Борислав Береза у прямому ефірі з політологом, керівником експертної групи Бюро аналізу політики Віктором Бобиренком обговорюють найактуальніші теми дня.
Президент Зеленський заявив, що спецзавдання, визначені тиждень тому для Сил оборони на Сумському напрямку, повністю реалізовані. “Російський задум наступу на Сумщині не реалізовується, і це результат кожного українського підрозділу, який діє на напрямку". Гучна, майже переможна заява. Однак, чи дійсно все так, як каже президент?
У минулому році на Сумщині мали відбудувати систему фортифікацій загалом більш ніж на 3 млрд грн, проте жодного контракту зі створення оборонних укріплень, що проводив Департамент Сумської ОВА та Сумська служба відновлення, не завершено. Як підрахував БізнесЦензор, Департамент капітального будівництва Сумської ОВА у 2024 році провів 116 тендерів "Нове будівництво фортифікаційних споруд на території Сумської області". Підрядників цих закупівель в ОДА засекретили. Загальна вартість договорів на будівництво фортифікацій склала 2,87 млрд грн. Проте станом на сьогодні в статусі виконаного, або завершеного, у Prozorro значиться лише один – на постачання матеріалів з ТОВ "Югсталь". Решта договорів на будівництво фортифікацій лишаються в статусі активних, тобто невиконаних. У поточному році нових тендерів на облаштування фортифікацій Сумська ОВА не оголошувала. Чому будівництво фортифікацій не завершено?
Вчора Путін провів телефонну розмову з Трампом. Сьогодні запланована розмова Зеленського з Трампом щодо призупинення військової допомоги Україні з боку США. Чого варто очікувати від цих розмов?
На фоні новин про припинення поставок американської зброї, Зеленський раптом робить дивну заяву. “Україна готується масово збивати “Шахеди”. Підписано угоду зі США, яка передбачає виробництво сотень тисяч БПЛА вже цьогоріч, зокрема дронів-перехоплювачів”, - сказав він вчора. Це намагання перебити негатив? Чи дійсно, поставки зупинили, а виробництво погодили?
За даними Єдиного державного реєстру корупціонерів, за перші п’ять місяців 2025 року суди винесли 2032 рішення у справах, пов’язаних з корупцією. Про це повідомляє Опендатабот. 97% вироків — це лише штрафи. Лише 44 особи отримали реальні строки позбавлення волі, які варіюються від одного до десяти років. Суми штрафів також коливаються: від 850 грн до 680 тисяч грн. Цікаво, що найбільший штраф - 680 тис. грн - отримав аспірант Музичної академії, який за гроші допомагав іноземцям вступити та навчатися. А найбільший строк - 10 років - присудили сержанту на Сумщині, який продав нічний прилад бачення та тепловізор. Однак чомусь ми не бачимо вироків, щодо нардепів “Слуги народу”, міністрів та інших друзів Банкової.
Тим часом у ВР почали шукати варіанти, як підзаробити на тих, хто не виконав контракти та провалив замовлення для оборонки. Вкрав чи нафакапив? Заплати і вільний. Головне - заплати тому, хто буде приймати рішення чи є "суспільно корисна мета" в твоїх діях чи ні. Якщо є, то відповідальності у будь-якому вигляді не буде. Бо цей закон пропонує амністію. Тобто, хочуть створити реєстр з переліком підприємств, дії яких, навіть якщо вони формально мають ознаки злочину, можуть не вважатися кримінальним правопорушенням. І тоді ніхто не буде відповідати ні за браковані міни, ні за яйця по 17 гривень, ні за "Львівський арсенал" і не поставленими ЗСУ мінами за вже отримані наперед гроші. Бо у всіх них була корисна суспільна мета. Але не змогли, так? Чесно? Ну, ок, якщо за це гроші хтось отримає. А те, що через це в бюджеті немає грошей, а в армії зброї, мін і снарядів - це ж дрібниці.
Апеляційна палата ВАКС зменшила заставу для Алли Кириленко, дружини очільника АМКУ, якого підозрюють у незаконному збагаченні на понад 72 млн грн. Тепер замість 9 млн грн сума застави зменшена до 242 тис. Тож, при звинуваченні у незаконому збагаченні на $1,4 млн застава буде у $4800. Про це йдеться у звіті Transparency International.
Віцепрем’єр Чернишов, якого підозрюють у зловживанні службовим становищем та одержанні неправомірної вигоди, заявив, що був готовий внести заставу особисто, однак через заблоковані рахунки не зміг цього зробити. Заставу у розмірі 120 млн грн внесли: його дружина Світлана, маркетингова директорка групи компаній DIM Дарія Бедя та ТОВ "Форавто тор". Цікаво, що e коментарі "Радіо Свобода" власник компанії ТОВ "Форавто тор" Едуард Мартиненко заявив, що "вперше чує" про внесення застави за міністра національної єдності Чернишова та "йому про це нічого невідомо". У групі компаній DIM повідомили, що "вперше чують" про внесення застави за Чернишова їхньою маркетинговою директоркою, і що вона звільнилась 27 червня з роботи. Про що свідчить ця дивна історія?