремося за кожну дитячу хибну уяву про історію світу!»).

………………..

Ідея про те, що світова культурна спадщина є спадщиною єдиної кореневої цивілізації, приваблює етнонаціоналістів вже понад століття. Але багато шанувальників Хенкока захоплені цією ідеєю з менш тривожних причин. Існує незаперечна привабливість уявити далеке минуле як сферу таємниць і забутих знань. Багато культур - від давніх греків до корінних гавайців - мають міфи, які описують їхніх предків як богоподібних істот.